⚠️Szörnyű Tragédia⚠️ Magyarország egyik legszörnyűbb vonatbalesete történt pár órája! A fiatal anyuka és mindössze 5 éves kislánya azonnal.. - Mutatjuk a drámai részleteket:
Hirdetés
Hirdetés
Halálra gázolt a budapesti Déli pályaudvarról Oroszlányba tartó vonat kettő embert csütörtök délelőtt Tatabányánál – tájékoztatta a Mávinform az MTI-t. /A helyszíni vizsgálat végéig, várhatóan csütörtök kora délutánig csak egy vágányon haladhatnak a vonatok Tatabánya és Szárliget között – tartalmazza a közlemény\./
Hirdetés
A baleset miatt a Budapest– Győr– Hegyeshalom vonalon 10-15 perccel hosszabb menetidőkre kell számítani. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt közölte, hogy a baleset Tatabányán az alsógallai megálló közelében történt, mikor is egy személyautó ismeretlen okokból a sinekre hajtott.
A vonat hiába adott hangjelzést, már késő volt és bekövetkezett a tragédia. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szerint az autóban egy fiatal édesanya és 5 éves lánygyermeke tartózkodott, akik a balesetben azonnal életüket vesztették.
Hirdetés
Az utasokért mentesítő járat érkezett, a tatabányai hivatásos tűzoltók segítséget nyújtottak a biztonságos átszállásban.
Magyarországon – a MÁV lapunk kérdéseire küldött válasza szerint – a vasúti átjárók védelme, azok biztosításának módja kivétel nélkül minden esetben megfelel a hatóságilag előírt biztonsági szintnek.
Hirdetés
És bár nagy számban vannak sorompóval, fénysorompóval nem biztosított útátjárók is,
a balesetek közel 70 százaléka sorompóval, fénysorompóval védett átjáróban történik.
Márpedig ezekben az esetekben a balesetek nem magyarázhatók az átjárók védtelenségével. Már csak azért sem, mert az elmúlt 15 évben nem történt útátjárós baleset a vasút hibájából.
Egyes útátjárókban, ahol gyakran történtek balesetek vagy a gépjárművek gyakran megrongálták a fénysorompó árbocát, ezért a Magyar Közút felé a MÁV javasolta az útátjáró felülvizsgálatát. Több helyen sebességkorlátozó, veszélyes útkanyarulatok jelzőtáblákkal és a vasúti átjárót előjelző táblákkal sikerült megelőzni a további baleseteket.
Hirdetés
A MÁV ezen felül – a megelőzése érdekében – egyes fénysorompók optikáját ledes fényforrásokra cserélte, kezdeményezte a vasúti átjáróra figyelmeztető táblák kiegészítését sárga háttér-figyelmeztetővel és az útburkolat felfestését figyelmeztető csíkokkal.
Egyes átjárókban a fenti intézkedések hatására a csapórúd-törések száma 90 százalékkal csökkent. A TramTrain hódmezővásárhelyi vonalán a Kistópart utcai körforgalomban bekövetkező ütközések megelőzésére STOP tábla felszerelését és burkolati jel felfestését kezdeményezte a MÁV, és miután ez megtörtént, a körforgalomban nagyságrendekkel csökkent a vasútvillamos ütközéses baleseteinek száma.
Hirdetés
A vasúttársaság szerkesztőségünk kérdéseire válaszolva arra is rámutatott, hogy bár a vasúti átjáróknál a rálátási háromszögek biztosításával és folyamatos karbantartásával mindent megtesznek a biztonságos áthaladás, a közlekedésbiztonság javítása érdekében, mégis, a közutakon közlekedők tehetnek a legtöbbet.
A „még gond nélkül átérek” hozzáállás a szintbeli közúti kereszteződésekben is gyakran hibásnak bizonyul. Az úton közeledő járművek sebességét és távolságát is nehéz megbecsülni, sokaknak ez nem is mindig sikerül – a balesetek nem kis hányadának a hátterében ez áll. Vasúti szerelvények esetén a sebesség és a távolság meghatározása még nehezebb. És a vonatvezetőknek a közúton közlekedő sofőrökkel ellentétben nincs lehetőségük mások hibáit korrigálni, nem tudnak kitérő manőverekkel teret adni a sínekre hajtóknak.
Hirdetés
A vészfékezésen és a hangjelzésadáson kívül semmit nem tehetnek a baleset elkerülése érdekében.
Mik a legjellemzőbb útátjárós baleseti okok?
A figyelmetlenség. A gépjárművezető úgy hajt be az átjáróba, hogy előtte nem mérte fel, vajon a másik oldalon lesz-e elég hely a kihajtásra. Amikor kiderül, hogy nincs, már se előre, se hátra nem tud menni. Ha szerencséje van, megindul előtte a forgalom, ha nincs, rácsukódik a sorompó és jön a vonat…
A már említett „még átérek szemlélet”, amikor a közúton haladó jármű vezetője nagyobbnak ítéli meg a ténylegesnél a közeledő vonat távolságát, a sebességét pedig kisebbnek, és olykor még a fénysorompó tilos jelzése vagy a már félig leengedett sorompó ellenére is behajt az átjáróba. (Évente átlagosan 800 félsorompó rúdját törik le az autósok, 2022-ben 885, idén eddig 730 ilyen eset történt)
Mint az elmúlt évek útátjáró tragédiáiról készült felvételek bizonyítják, sokan körültekintés nélkül hajtanak át a vasúti kereszteződéseken.
A kerékpárosok, gyalogosok tragédiáit pedig a leginkább a zombi üzemmód okozza. Hangosan hallgatják a zenét a fej- vagy fülhallgatójukon, és úgy lépnek a sínekre, hogy előtte még csak körül sem néznek. Az ősztől tavaszig jellemző viselet, a kapucnis dzseki és/vagy kabát is nehezíti a közeledő veszély észlelését, ahogy a mobiltelefon-használata is.
Hirdetés
Gyakori magyarázat az autósok részéről, hogy nem látták a tilos jelzést, mert a szemükbe sütött a nap, és amikor meglátták, már jobbnak tűnt a gázra lépni és bízni abban, hogy átjutnak a vonat előtt.
2024. január 11. (csütörtök), 08:16
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.