/Az amerikai élelmiszer\- és gyógyszerfelügyeleti hatóság \(FDA\) arra készül, hogy új mellékhatásra vonatkozó figyelmeztetést tegyen közzé a Janssen, vagyis a Johnson & Johnson koronavírus elleni vakcinájával kapcsolatban – értesült a hvg\./
A vakcina egy komoly, de ritka mellékhatással, az úgynevezett Guillain-Barré-szindrómával (GBS) hozható összefüggésbe. A betegség számos perifériás ideg egyidejű, gyorsan kifejlődő működési zavara (polineuropátia), típusosan az alsó végtagokban kezdődő, felszálló jellegű, szimmetrikus végtaggyengeséggel és zsibbadással. Akut fázisban a betegség életveszélyessé válhat.
Az amerikai gyógyszerfelügyelet szerint az eddig beadott 12,8 millió Janssen-vakcina után mintegy 100 esetben jelentkeztek a Guillain-Barré tünetei.
Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatósága (EMA) korábban az AstraZeneca vállalat vakcinájával, a Vaxzevriával kapcsolatban hívta fel a figyelmet erre a ritka mellékhatásra.
Az amerikai járványügyi központ (CDC) szakemberei szerint az Egyesült Államokban évente mintegy 3000-6000 embernél alakul ki a Guillain-Barré-szindróma. A többség szerintük teljesen felépül belőle, de előfordulhat, hogy a páciens maradandó idegkárosodást szenved.
Az FDA szakemberei várhatóan azt hangsúlyozzák majd figyelmeztetésükben, hogy a Janssen-vakcina előnyei továbbra is meghaladják a kockázatokat, és egy biztonságos készítményről van szó, melyből ráadásul egyetlen adag is elegendő.
(hvg.hu)
Vektor-alapú oltóanyagról van szó, amiből csak egyetlen adagot kell beadni. Az oltás beadása után 2 hét elteltével a vakcina hatékonysága jelenleg 67%-os.
2021. február 27-én az Amerikai Egyesült Államok gyógyszerügyi hatósága, az FDA, engedélyezte a Johnson&Johnson leányvállalata, a Janssen által fejlesztett koronavírus elleni vakcina használatát.
Az Euróapai Gyógyszerügynökség (EMA) is engedélyezte a Janssen vakcinájának az alkalmazását. A Pfizer/BioNTech, a Moderna, valamint az AstraZeneca koronavírus ellen kifejlesztett vakcina után ez a negyedik oltóanyag, amelynek tömeges alkalmazása engedélyezett az Európai Unióban.
A Janssen által kifejlesztett oltóanyag arra a technológiai platformra támaszkodik, amelyet már használtak a gyógyszergyár nemrégiben jóváhagyott, ebola elleni oltóanyagának, valamint a Zika-, az RSV- és a HIV-vírus elleni vakcinák kifejlesztéséhez és gyártásához.
A Janssen vakcina vektor alapú oltóanyag, hasonlóan az AstraZeneca vagy a Szputnyik V vakcinához, vagyis egy ártalmatlan, szaporodásra képtelen hordozóvírus juttatja be a szervezetbe a Covid-19 egyik tipikus génszakaszát.
Jelen esetben a hordozóvírus adenovírus (Ad26), a génszakasz pedig az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) tüskefehérjéjének az információját kódolja. Ez alapján az információ alapján képződnek az emberi szervezetben tüskefehérjék, amik működésre/védekezésre sarkallják az immunrendszert. Az oltóanyagban ártalmatlanított adenovírussal juttatják be a koronavírusra jellemző tüskefehérjét a szervezetbe. Az immunrendszer ezt követően idegen anyagként kezeli ezt a fehérjét, és természetes védekezésként antitesteket és a fehérvérsejtek csoportjához tartozó T-sejteket termel ellene.
A vakcina klinikai vizsgálatait Dél-Afrikában, Dél-Amerika bizonyos országaiban, Mexikóban és az USA-ban végezték el, körülbelül 40000 fő bevonásával.
A vizsgálati adatok alapján a mérsékelt/súlyos Covid-19-cel szembeni védelem hatékonysága a vakcina beadását követően két hét elteltével 67 %-os, 4 hét elteltével pedig 66 %-os volt. Ezzel szemben a vakcina a Covid-19 súlyos/kritikus súlyosságú formáival szemben két hét elteltével 77 %-os, míg négy hét elteltével 85 %-os védelmet kínált.
vizsgálatok során leggyakrabban jelentett mellékhatások közül az injekció beadása helyén jelentkező fájdalom, a fejfájás, a fáradtság, az izomfájdalmak és a hányinger említhető.
A Johnson & Johnson vakcina különlegessége, hogy már egyetlen oltással elérhető az a fajta védettség, amire a klinikai vizsgálatok tapasztalatai alapján nyert, az előbbiekben ismertetett százalékos adatok utalnak.
Tudni kell, hogy ez a vakcina is csak 18 év felettieknél alkalmazható. Arra vonatkozó információ pedig ebben az esetben sem áll rendelkezésre, hogy hosszú távon hogyan alakul a vakcina jelentette védelem. Továbbá, arra vonatkozó bizonyíték sincs, hogy az oltás megakadályozza a SARS-CoV-2 más személyekre való átvitelét.
Dr. Budai Marianna PhD., szakgyógyszerész
2021. november 15. (hétfő), 17:26
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.