/Ezt a nyugdíjprémiumnak és a nyugdíjkorrekciónak köszönhetik a nyugdíjasok, aminek kifizetését legutóbb Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter erősítette meg a kormányszóvivő tájékoztatója után\./
– A gazdaság jól teljesít, a közös sikerből és teljesítményből pedig a nyugdíjasoknak is részesülniük kell – indokolt Lázár, de pontos számokról nem beszélt.
– Jelenleg a gazdasági adatok értékelését végzi a nemzetgazdasági tárca, így kizárólag ezt követően lehet bármiféle konkrét összegről beszélni – válaszolt a Blikk érdeklődésére a szakminisztérium.
A legutóbbi nyilatkozatokból azonban úgy tűnik, hogy vastagon fog majd a kormány ceruzája, amikor a nyugdíjasok pluszpénzét kell kiszámolni. A kormány ugyanis még mindig 4 százalék feletti GDP-növekedéssel kalkulál az idei évre, míg a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb előrejelzése csak 3,6 százalékot vár. Ez pedig súlyos ezreket jelent a nyugdíjasoknak: ha például 4,1 százalékos GDP-növekedés után fizetik a prémiumot, akkor 12 ezer forintot kapnak, ha pedig a jegybank számai szerint fizetnének, akkor alig kétezer forint járna fejenként. A 12 ezer forintos nyugdíjprémium szinte biztosan borítékolható, mivel idén 24 milliárd forintot csoportosított át a kormány erre a célra a 2 millió nyugdíjas számára.
A nyugdíjkorrekciónál is az idősek javára kedvezhetnek, a kormány ugyanis még legutóbb is 3 százalékos inflációval számolt, míg a Központi Statisztikai Hivatal és a jegybank szerint is 2,4 százalékos volt a pénzromlás mértéke. Az előbbi esetben egy 120 ezer forintos átlagnyugdíjas 20 ezer forintot kaphat kézhez a Blikk számításai szerint, az utóbbi esetben csak 12 ezret.
És itt még nincs vége: a tavaly tízezer forintnyi Erzsébet-utalvány után idén elképzelhető, hogy ennél nagyobb összeg ütheti a markukat.
– A gazdasági eredményekből a nyugdíjasoknak is részesülniük kell, ezt törvény szavatolja. A kormány nyilván tisztában van azzal, hogy az elégedetlenség csökkenését hozhatják a kifizetések – értékelte Kiszelly Zoltán politológus.
Így számolják ki a prémiumot
A nyugdíjprémiumot a következő, nem túl egyszerű módon kell kiszámolni a jogszabály szerint: a bruttó hazai termék (GDP) növekedéséből ki kell vonni 3,5 százalékot, az így kapott összeget össze kell szorozni a novemberi nyugellátás 25 százalékával, de legfeljebb húszezer forinttal.
2017. október 13. (péntek), 16:51
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.