Betegszabadság és táppénz 2021: meddig jár a betegszabadság és mikortól jár a táppénz?
Táppénz 2021 és betegszabadság 2021: mi különbség? Meddig jár a betegszabadság és mikortól jár a táppénz? /Táppénz maximum 2021 és táppénz kódok listája\./
Mi a különbség a betegszabadság és a táppénz között? A betegszabadság és a táppénz kifejezések nem egymás szinonimái, mégis sokan így használják őket. Ki jogosult betegszabadságra? Minden munkavállaló jogosult évente 15 nap betegszabadság igénybevételére. Ennek feltétele, hogy ő maga legyen beteg, vagyis a szülőnek abban az esetben nem jár betegszabadság, ha beteg gyermekére kell otthon vigyáznia. Ha a dolgozó munkaviszonya év közben kezdődik, akkor évi 15 napos betegszabadságra vonatkozó időkeret arányosan kevesebb.
A Munka Törvénykönyve alá tartozó cégek (bt.
A betegszabadság összegét a munkáltató fizeti az alkalmazott számára. A betegszabadság minimális mértéke a távolléti díj 70 százaléka, de ez az összeg adóköteles. A munkáltató megteheti azt is, hogy a betegszabadságra a bér 100 százalékát kifizeti, vagyis beosztottjának adhat többet.
Meddig jár a betegszabadság és mikortól jár a táppénz?Betegszabadság a 15 napos éves keret kimerüléséig jár a munkavállalónak. A táppénz a betegszabadság lejáratát követő naptól jár. Táppénz abban az esetben jár a munkavállalónak, ha az éves betegszabadságát már teljesen kimerítette, de orvosi igazolással továbbra is tudja igazolni azt, hogy még mindig beteg (vagyis keresőképtelen). Ki jogosult táppénzre? Az alábbi három jogosultsági feltétele van 2021-ben a táppénznek:
a táppénzt igénybe vevő személy fennálló biztosítási jogviszonnyal rendelkezik,a keresőképtelen személy fizeti a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot,a keresőképtelenséget orvos állapította meg és igazolta.Mennyi ideig jár a táppénz?A táppénz a keresőképtelenség teljes időszakára jár a beteg munkavállalónak. A táppénz folyósításának ideje ettől függetlenül maximum egy teljes év lehet, amennyiben teljesül az a feltétel, hogy a keresőképtelen személy munkaviszonya folyamatosan fennáll, nincsen táppénzelőzménye, és legalább egy éves folyamatos biztosításban töltött idővel rendelkezik.
A keresőképtelenséget jelölő kódokTáppénz kód: 1 - Üzemi baleset eseténTáppénz kód: 2 - Foglalkozási megbetegedés eseténTáppénz kód: 3 - Közúti baleset eseténTáppénz kód: 4 - Egyéb balesetTáppénz kód: 5 - Beteg gyermek ápolása eseténTáppénz kód: 6 - Terhesség vagy szülés miatti keresőképtelenségTáppénz kód: 7 - Közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltás, hatósági elkülönítés eseténTáppénz kód: 8 - Egyéb keresőképtelenség eseténTáppénz kód: 9 - Veszélyeztetett terhesség miatti keresőképtelenség miattA táppénz kifizetésének határidejeAmennyiben a munkáltató TB-kifizetőhely is egyben, akkor ő számolja el és utalja el a táppénzt a munkavállaló részére legfeljebb 8 nappal a táppénzes papír beérkezését követően. Ha az alkalmazott nem munkáltatóján keresztül kapja a táppénzt, akkor a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) szintén 8 napon belül utalja a táppénzt, az igénylés beérkezését követően.
A munkáltatónak 5 napja van arra, hogy eljuttassa a székhelye szerint illetékes járási hivatalhoz a munkavállalóktól megkapott orvosi igazolásokat. Hiányos vagy hibás táppénzigénylés esetén a hiánypótlás miatt 60 napra növekszik a döntésre és a táppénz kiutalására rendelkezésre álló idő.
Táppénz összege, táppénz maximum 2021A táppénz összegét több tényező is befolyásolja, mértéke a napi átlagkereset 60 %-a, illetve 50%-a lehet. A táppénz megállapításánál figyelembe kell venni a számítási időszakot, és a táppénz alapját képező jövedelem összegét. Ezek alapján kell kiszámítani a táppénz alapját képező naptári napi jövedelmet, de ennek megállapításakor szükséges figyelembe venni a Munka Törvénykönyve által előírt az egy napra járó táppénz maximalizált összegét is.
A a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a minimálbér kétszeresének harmincad részét. A 2020. évi minimálbér 161.000 forintos összegével számolva ez azt jelenti, hogy a táppénz napi maximális összege 10.733 forint lehet. 2021-ben a minimálbér összegének emelésével párhuzamosan a táppénz napi maximuma is növekedni fog.
2020. december 12. (szombat), 13:34
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.