A mentők a gombamérgezés veszélyeire figyelmeztetnek.Nyolc embert szállítottak kórházba.Gombamérgezés gyanújával szállítottak kórházba a mentők 8 embert tegnap Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. /A hányással, hasi görcsökkel járó tünetek egy ismerős által szedett, ellenőrizetlen gombából készült étel elfogyasztása után jelentkeztek\./
Gombamérgezés Különböző gombafélék elfogyasztása okozza. A mérgezés tünetei jellemzőek lehetnek a gomba fajtájára, ezért fontos, hogy a rosszullét tüneteit, körülményeit pontosan mondjuk el az orvosnak.
Gyilkos galóca típusú mérgezések A gomba elfogyasztása után 6-12 órával jelentkeznek a visszatérő hányás és hasmenés (vizes), görcsös hasi fájdalom, szapora szívműködés, fokozott verejtékezés, szédülés, láz, tünetei. A beteg átmenetileg jobban lesz. A mérgezés második szakaszában a májsejtek pusztulása miatt a beteg a mérgezést követő 2.-3. napon besárgul és az 5.-8. napon bekövetkezhet a halál.
Gyomor-bélrendszeri tüneteket okozó mérgezés >>>> Ételmérgezés Ennek oka általában romlott étel, fogyasztása. A hányás, hasmenés mellett a beteg lázas. Allergia Allergiás reakciót válthatnak ki a gombafehérjék. Előfordul, hogy csak az étel ismételt fogyasztásakor jelennek meg az allergia tünetei.
Mikor gondoljunk gombamérgezésre? Ha gomba fogyasztás után hányinger, hányás vagy más rosszullét jelentkezik. Teendő gombamérgezés gyanúja esetén Ha a gombát magunk gyűjtöttük azonnal forduljunk orvoshoz a családtagokkal együtt, akik az ételből fogyasztottak. A gyors segítség életet menthet! Sürgősen hívjunk orvost, mentőt vagy vigyük a beteget kórházba!
Amíg a segítség megérkezik hánytatással ürítsük ki a gyomor tartalmát. Hányást elősegíthetjük ha egy nagy pohár langyos, sós vizet itatunk a mérgezettel.
Az ételt tartalmazó hányadékot és az elfogyasztott ételmaradékot tegyük félre, hogy a méreg kimutatását lehetővé tegyük. Csak tiszta tudatú, együttműködni képes egyént hánytassunk. 3 éven aluli gyermeket és az eszméletlen beteget hánytatni tilos, mert hányadék a légutakba kerülve fulladást okozhat.
A belekbe került mérget hashajtással távolítsuk el, keserűsót, Mira vizet itassunk.
Az orvost tájékoztassuk pontosan arról, hogy honnan származik a gomba, mikor fogyasztottuk, kik ettek belőle, milyen tüneteket észleltünk.
Gombamérgezés megelőzése >>>> Kertben, erdőben játszó gyermeket ne hagyjuk felügyelet nélkül. A gyermeket szeretnek mindent megkóstolni. Vizsgáljuk át a kertet és az ott termett gombákat távolítsuk el. Ha nem ismerjük biztosan a gombát, ne szedjük le. Magunk gyűjtötte gombát vizsgáltassuk meg gomba szakértővel. Nagyobb piacokon találhatunk gombavizsgálót. Nyersen ne fogyasszunk gombát.
Az elkészített gombás ételt, hűtőszekrényben se tároljuk 1 napnál tovább. A nyersen vásárolt gombát (a pincében tenyésztett csiperkét is beleértve) 2-3 napnál tovább ne tároljuk, még hűtőszekrényben sem.-írja a www.drdiag.hu.
Forrás : http://www.drdiag.hu
2021. július 16. (péntek), 09:39
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.