Erzsébet néni már 89 éves volt, de még mindig minden reggel felkelt hajnalban, megkötötte a kendőjét, és elindult takarítani. /Nem azért, mert muszáj lett volna – nyugdíja ugyan alig volt –, hanem mert szeretett hasznos lenni\./
Már hónapok óta erről beszélt mindenkinek a kis faluban.
– „A mi Marcink nősül! Hát nem csodás?” – mondta ragyogó szemmel a boltban, a patikában, még a buszsofőrnek is.– „El sem hiszem, hogy ilyen hamar felnőtt. Még csak tegnap ringattam a karomban…”
Saját kezével hímzett terítőt az ifjú párnak, sütit tervezett sütni a lagzira, és minden héten megspórolt pár száz forintot, hogy csinos ruhát tudjon venni a nagy napra.
Aztán egy délután csengett a telefon. Marci hívta.
– „Szervusz, nagyi!” – szólt bele vidáman a fiú.
– „Szia, szívem! Már számolom a napokat, alig várom az esküvőt!”
A vonal másik végén pár másodpercre csend lett.
– „Nagyi… igazából épp ezért hívlak.”
– „Na, mondjad, kisfiam.”
– „Nézd, az van, hogy… hát, tudod, ez egy elég elegáns rendezvény lesz. Zsófi családja nagyon tehetős, jönnek üzletemberek, politikusok, meg minden…”
– „Értem, hát persze… De én csak hátul ülök, nem zavarok senkit.”
– „Igen, csak… nem akarjuk, hogy kellemetlen helyzet legyen. Tudod, a vendégek, a sajtó, a fényképek… és… hát, úgy gondoltuk, talán jobb lenne, ha inkább most nem jönnél el.”
Erzsébet megdermedt.
– „Hogy érted ezt, Marci? Én… az esküvődre nem mehetek el?”
– „Nem haragudj, nagyi, de Zsófi is úgy gondolja, jobb lenne. Ne vedd magadra. Ez nem ellened szól.”
– „Hanem ki ellen?” – kérdezte halkan, elcsukló hangon.
– „Csak… az összkép. Remélem, megérted. Nagyon szeretlek, de ez most így lenne jobb mindenkinek.”
Erzsébet nem szólt semmit. Letette a telefont, és hosszú percekig csak ült a konyhaasztalnál.
Aznap este nem vacsorázott. Nem sírt, csak nézett ki az ablakon. A háztetők fölött már narancsszínű volt az ég. De Erzsébet szívében sötét lett.
A következő napokban azonban nem búslakodott tovább. Vette a kabátját, felment a padlásra, és levette a régi bőröndöt. Kinyitotta, és elővett belőle egy bársonydobozt. Egy kis váza volt benne, kézzel festett, régi, finom darab. A legjobb barátnőjétől, Marikától kapta, sok évvel ezelőtt.
– „Erzsikém” – mondta akkor Marika, „ha egyszer a kisunokád megnősül, ezt a vázát add neki. Az én családom öröksége volt. Már nincs kinek továbbadnom. De nálad jó kezekben lesz.”
És Erzsébet megőrizte. Nem adta oda diplomaosztón, nem karácsonykor, nem születésnapon. Csak most. Az esküvő napján. Akkor, amikor Marci új életet kezd.
A menyegző napján Erzsébet hajnalban kelt. Fésülködött, megmosta arcát, elővette a régi halványlila ruháját, amit még a férje temetésére varratott.
– „Ha már meghívás nem jött, hát elmegyek magamtól.” – mondta magának.
A városban már állt a bál. A szálloda dísztermében fények villogtak, a virágdekoráció csillogott, és a vendégek egymás után érkeztek drága autókkal, selyemruhában, öltönyben.
Erzsébet az utolsó sorban ült le, egy oszlop mögé, hogy ne legyen feltűnő. A pincér először rá sem akart nézni. A vendégek egy része csak szánakozva méregette.
És amikor Marci meglátta őt a terem szélén, lefagyott a mosolya.
– „Zsófi… ő ott… az én nagyanyám.”
Zsófi szemöldöke megrezdült.
– „De hát mondtad neki, hogy ne jöjjön, nem?”
– „Mondtam… mondtam, de ő…”
– „Jó lenne, ha nem lenne középpontban. Nem illik ide.”
Marci odament a nagymamájához.
– „Nagyi… mondtam, hogy ne gyere.”
– „Csak hátul ülök. Nem szólok bele semmibe.”
– „Ez most Zsófiék nagy napja. Tényleg nem kellett volna.”
Erzsébet csak bólintott.
A zene szólt, a fények kigyulladtak, a vendégek tapsoltak. A ceremóniamester mikrofonhoz lépett:
– „És most következnek a családi toastok…”
Erzsébet felállt. Határozottan odalépett a mikrofonhoz. Mindenki elhallgatott. Marci arca elvörösödött.
– „Kérem, engedjék meg, hogy én is szóljak pár szót – mint a vőlegény nagymamája.”
És ekkor minden megváltozott.
A vendégek feszülten figyeltek. A zenekar elhallgatott. Mindenki az idős asszonyra nézett, aki reszkető kézzel, de egyenes tartással állt a mikrofon mögött.
Erzsébet néni belenézett az unokája szemébe.
– „Nem vagyok szónok, hölgyeim és uraim. Egyszerű asszony vagyok. Takarítónő voltam egész életemben. Nem tudok latin idézeteket, és a ruhám sem dizájner darab. De tudom, mit jelent szeretni – feltétel nélkül. Mert ezt az unokámat, Marcit, akit ti most férjként ismertek meg, én ringattam először a karomban.
A terem csendbe borult. A pincér megállt a mozdulatban, egy pezsgős tálcával. Marci tátott szájjal nézett a nagymamájára. Zsófi feszülten markolta a menyasszonyi csokrát.
– „Amikor a fiam, László – Marci édesapja – meghalt autóbalesetben, a menyem magára maradt egy három hónapos kisfiúval. Nem bírta a gyászt, elment. Én meg ott maradtam Marcival, aki sírni sem tudott még rendesen. Azt mondták, adjam be intézetbe. Én meg csak annyit mondtam: 'Ő az én családom. Én nevelem fel.'”
A mikrofon megremegett a kezében, de Erzsébet nem engedte el. A szemei könnyben úsztak, de nem sírt. Nem most. Ez nem a sírás ideje volt.
– „Marci soha nem tudta, hogy minden karácsonyra fél évig gyűjtöttem a pénzt. Hogy a gimnazista bérletét úgy vettem meg, hogy hetente csak egy zsemlét ettem. Nem kellett, hogy tudja. Elég volt, hogy boldog legyen. És az is volt.”
A teremben egy asszony megtörölte a szemét. Egy férfi lenyelte a könnyeit.
– „Egyetlen dolgot őriztem meg a barátnőmtől, Marikától – ezt a vázát.”Kivette a kis bársonydobozt a táskájából, és letette a mikrofon mellé.
– „Marika azt mondta: »Add ezt majd oda az unokádnak, amikor megnősül. Ez a mi családunk utolsó emléke. A szeretet szimbóluma.«”
Előrehajolt, belenézett a vázába.
– „De ez nem csak váza. Hanem valami más is van benne.”
Marci előrelépett. Az arcán most már nem harag volt, hanem valami egészen más. Kétely, megbánás, fájdalom.
– „Mi van benne… nagyi?”
– „Pénz.” – felelte Erzsébet halkan. – „Harminc év spórolt pénze. Minden hónapból egy kis rész, amit elrejtettem. Nem azért, hogy dicsekedjek vele. Hanem azért, hogy egyszer, ha szükséged lesz rá, ne legyen gond. Azt akartam, hogy úgy indulj a házasságba, hogy ne csak a szíved, hanem az alapod is biztos legyen.”
A terem döbbenten hallgatott. Marci odalépett, kivette a vázát, és belenézett. Bankjegyek, érmék, sárgult borítékok. Mindegyik feliratozva: „1994 január”, „1995 július”…
– „Miért nem mondtad soha?” – kérdezte Marci remegő hangon.
– „Mert nem ezért neveltelek. Nem a pénzért. Hanem azért, hogy jó ember legyél.”
Marci letérdelt előtte. A díszparketta recsegett a térde alatt. A násznép döbbenten nézte.
– „Nagyi… bocsáss meg. Nem tudtam, mennyit adtál értem.”
– „Tudtam, hogy egyszer megérted, kisfiam.”
Marci átölelte az idős asszonyt. Olyan erősen, mint gyerekkorában, amikor félt a vihartól. Erzsébet karja automatikusan zárult köré. És most, először azon a napon, mosolyogtak – mindketten.
Zsófi odalépett, némán, könnyekkel a szemében.
– „Erzsébet néni… sajnálom. Én is… hibáztam.”
– „Most már rendben van. Család lettetek. És a család… az mindig több, mint a ruha, a pénz vagy a meghívók.”
Erzsébet visszalépett a mikrofonhoz. Utoljára.
– „Emeljük a poharunkat Marci és Zsófi szerelmére. És arra, hogy mindig emlékezzenek: az igazi érték nem az, ami kívül van – hanem ami a szívben él.”
Aznap este a legnagyobb taps Erzsébet néninek szólt.És Marci soha többé nem szégyellte, hanem büszkén mesélte el mindenkinek:„Az én nagymamám takarítónő volt. És a világ legnemesebb embere.”
2025. március 28. (péntek), 21:04