Jó pár hajápolást, illetve hajas gondokat boncolgató cikk és hírszem került már fel az oldalra, a legtöbb talán hajfestés témában. Vali átfogó cikkeiben (Hajápoló termékcsaládok - kell-e ennyi kence a hajra?; A haj kóros elváltozásai belső problémákra vezethetők vissza;) nagyon jól körüljárja a hajápolás problematikáját és lényegét: ha nem mérgezzük magunkat sem kívül (szintetikus alapanyagokat tartalmazó kozmetikumokkal, hajfestékekkel), sem belül (egészségtelen táplálkozás, szintetikus gyógyszerek, fogamzásgátló), kiegyensúlyozott életmódot folytatunk, az a hajunk állapotán is látható lesz, és várhatóan elkerülnek a hajgondok.
Ha már baj van!
Persze, ha már baj van, akkor is van megoldás, sokat segíthet például Tündi és Niki közös írása, a Hajhullás 1x1, egyéb hajgondok esetén pedig Vali fentebb említett összefoglalója is segíthet eligazodni.
Vali profi hajas írását költői kérdéssel kezdi: "Kell-e ennyi kence a hajra?". /Kell hát \[IMAGE_BLOCK_1\]\./
Persze vannak hajzat szempontjából szerencsésebb genetikájú hölgyek és urak, akiket erős, jó tartású hajszálak tömkelegével áldotta meg a Feljebbvaló, nekik nem kell agyonkomplikálniuk a hajápolást-tuningolást. Deazért 1-2 extra nyári hajápoló praktika nekik is jól jöhet, hisz ilyenkor azért az erős napsugárzás, esetlegesen a hosszantartó vízben tartózkodás a legellenállóbb hajra is szárító hatású lehet. E két tényezőre érdemes tehát nyáron odafigyelni, főleg ami a klóros vízben való fürdőzést illeti (medencék), mivel ez nemcsak, hogy szárítja a hajat, de bőrünknek sem tesz jót egyáltalán, illetve a klór belélegezve sem túl áldásos hatású...
A természetes, tiszta vizeket viszont nem érdemes kerülni, főleg nem a sósabb fajtákat (tengerek, sós tavak), hisz ezek kimondottan jótékony hatással vannak bőrünkre, így a fejbőrre is (lásd: óceánvizes cikk). Szőkülni vágyók pedig semmiképpen se hagyják ki a sós vizes lubickolás utáni napfürdőzést.
Mértékletesség
Mint mindenre, erre is érvényes a mértékletesség törvénye, módjával napfürdőztessük hajkoronánkat-fejünket, nehogy aztán napszúrás legyen a vége, vagy "szégyenszemre" seprűszáraz lobonccal térjünk haza a nyaralásból. Eztmegelőzésképpen, huzamosabb napon való tartózkodás esetén védjük hajunkat-fejünket kendővel vagy szellős kalappal.
Utazás előtt nem árt, ha megszabadulunk a már eleve száraz hajvégektől, illetve nagyon fontos az is, hogy ne durva tisztító tenzideket, hanem kímélő, regeneráló/hidratáló hatóanyagokat tartalmazó sampont használjunk hajmosáshoz. Utána pedig elkél az ápolóhajbalzsam (növényi keratint, panthenolt, aloet tartalmazó termékek előnyben) ebben az időszakban még azoknak is, akik egyébként nem használnak. Házilag elkészíthető variációkat ITTtaláltok. Külön kedvenceim a hajmosó porok, amelyek különösen kíméletesen tisztítanak, erre az időszakra (is) ideálisak.
A hosszú és félhosszú haj ebben a periódusban különösen igényli a mélyregeneráló pakolások gyakoribb használatát - ha szükséges, akár hetente 2-3 alkalommal is bevethetjük őket.
Nagyon hatékony a majonézes pakolás hajmosás előtt:
A brokkoli mag olaj leave-in-ként is alkalmazható, a szilikonos hajápolók helyett.Kedvenc hajvégápoló receptemet ITTosztottam meg, ez is tetszés és hajtípus szerint is variálható.
Ha nem szeretsz bíbelődni, illetve kiegészítésképpen, kész termékek közül ezeket tudnám ajánlani: mélyregeneráló pakolás, hajfény spray, kondicionáló hajolaj.
Festett haj esetében gondot szokott okozni, hogy az erős UV sugarak hatására a hajszín igen hamar megkopik. Nos, a hennát a napfény és a víz kevéssé koptatja, az indigóval elért színek viszont ki lehetnek téve ennek a veszélynek.Napozáskor fedjük le hajunkat, fürdőzés, illetve hajmosás előtt pedig használjunk hajolajat. A cassiás pakolás, amellett, hogy táplálja a hajat, színfixáló hatással is bír (hajfestések között alkalmazva). Ha mégis megkopna a szín, egyet se búsuljunk, hisz a növényi hajfestést akár hetente megismételhetjük (sőt, akár naponta is, de erre azért bizonyára nem lesz szükség), hisz semmi ártalmasat nem kenünk így magunkra, sőt hajunk jut extra nyári ápoláshoz (ne felejtsük az illókat is bevetni).
Belső táplálás!
A nagy meleg miatt a hosszabb hajú hölgyek/urak nyáron előszeretettel viselik hajukat copfban, kontyba tűzve. Arra érdemes csak figyelni, hogy egyik se legyen túl szoros, illetve a vékony hajgumik, fém csatok kerülendők (napozás során felforrósodhatnak). Érdemes inkább puha anyagból készült hajpántot, fa vagy csont hajcsatokat bevetni.
Kence ide, kalap oda, mégiscsak a belső táplálás a legfontosabb! A hidratálás miatt a megfelelő mennyiségű vízfogyasztásmérvadó, illetve mint tudjuk, a felvett tápanyagok is nagy hatással vannak hajunk minőségére, ellenálló képességére. Nyilván a nyaralás nem arról szól, hogy a napi menü megfelel-e a bionomia szabályainak, és nem is ebben az időszakban fogunk véghezvinni egetrengető életmód-reformot (bár, miért is ne, ha megvan az elhatározás, és megfelelő a környezet), de azért friss, szezonális gyümölcshöz/zöldséghez, olajos magvakhoz szinte bárhol hozzájutunk.
Én 1-2 kása-alapot mindenhová magammal hurcolok, egy zacskó gojit,őrölt földimandulát - ezt este beáztatom, reggel már csak egy kiskanál Okos Édes-et/mézet csorgatok bele, és kész is a gyors és tápláló Kollath-reggeli. Krill olaj, valamilyen fermentált ital (idén Supra Balance), és homoktövis velő szintén van nálam nyáron, bár tény, hogy utazáshoz praktikusabbak a kapszulázott készítmények (kimondottan hajszépítő hatásúak a következőek például:BioAstin, Garden of Life B vitamin és Cink komplex, Supercritical Omega 7, Every Women, Longo Vital, Huminiqum, megemlíteném még a nyírfanedvet és az aktív árpa és aranyköles-csírát, bár ez utóbbiak kiszerelésük miatt talán nem oly praktikusan utazáshoz - bár minden csak elszántság kérdése).
Remélem sikerült némi segítségét nyújtanom a nyári hajápoláshoz - a kencézésen túl is. Mindenki vértezze hát fel magát igényei és szükségletei szerint a beszednivaló kiegészítőkkel, kalappal/kendővel, hosszú hajúak a naptej mellett (ayurvedikus) hajolajjal, vagy csak simán jojoba olajjal, és irány a hegy meg a völgy, a tengerek és a folyók!
További emlékezetes túrázós-pihenős-bulizós, napfényes nyári napot kívánok nektek!
Móni
Forrás: antalvali.com
2016. augusztus 19. (péntek), 13:25