Közgyógyellátás 2014
A közgyógyellátásról a következő jogszabályok rendelkeznek:
- a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 49-53. §-a,
/\- a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63\/2006\./
– a gyógyszerkeret összegét a Magyarország 2013. évi központi költségvetéséről szóló 2012.évi CCIV. törvény 59. §(1)-(2) bekezdése szabályozza.
- a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. tv.
A közgyógyellátás , a szociálisan rászorult személy számára az egészségi állapota megőrzéséhez és helyreállításához kapcsolódó kiadásainak csökkentése érdekében biztosított hozzájárulás.
A közgyógyellátás természetbeni ellátás, melyet ha alanyi jogcímen biztosított, akkor független a jogosult jövedelmi helyzetétől és a a havi rendszeres gyógyító ellátásnak a költségétől, viszont amennyiben normatív jogcímen biztosított a közgyógyellátás, akkor függ a jogosult jövedelmi helyzetétől valamint a havi rendszeres gyógyító ellátás költségétől.
Három jogcímen állapítható meg a közgyógyellátás:
- alanyi jogcímen a járási hivatal hatásköre az igazolvány 2 évre szól
- normatív jogcímen a járási hivatal hatásköre az igazolvány 1 évre szól
- méltányossági jogcímen, helyi rendelet alapján a település önkormányzata állapíthatja meg és az igazolvány 1 évre érvényes.
A közgyógyellátás igazolvánnyal rendelkező személy jogosult:
- külön jogszabályban meghatározott gyógyászati segédeszközökre
- gyógyászati ellátásokra, amelyek orvosi rehabilitáció céljából vehetőek igénybe , ebben az esetben a gyógyszerkeret:
- egyéni gyógyszerkeretből
- vagy eseti keretből biztosított.
Az egyéni gyógyszerkeret :- összege a jogosult havi rendszeres gyógyszerköltsége, amelynek az összege 2014. évben maximum 12.000 Ft/ hó lehet. Abban az esetben ha az egyéni rendszeres gyógyszerköltség nem éri el a havi 1000 Ft-ot nem kerül megállapításra egyéni gyógyszerkeret .
Az eseti keret: – minden ellátottra ugyanaz az összeg vonatkozik egyformán, ez az összeg az esetenként felmerülő gyógyszerszköltségekhez jelent hozzájárulást.
– csak az igazolvány érvényességi ideje alatt használható fel a gyógyszerkeret.
- nem lehet részben gyógyszerkeretből és részben az ellátásra jogosult saját költségéből fedezni a gyógyszer térítési díját l, részben a jogosult saját költségéből fedezni.
- azonban mielőtt kimerülne az éves gyógyszerkeret gyógyszerkeret, és csak ebben az esetben, a maradványösszeget a jogosult felhasználhatja a gyógyszer térítési díjának a kiegészítésére, tehát ebben az esetben a maradványösszeg és a gyógyszernek a térítési díja közötti különbözetet a közgyógyellátott fizeti meg.
A járási hivatal alanyi jogcímen közgyógyellátásra való jogosultságot állapít meg a következő esetekben:
- olyan egészségkárosodott személy, aki rendszeres szociális ellátásban részesül
- nemzeti gondozott és hadigondozott, aki pénzellátásban részesül
- olyan személy számára, aki központi segélyben részesül
- rokkantsági járadékban részesülő személy számára
- megállapítható bizonyos esetekben a jogosultság, olyan személy számára is, aki részesül valamilyen rokkantsági ellátásban.
A járási hivatal normatív jogcímen a következő esetekben állapítja meg a jogosultságot:
- ha a területileg illetékes Szakigazgatás szerv által elismert a tény, hogy a személy térítési díja meghaladja az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 10 %-át, de csak abban az esetben ha a családban az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, abban az esetben ha a jogosult egyedülálló , akkor az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 százalékát, 2014-ben 28.
Méltányossági jogcímen a kérelmező lakóhelyén területileg illetékes önkormányzat képviselő testülete állapíthat meg jogosultságot a közgyógyellátásra, de ebben az esetben külön jogszabály vonatkozik a jogosultság megállapítására.
A közgyógyellátással kapcsolatos működési szabályok:
1. első lépésként a háziorvos állít ki egy igazolást, amely tartalmazza a kérelmező betegségének
- kódszámát
- a betegség gyógyításhoz szükséges hatóanyagok mennyiségét , megnevezését valamint adagolását
- a terápiához szükséges gyógyító eljárásoknak a megnevezése, mennyisége
Ha a kérelmező átmeneti vagy bentlakásos intézményben van elhelyezve, ilyen esetben az intézmény orvosa állítja ki az igazolást.
2. A kérelmezőnek a jövedelemigazoláshoz kell csatolnia az orvos igazolását is.
3. Amennyiben a feltételeknek megfelelt a kérelmező, akkor az eljáró szerv (járási hivatal vagy önkormányzat) 5 napon belül továbbítja a kérelmet az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv felé, amely megvizsgálja az orvos által igazolt eljárások megalapozottságát és megállapítja a keret összegét, amely 2014-ben nem lehet több mint 12.
4. Az igazolványt az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv állítja ki, nyilvántartásba veszi a jogosultat, valamint a postázásáról is gondoskodik, lehetőség van arra is, hogy a kérelmező személyesen vegye át az igazolványt.