A kertészek titka: Így kell telelteni a muskátlit, hogy tavasszal ezer virág borítsa.
Ha szereted a kertészkedést és van néhány virágod vagy veteményesed, akkor ez a cikk neked szól! /A muskátli az egyik legnépszerűbb virág, amely egész nyáron át gyönyörűen virágzik, és a legkopárabb kerteket is feldobja színpompás virágaival\./
Azonban, ahogy közelednek a hűvösebb hónapok, felmerül a kérdés: meddig maradhat kint, és mikor kell behozni teleltetni? Segítünk megtalálni a választ!
A muskátli évelő növény, amely ha megfelelően teleltetjük, tavasszal újult erővel hoz még szebb és több virágot.
A muskátli számára a legjobb teleltetési környezet egy hűvös, száraz helyiség, ahol a hőmérséklet 5-10 fok körül mozog. Egy fűtetlen veranda vagy egy világos lépcsőház ideális választás lehet. Ebben az esetben elegendő havonta egyszer megöntözni a növényt, hogy ne száradjon ki, de vigyázzunk, hogy ne adjunk túl sok vizet, mert könnyen rothadásnak indulhat.
Ha nincs világos helyiségünk, a muskátlit sötét, száraz helyen is teleltethetjük, például garázsban vagy pincében. Itt a „száraz teleltetés” a legjobb módszer: óvatosan szedjük ki a növényeket a cserepeikből, rázogassuk le a gyökerekről a földet, és újságpapírba csomagolva vagy lógatva tároljuk őket. Ebben az esetben öntözésre nincs szükség.
Ha nincs lehetőségünk hűvös helyre tenni a muskátlit, próbáljuk egy 15 fok alatti, világos helyiségben, például lépcsőházban teleltetni. Itt hetente egyszer kell öntözni, de fontos, hogy a növények ne legyenek túl meleg helyen, mert akkor elgyengülnek és leveleik lehullanak.
A muskátlik képesek elviselni az enyhe mínuszokat (-1-3 °C), de ha tartós hideg érkezik, mindenképp vigyük biztonságos helyre őket. Amint az éjszakai fagyok beállnak, késlekedés nélkül teleltessük a növényeket!
Mielőtt elhoznánk a muskátlikat a téli rejtekhelyükre, távolítsuk el a virágokat és bimbókat, és vágjuk le az elnyílt részeket. Ezzel biztosítjuk, hogy a növények az energiájukat a túlélésre fordítsák, nem pedig a virágzásra.
Amikor a fagyok elmúlnak, itt az ideje előhozni a muskátlikat. Metszük vissza őket 10-15 centiméterre, és ültessük át friss földbe. Kezdjük el fokozatosan öntözni, majd 1-2 hónap múlva tápoldatozni, hogy a növények készen álljanak a tavaszi virágzásra.
Néhány év elteltével előfordulhat, hogy a muskátlik kevesebb virágot hoznak. Ilyenkor érdemes megfontolni a növények cseréjét vagy szaporítását, hogy továbbra is pompás virágokkal díszítsék kertünket.
A muskátlik megfelelő teleltetése segít abban, hogy évről évre gyönyörködhessünk bennük, így ezekkel az egyszerű lépésekkel gondoskodhatunk arról, hogy tavasszal újra virágba boruljanak.
2024. november 10. (vasárnap), 09:31