Kifecsegte a titkot a kertész, ettől ontja a virágait a muskátli
Hirdetés
Hirdetés
A muskátli hálás, gyönyörű növény. Nem csoda, hogy – különösen a futó típus – szinte mindenhol díszíti az európai házak ablakait, erkélyeket. Nem annyira vízigényes, a botlásaidat megbocsájtó növény. /Ha rendszeresen tápoldatozod, és még a konyhában is gondolsz rá, késő őszig kifogyhatatlanul ontja majd a virágokat\./
Hirdetés
Ha most vásárolsz új palántákat, keresd a kicsit drágább, de öregebb töveket. Ezek nagyobbak, erőteljesebbek, ellenállóbbak a nehézségekkel szemben, és kevesebb odafigyelést igényel a gondozásuk.
Ez az évszázadok óta a magyar faluk piciny ablakait tipikusan díszítő növény nem őshonos nálunk.
Hirdetés
Dél-Afrikából származik. Ha az igényeit kutatod, csak gondolj a déli földrész éghajlatára. Azok a körülmények az ideálisak a virágözönnel pompázó muskátlitartásához.
Mik a szükségletei?.
Igazán nem meglepő, hogy a fény a legfontosabb elem a muskátliszámára. Akkor virágzik igazán szépen, ha legalább fél napon keresztül süti a nap.
Meleg.
Nem bírja a fagypont alatti hőmérsékletet. Teleltetés nélkül elpusztul.
Hirdetés
Tehát tulajdonképpen egynyári virág.
Víz.
Nem kifejezetten vízigényes növény, de ha sok virágot akarsz, kánikulában akár naponta kétszer is meg kell öntözni.
Kora reggel vagy késő este öntözd, hogy ne perzselődjenek meg a levelek. Állott víz a megfelelő ehhez.Állás közben elpárolog belőle a klór, és felveszi a környezet hőmérsékletét is. A pangó vizet azonban nem szereti.Ezért fontos, hogy a cserép, balkonláda alján legyen kiömlő nyílás.
Hirdetés
A túlöntözés elpusztítja a növényt. Ha nekiszegeznék a kérdést, melyiket választja, akkor inkább a szárazság mellett voksolna.
Föld.
Tavasszal az áttelelt muskátlidat ültesd új földbe. Jó vízmegtartó, a szükséges tápanyagokat tartalmazó virágföldet vegyél neki. Az a legjobb, amit kifejezetten muskátlinak ajánlanak. Mielőtt új földbe tennéd, óvatosan rázd le róla a régit.
Táp.
Tápoldat nélkül nincs dús virághozam.
Hirdetés
A beültetés után 1 hónappal kezdd, és hetente 1x végezz tápoldatozást. A táprudak is jók, kéthetente egyet dugj minden tőnek a tövébe. Földbe szúrható, tápoldatot tartalmazó műanyag adagoló tartályok is beszerezhetők. Ezzel hosszabb időre is megoldod az ásványi anyag utánpótlást.
A konyhában is jusson eszedbe a balkonod dísze: ha gabonát, mazsolát mosol, ha kemény tojást főzöl (sótlan vízben), ha marad a gyógyteából egy fél bögrényi, öntsd a muskátli földjére. Szélesen fog mosolyogni (még több virágot hoz!). Ha mosogatásnál nem használsz kémiai szereket, akkor a mosogató vizet is oda löttyintsd.
Hirdetés
Abban is rengeteg tápanyag van. Még ételmaradékokat is, mint – a kávézacc, tea levél, banánhéj – a földjére csempészhetsz.
Ápolás.
Mindig csipkedd le az elnyílott virágokat. Ezzel serkentheted a növénykédet, hogy új virágokat hozzon.
A futómuskátlit nyaranta egy-kétszer vissza kell vágni. Így fejleszt új hajtásokat, és egyre sűrűbb lesz.
ripost
2022. április 29. (péntek), 15:21
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
Mindenegyben blog 2025. április 02. (szerda), 12:24
Hirdetés
Hasznos párosítások a kertben: Ezeket a zöldségeket ültesd egymás mellé! ??
Valószínűleg te is hallottad már, hogy egyes növények tökéletesen megférnek egymás mellett, míg mások kifejezetten zavarják egymást a növekedésben.
Abban pedig nincs vita, hogy a tapasztalt kertészek pontosan tudják, hogyan hatnak egymásra a különféle zöldségfélék – és ezt a tudást érdemes megfogadni, ha bőséges és egészséges termést szeretnél!
? Részletes lista – az első hozzászólásban!