A tévhiedelmekkel ellentétben a kávénak számos pozitív hatása van az emberi szervezetre. Ma már több kutatás is bizonyítja, hogy a mértékletes kávéfogyasztás jótékony hatással van az egészségünkre. Íme, néhány példa:
Naponta egy kávé
/Sokan gondolják, hogy a kávéra könnyű rászokni\./
A kávé és az agy
Egy csésze kávéban 40-80 mg koffein található. Ennek hatása az idegrendszerre koncentrálódik, amelynek köszönhetően csökken az álmosság, az unalom és a fáradtság. Áldásos hatásai vannak a depressziós hangulatra, a szellemi fáradtságra, a memória kapacitásra, a koncentrációra és az intuícióra.
A kávé és a szív
Áldásos hatásai a szívre is kiterjednek, olyannyira, hogy a gyógyszeres terápiában a koffein szíverősítő gyógyszernek számít.
A kávé és az izmok
A kávé javítja és erősíti az izmok összehúzó képességét, növeli a sportteljesítményt, segíti a mozgáskoordinációt, csökkenti a fáradtságot a vázizom rendszerben.
A kávé és az emésztés
A kávé segíti az emésztési folyamatot, hála a vasomotorikus idegekre való serkentő hatásának. Emiatt a kávé nem csak ébredéskor, reggel ajánlott, hanem vacsora és ebéd után is, mert serkenti az emésztési nedvek termelését, így megindítja, és javítja az emésztést.
A kávé és a máj
A máj szintjén beindítja az epetermelést, és segíti az epehólyag működését, míg a belek szintjén segíti a bélmozgásokat, összehúzódásokat, javítva a funkcionalitást és a mozgásképességet. A vesék is részesülnek a kávé pozitív hatásaiból: a vesék artériái kitágulnak, így serkentve és növelve a vizelet kiválasztást.
A kávé és a belső elválasztású mirigyek
A kávé a belső elválasztású mirigyekre hatva serkenti a vesék kiválasztó tevékenységét, gyorsítja az anyagcserét, és serkenti a pajzsmirigy működését.
Szinte hihetetlen, hogy mindezeket a pozitív hatásokat egy olyan ital foglalja magában, amelynek elhanyagolható a kalória értéke, tehát olyanok is fogyaszthatják, akik alacsony kalória bevitelű diétát folytatnak.
Mindezek fényében, nyugodtan kényeztessük magunkat napi 1-2 finom eszpresszóval, és inkább mondjunk le az édességekről, zsíros- és túl fűszeres ételekről.
Forrás: amora.hu
2014. augusztus 24. (vasárnap), 09:50
Oldalunk a tájékozódásodat segíti, de konkrét orvosi kérdésekkel, panaszoddal fordulj kezelőorvosodhoz!