Ez az az ország, ahol nincs se gyorsétterem se kaszinó, de az energia és az egyetemek ingyenesek, továbbá senki nem zárja be a bejárati ajtót! A „csendes forradalom” története

Hirdetés
Ez az az ország, ahol nincs se gyorsétterem se kaszinó, de az energia és az egyetemek ingyenesek, továbbá senki nem zárja be a bejárati ajtót! A „csendes forradalom” története
Hirdetés

Számos filozófus és gondolkodó álmodta meg és írta le, milyen is egy tökéletes társadalmi rendszer; az országot, a „tejjel és mézzel folyó Kánaánt”. Ezek mind utópisztikus elképzeléseknek bizonyultak.

/Ha tárgyilagosak akarunk lenni, akkor el kell ismernünk, hogy a kétségbeesett emberekkel teli, erőszak és a korrupció világa, aligha szervezhet magából ilyen jóindulatú, jót, békét és valódi szolidaritást mutató államot, írja Tony Poptamas\./

Hirdetés

Azonban van egy állam a világon, melynek nincsen szüksége hadseregre, egy olyan ország, ahol a házak és az autók nincsenek bezárva, és ahol az energia mindenki számára ingyenes. Egy olyan ország, ahol nincsenek sem gyorséttermek, sem kaszinók. Ezt az országot Izlandnak hívják!

Az izlandi csodáról nem olvashatunk az újságokban, mert az utolsó dolog, amit a világot irányító erők szeretnének, az az, hogy Izland példája valódi mintává váljon a többi ország számára is.

Hirdetés
Izlandon nem sok évvel ezelőtt történt egy nagyon érdekes forradalom. Ez a 2008-as gazdasági világválság után történt.

Az alávaló világpolitikától eltérően, amely a válságot létrehozó nemzetközi bankokat még pénzzel is segítette, Izlandon ezek a politikai erők elveszítették hatalmukat, a bankokat államosították, és a válság okozóit megkeresték és letartóztatták.

Ráadásul a polgárok az utcára vonultak, hogy ezzel is támogassák az új alkotmányt, mely a javakat minden ember javára osztja szét.

Az izlandiak 93%-a támogatta népszavazáson, hogy a bankok felé fennálló adósságot senkinek se legyen kötelező visszafizetni.

Hirdetés

Az úgynevezett „nemzetközi közösség”, a „szabad világra” igencsak jellemző módon válaszolt a fentikre: soha nem látott nyomás alá helyezték Izlandot. Az Egyesült Királyság és Hollandia súlyos gazdasági szankciókkal fenyegette meg Izlandot, amennyiben az izlandi állampolgárok megtagadnák a bankok felé fennálló adósságaik visszafizetését. Kilátásba helyezték Izland teljes elszigetelését is.

Az IMF pedig azzal fenyegetőzött, hogy megfosztja az országot bármely segítségétől. A brit kormány azt is kilátásba helyezte, hogy befagyasztja az izlandiak megtakarításit és folyószámláit. De az izlandiak nem engedtek a nyomásnak. Grímsson elnök ezt mondta: „Azt mondták nekünk, hogy ha nem fogadjuk el a nemzetközi közösség feltételeit, akkor észak Kubájává válunk.

Hirdetés
De ha elfogadtuk volna, ma mi lennénk észak Haitija!”

Mit tudunk erről a szigetországról, ami az Atlanti-óceán északi részén, az Északi-sarkvidéktől nem messze fekszik?

Capital.ro szerint „930-ban az izlandiak létrehozták a világ első parlamentjét, az Alþing-ot. 1262-ben a norvégok elfoglalták a szigetet, 1380-ban dán uralom alá került. A második világháború idején az Egyesült Királyság stratégiai okokból megszállta a szigetet, 1944-ben nyilvánította ki függetlenségét.”

A mai Izland meglehetősen vonzó társadalmi berendezkedést tudhat magáénak. Talán azért, mert csak 325 000 ember él 103 000 négyzetkilométeren (vagyis körülbelül 3 ember négyzetkilométerenként).

Hirdetés

Az izlandiak jól ismerik egymást, ezért könnyebben bevonhatóak az ország ügyeinek intézésébe, mint ezt a válság során bizonyították is.

Mindenesetre Izland ma az az ország, ahol legfejlettebb a társadalmi rendszer, ez az ország leginkább humánus és békés.

Hirdetés
Íme, néhány olyan érdekesség, amelyet a Capital.ro összegyűjtött:

1. Az országba látogató turisták száma több mint kétszerese a lakosság számának. Az idegenforgalom az ország GDP-jének egyharmadát adja.

2. Mivel a népesség nagyon kicsi, az emberek ismerik egymást. Ennek eredményeképpen a házak nincsenek zárva, és az autókban is bent maradhat a slusszkulcs. A házkulcs használata ezen a szigeten durvaságnak számít.

3. Izlandon nincs McDonald’s sem. Mindet bezárták a gazdasági válság nyomán 2009-ben.

4. Izlandnak nincs hadserege. Védelmi szerepe csak a határőrségnek van. Ha egy izlandi hadseregben szeretne szolgálni, csatlakozhat a norvég hadsereghez a két ország közötti megállapodás szerint.

Hirdetés

5. Az összes felhasznált energia megújuló forrásokból származik, kivéve az autók számára szolgáló üzemanyagot. Izland egyike azon kevés európai országoknak, ahol távfűtést alkalmaznak. De a többi országtól eltérően, itt az energiáért nem kell fizetni.

6. Az iskolák és a főiskolák is ingyenesek.

7. Izlandé az egyik legfejlettebb közegészségügyi rendszer a világon (15. helyezett a világrangsorban), és olyan jól működik, hogy még magánkórházak sem léteznek, sőt a magánbiztosítás gyakorlatilag nem létezik.

Mindezek mellett Izlandot minden évben a tíz legmagasabb életszínvonalú ország közé sorolják. Itt van egy gazdasági csoda, amit teljesen jogosan a „sajátjuknak” tekinthetnek

Forrás: ketkes.com

2018. november 09. (péntek), 15:23

Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:

Hirdetés

Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.

Hirdetés
Hirdetés

Cikkajánló

Mindenegyben blog
2026. július 22. (szerda), 20:08
Hirdetés

14 nap alatt közel 7 milliárdot spórolt meg a közmédia új vezetése

14 nap alatt közel 7 milliárdot spórolt meg a közmédia új vezetése

Milliárdos rendrakás a közmédiánál: két hét alatt óriási összeget takarított meg az új vezetésSzerződéseket bontanak...

Hirdetés
Mindenegyben blog
2026. július 22. (szerda), 18:16

19 megye kapott riasztást – 100km/h Viharos széllel, villámlással, zivatarokkal akár 2cm es jégesővel érkezik a lehűlés

19 megye kapott riasztást – 100km/h Viharos széllel, villámlással, zivatarokkal akár 2cm es jégesővel érkezik a lehűlés

Viharos fordulat érkezik csütörtökön: jégesővel és 80 km/órás széllel csaphatnak le a zivatarokMozgalmas időjárást hoz...

Mindenegyben blog
2026. július 22. (szerda), 17:09

Szerdától fájni fog a tankolás: ekkorát még nem drágult az üzemanyag a védett ár kivezetése óta!

Szerdától fájni fog a tankolás: ekkorát még nem drágult az üzemanyag a védett ár kivezetése óta!

Újabb csapás az autósokra: szerdán brutálisan megugrik a benzin és a gázolaj áraIsmét jelentősen emelkednek az...

Mindenegyben blog
2026. július 22. (szerda), 16:38

Sulyok Tamás felrobbantotta a világsajtót: elképesztő, mit írnak róla külföldön!

Sulyok Tamás felrobbantotta a világsajtót: elképesztő, mit írnak róla külföldön!

Sulyok Tamás távozása bejárta a világsajtót: súlyos kérdéseket vetett fel az államfő eltávolításaSulyok Tamás államfői...

Mindenegyben blog
2026. július 22. (szerda), 16:09

Orbán Viktortól hangos a nemzetközi sajtó, elképesztő miket írnak róla!

Orbán Viktortól hangos a nemzetközi sajtó, elképesztő miket írnak róla!

Orbán Viktor visszatérésétől hangos a világsajtó: négy vezető lap elemezte az „ellenállás” meghirdetésétOrbán Viktor a...

Mindenegyben blog
2026. július 22. (szerda), 15:29

Magyar Péter felrobbantotta a világsajtót: elképesztő, mit írnak róla külföldön!

Magyar Péter felrobbantotta a világsajtót: elképesztő, mit írnak róla külföldön!

Magyar Péter húzásától hangos a világsajtó: Európa vezető lapjai elemzik a döntését2026. július 22.A Reuters és a...

Mindenegyben blog
2026. július 22. (szerda), 14:44

Megrázó részletek derültek ki Nánási László haláláról

Megrázó részletek derültek ki Nánási László haláláról

Megrázó részletek derültek ki Nánási László halálárólKözel hat év telt el Nánási László halála óta:ez vezetett a...

Mindenegyben blog
2026. július 22. (szerda), 14:03

Megrázó részletek derültek ki Jakab Ferenc haláláról

Megrázó részletek derültek ki Jakab Ferenc haláláról

46 éves korában elhunyt Jakab Ferenc virológus, a korábbi Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője. Jakab Ferenc...

Hirdetés
Hirdetés