KARÁCSONY ELŐTT ISMÉT UTALVÁNYOKAT OSZTANAK a nyugdíjasoknak és a nyugdíjszerű ellátásból élőknek!Idén a hatályos jogszabályok szerint a munkavállalók is igen nagy összegű Erzsébet utalványt kaphatnak!
Havonta mennyi Erzsébet-utalványt lehet adni a dolgozónak és hány százalék az adó?Az Adózóna egyik olvasója a következő kérdéssel fordult a portálhoz: “Lehet-e akár 100 000 forint értékű Erzsébet-utalványt adni a dolgozónak havonta? Az adó ebben az esetben – mint egyes meghatározott juttatás – 43,66 százalék?/” Kérdésére válaszolt Surányi Imréné okleveles közgazda\./
A SZAKÉRTŐ VÁLASZA:
„Az Szja tv. 2016. december 31-én hatályos 71. §-a szerint béren kívüli juttatásnak minősülő, de a 2017. január 1-jén hatályos 71. § szerint béren kívüli juttatásként nem nevesített juttatásokat a munkáltató (ideértve a személyesen közreműködő tagja tekintetében a társas vállalkozást is) 2016.
Nem vonatkozik az Szja tv. 70. § (1a) bekezdése ezekre a juttatásokra, ez pedig azt jelenti, hogy a munkáltatónál szabályozott juttatásokra vonatkozó rendelkezéseket nem kell alkalmazni, éppen ezért bármilyen értékben adható 43,66% közteher megfizetése mellett, többek között akár étkezési Erzsébet-utalvány.
– a munkavállaló, – a társas vállalkozásban személyesen közreműködő tag,
– a szakképző iskolai tanuló,
– a hallgató, a kötelező szakmai gyakorlatának ideje alatt,
– a duális képzésben hallgatói munkaszerződés alapján részt vevő hallgató, – a nyugdíjban részesülő magánszemély, abban az esetben, ha a volt munkáltató a juttató vagy annak a jogutódja
számára.
Kifizetői adózás mellett csak a munkáltatónál szabályozott juttatásra vonatkozó rendelkezés szerint, a munkaviszonyban álló magánszemélyeknek adhatóak egyes meghatározott juttatásként az Erzsébet-utalványcsalád egyéb változatai, mint például az ajándékutalvány.
Gyakori kérdésként szokott felmerülni, hogy minden munkavállalónak az Erzsébet-utalvány csak azonos mértékben adható-e, és az is, hogy kötelező-e azt cafateria keretében adni.
Nincsenek erre nézve adószabályok, csak azt kell figyelembe kell venni, hogy az Szja tv. 1. § (10) bekezdése értelmében: „ha a magánszemélyt egy adott bevétel az általa vagy más személy által végzett önálló vagy nem önálló tevékenység ellenértékeként illeti meg, – törvény eltérő rendelkezésének hiányában – e bevétel adókötelezettségének megállapítására az adóalapba nem tartozó tételnek minősülő bevételre, a béren kívüli juttatásra, az egyes meghatározott juttatásra vonatkozó szabály nem alkalmazható,” ez azt jelenti, hogy például nem adható egyes meghatározott juttatásként: jutalomként az .
2017. szeptember 30. (szombat), 07:26
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.