/A köznyelvben ilyen néven terjed, viszont maga a kifejezés ellentmondásos, hiszen nem lehet felmondás, hanem munkaviszony megszüntetés, mivel mindkét fél – munkáltató és munkavállaló – ilyen esetben akarategységben, egy közösen helybenhagyott megállapodással szünteti meg a munkaviszonyt\./
A munkaviszonynak meg lehet szüntetni rendes felmondással, de ha olyan súlyos az indok, mert valamelyik fél megszegte a jogszabály által előírt rendelkezéseket, akkorrendkívüli felmondással, de akár közös megegyezéssel is, amihez különösebb indok sem kell. A közös megegyezésbe szinte minden belefér, amiben a felek meg akarnak állapodni.
Ez egy roppant egyszerűnek tűnő, ám sok buktatót rejtő változata a munkaviszony megszüntetésének.
Ezért is érdemes odafigyelni rá, hogy helyesen tegyük ezt, mert amit egyszer aláírtunk, azt már megtámadni csak tévedés, megtévesztés, vagy kényszer hatása alatt történt aláírásra hivatkozással tehetjük meg, ha mi vagyunk a munkavállalók. A közös megegyezéses munkaviszony megszüntetésének szabályai a munka törvénykönyvben találhatóak. A megállapodásban bármiről megállapodhatnak és bármit belefoglalhatnak, ha pedig mindkét fél aláírta, akkor érvényes is. Ebből következik, hogy csak írásban érvényes, mint ahogyan minden munkaviszonyhoz fűződő nyilatkozat.
A megállapodás rendelkezhet úgy, hogy a munkaviszony azonnali hatállyal megszűnik, de úgy is, hogy egy jövőbeni időpontban szűnik meg, ez ténylegesen közös megegyezésen alapul.
Tájékoztató célú iratminta közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetéshez, ami egy alap megállapodás minta, azonban egyéb másban is megállapodhatnak, ha pl. munkáltatói kölcsön, vagy tanulmányi szerződés, vagy más folyamatban lévő jogviszony is fennáll köztük.
Munkaviszony megszüntetés
Közös megegyezéssel
amely
…………………………………………………..(munkáltató megnevezése)
…………………………………………………..(munkáltató székhelye)
………………………………………………….(munkáltatói jogok gyakorlója)
mintmunkáltató (a továbbiakban: Munkáltató), valamint
…………………………………………………….(munkavállaló neve)
…………………………………………………….(munkavállaló anyja neve;)
…………………………………………………….(munkavállaló születési helye és ideje)
…………………………………………………….(munkavállaló bejelentett lakcíme)
mintmunkavállaló (a továbbiakban: Munkavállaló)
Felek megállapodnak, hogy közöttük ………… év ………………..…………. hónap …….. napján létrejött munkaszerződést a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 64. § (1) a.) alapján közös megegyezéssel ……..… év ………………………………hónap ………. napjával megszüntetik.
Felek megállapodnak, hogy a Munkavállaló a munkaviszony megszűnéséig köteles/nem köteles munkát végezni.
Felek a munkában töltött utolsó napon elszámolnak egymással akként, hogy a Munkáltató köteles megfizetni a Munkavállalónak az időarányosan járó munkabért és egyéb járandóságait, úgymint az időarányosan járó szabadság megváltását pénzben megfizetve (ha eddig nem vette ki az időarányos szabadságot.
Felek kijelentik, hogy egymással szemben további követelésük nincsen, egymással teljes körűen elszámoltak. Jelen megállapodás a Felek, mint akaratukkal mindenben megegyezőt, helybenhagyólag írtak alá.
Kelt, ……………………………………………..
……………………………………… ……………………………………………..
Munkavállaló Munkáltató
Forrás : https://www.mixin.hu/