Gyászoló anya: a fogamzásgátló miatt halt meg a kislányom!
Hat napja szedte az új fogamzásgátló tablettát egy 18 éves Komárom-Esztergom megyei lány, mikor tüdőembóliát kapott.
/Tragikus hirtelenséggel elhunyt egy fiatal lány az egyik Komárom\-Esztergom megyei kistelepülésen, Kecskéden\./
Ahogy a gyászoló édesanyától megtudtuk, a korábban szedett készítmény helyett központi hiányra hivatkozva ajánlották lányának az új tablettákat, amelyeknek ugyanaz a hatóanyaga.
„Hat darab tabletta a 18 éves gyermekem életébe került. Pillanatok alatt tüdőembóliát kapott és már nem tudták megmenteni.”
A megtört édesanya most fel szeretné hívni a fiatal lányok és szüleik figyelmét a fogamzásgátlók veszélyeire, és azért fog küzdeni, hogy megakadályozza a hasonló tragédiákat.
A trombózis kialakulásának számos kockázati tényezője ismert, az egyik ilyen például az úgynevezett Leiden-mutáció is, amely egy genetikai eredetű véralvadási zavar.
A Webbeteg is felhívja a figyelmet arra, hogy a fiatalok közül is egyre többen vannak kitéve a mélyvénás trombózis veszélyének. Mint írják, a fogamzásgátló tabletták szedése népszerű a fiatal lányok körében, ez önmagában nem jelent kockázatot, azonban egyéb hajlamosító tényező, például az örökletes véralvadási zavar, a dohányzás, visszér betegségek esetén, jelentősen megnő a trombózis rizikója.
A betegtájékoztató is kitér a trombózisraA fogamzásgátló betegtájékoztatója szerint egyébként nem szedheti a készítményt trombózisos, tromboembóliás ember, ahogy az sem, akinek agyi ér- vagy koszorúér-betegsége, trombózisra hajlamosító szívbillentyű-problémája vagy szívritmuszavara van.
Az érszövődménnyel járó cukorbetegségben, a nem megfelelően beállított vagy kezeletlen magasvérnyomás-betegségben szenvedők sem szedhetik, ahogy azok sem, akik nagymértékben emelkedett vérzsírszint (trigliceridszint) mellett aktuálisan hasnyálmirigy-gyulladásban szenvednek vagy korábban szenvedtek.
Megnéztük az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet gyógyszer-helyettesíthetőségi listáját, amely szerint a lány korábbi és mostani fogamzásgátlója helyettesíthető, feltéve, hogy azonos hatóanyagtartalommal bírnak.
2018. március 22. (csütörtök), 17:50
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.