A szabadnapok számával, a pótszabadsággal, szabadság kiadásával és elszámolásával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat Pentz Edina, az RSM Hungary bérszámfejtési üzletágának vezetője foglalja össze.
/A szabadság felhasználásáról részben a munkáltató, részben a munkavállaló jogosult dönteni a Munka törvénykönyve szerint\./
Alapszabadság és életkorra járó pótszabadság
Az alapszabadság Magyarországon 20 nap, hasonlóan a régióbeli országokhoz, csupán Ausztria lóg ki a sorból felfelé.
Az alapszabadság mellett az életkor alapján számítható ki a pótszabadságként kivehető további szabadnapok száma.
Ha a dolgozó munkahelyet vált és munkaviszonya év közben kezdődödik, akkor szabadsága arányos része jár az év hátralévő részére.
További pótszabadság gyermekvállalás, speciális munkakör vagy élethelyzet esetén
A törvény kiemelten kezeli a gyermekvállaláshoz és a gyermekneveléshez kapcsolódó szabadnapokat. Egy gyermek születésekor az apákat is megilleti 5, ikergyermekek esetén 7 szabadnap. Ezt a pótszabadságot a legkésőbb a születést követő két hónapon belül kell kiadnia a munkáltatónak, az apa kérésére.
A fiatal munkavállalónak évenként 5 munkanap pótszabadság jár, utoljára abban az évben, amelyben a 18. életévét betölti.
Bizonyos munkakörökben; a föld alatt állandó jelleggel, vagy az ionizáló sugárzásnak kitett munkahelyen naponta legalább 3 órát dolgozó munkavállalónak évenként 5 munkanap pótszabadság jár.
Az a munkavállaló, akinél a rehabilitációs szakértői szerv 50 százalékos, vagy e fölötti mértékű egészségkárosodást állapított meg, fogyatékossági támogatásra jogosult, annak pedig, aki vakok személyi járadékára jogosult, évenként 5 munkanap pótszabadság jár.
Nyári szabadság – Ki dönt róla?
Az adott évre eső szabadságot ugyanabban az évben, a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni úgy, hogy a munkavállaló a naptári évben egy alkalommal, legalább 14 egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzés alól.
A szabadságot a munkáltató adja ki a munkavállaló előzetes meghallgatása után. Évente hét munkanap szabadságot a munkáltató legfeljebb két részletben, a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni – ehhez a munkavállalónak legalább 15 nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie erre igényét.
Forrás : kamaraonline.hu
Átvinni a következő évre pedig csak a következő esetekben lehet:
az adott évre szól az a szabadság is, amelyből kevesebb mint 5 nap jut a következő évre ha valaki októbertől dolgozik az adott cégnél, akkor március 31-ig veheti ki a neki járó szabadságot ha a munkaadónál van kollektív szerződés, akkor a szabadság negyedét lehet áttolni a következő évre ha a munkaadó és a dolgozó írásban egyezséget köt, akkor akkor az életkor szerint járó pótszabadságot a következő év végéig lehet kiadni. Erről azonban minden évben újból meg kell állapodni a munkaadóval.
Fontos szabály, hogy a szabadságot megváltani, azaz kifizetni nem lehet, kivéve, ha megszűnik a munkaviszony. A munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt meg kell váltani.-írja a napi.hu
2017. szeptember 17. (vasárnap), 19:24
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.