Figyelem! Március 1-től itt a HAVI 130 ezer forintos rezsikiegészítés! Százezrek várnak erre nagyon régen, óriási segítség lesz! Részletek itt >>>
/Februárban még csak a különbözetet kapták kézhez, a márciusi fizetéssel viszont már a megemelt bér érkezik a napokban a mintegy 70 ezer egészségügyi szakdolgozónak a számlájára\./
A szaktárcánál hangsúlyozták: nincs olyan egészségügyi szakdolgozó, akinek a minimálbér vagy garantált bérminimum januári emelésével vagy a mostani béremeléssel ne nőtt volna a bére.
A januári bérminimum-emelésben érintett dolgozók közel 20 ezer forintos béremelésben részesültek.
Így például egy 4-6 éves jogviszonnyal rendelkező, OKJ-végzettségű, E2 fizetési osztályba besorolt ápoló átlagkeresete a 2010-es 159 506 forinthoz képest most 309 345 forintra emelkedik.
Egy 4-6 éves jogviszonnyal rendelkező, felsőfokú végzettségű, F2 fizetési osztályba besorolt ápoló átlagkeresete a 2010-es 199 805 forinthoz képest most 382 354 forintra emelkedik. Egy 19-21 éves jogviszonnyal rendelkező, felsőfokú végzettségű, F7 fizetési osztályba besorolt ápoló átlagkeresete 2010-ben 222 976 forint volt, a mostani béremeléssel 421 121 forintra emelkedik.
Egy 4-6 éves munkaviszonnyal rendelkező, középfokú szakmai végzettségű, C2 fizetési osztályba besorolt ápoló átlagkeresete a 2010-es 144 219 forinthoz képest most 250 293 forintra emelkedik. Egy 19-21 éves jogviszonnyal rendelkező, középfokú szakmai végzettségű, C7 fizetési osztályba besorolt ápoló átlagkeresete 2010-ben 148 352 forint volt, a mostani béremeléssel 261 253 forintra emelkedik.
Többet kapnak az alapellátásban dolgozók
Emelkedik az alapellátók támogatása is. Mint azt Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár a közelmúltban bejelentette, a háziorvosi és fogorvosi praxisok működtetésre fordítható összeg 130 ezer forinttal emelkedik idén márciustól.
A lépést a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) is üdvözölte, ám hozzátette: egyelőre nem látják garantáltnak, hogy a többlettámogatásból az alapellátásban foglalkoztatott szakdolgozók – ápolók és asszisztensek – is többletjövedelemhez jutnak. A MESZK ezért azt kérte az államtitkárságtól, hogy az alapellátásban foglalkoztatott ápolók kiegészítő díjazását a jelenlegi 20 ezerről 60 ezer forintra növelje, és terjessze ki az alapellátó fogorvosok mellett dolgozó asszisztensekre is.
Az egészségügyi államtitkárhoz intézett levelükben sürgetőnek tartják a védőnők helyzetének rendezését is, azt, hogy rájuk is vonatkozzon az egészségügyi szakdolgozói bértábla. Jelenleg ugyanis ennek hiányában egy védőnő átlagosan havi bruttó 275 300 forintot keres, míg ha a központi bértábla alapján kapná a fizetését, az 44 750 forinttal több, 320 050 forint lenne.
Ráadásul a védőnőknél, szemben a többi egészségügyi dolgozóval, a fizetések egyáltalán nem differenciáltak aszerint, hogy az illető mennyi ideje van a pályán, mekkora tapasztalattal rendelkezik.
A 2016. őszi ágazati bérmegállapodás óta folyamatosan zajlanak az egészségügyi bértárgyalások a kormány, az ágazati reprezentatív szakszervezetek és az érdekképviseletek között.
2018. március 19. (hétfő), 17:32
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.