/A román képviselőház kedden jelentős többséggel hagyta jóvá azt a törvényjavaslatot, amely megtiltja az energiaitalok értékesítését a kiskorúaknak\./
Ez a szabályozás megtiltja, hogy a 18 év alatti személyek számára eladják azokat a italokat, amik legalább két olyan összetevőt tartalmaznak, mint a koffein, taurin, karnitin, guarana, glükuronolakton vagy egyéb, a központi idegrendszert serkentő anyagok. Ez a korlátozás kiterjed az italautomatákban és az online értékesítés során történő árusításra, valamint az egészségügyi és oktatási intézményekben való elérhetőségre is.
Az előírások megszegése kihágásnak minősül, amelyet 25 000 és 100 000 lej (1,9 – 7,8 millió forint) közötti bírsággal, illetve a kereskedelmi tevékenyég egytől két hónapig terjedő felfüggesztésével sújthatnak.
A kormánykoalícióban részt vevő Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvényhozói által tavaly ősszel előterjesztett javaslatot 238 képviselő támogatta, egy ellenezte, 12-en tartózkodtak.
Az előterjesztők indoklása szerint az utóbbi évtizedben rohamosan emelkedett az energiaital-fogyasztás a fiatalok és kiskorúak körében. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) egy 2013-ból származó felmérése szerint ez európai felnőttek 30, a kamaszok 68, és a 10 év alatti gyermekek 18 százaléka fogyasztott energiaitalokat, a román közegészségügyi intézet figyelmeztetése szerint pedig a hazai piacon alkoholt is tartalmazó energiaitalok is megjelentek, amelyeknek a címkéi nem figyelmeztetnek a központi idegrendszerre gyakorolt káros hatásokra.
A törvényjavaslat kezdeményezői szerint a fiatal felnőttek, és az őket utánzó tizenévesek körében nagyon elterjedté vált (mintegy 70 százalékra tehető) az alkohol és energiaitalok együttes fogyasztása, ami megtévesztő lehet az ittasság szintjét illetően és elősegíti a függőség kialakulását.
Bukarestben 2014 és 2016 között 15 kamaszt szállítottak kórházba mérgezéses tünetekkel, tavaly pedig egy 17 éves kamasz életét is vesztetette a túlzott energiaital-fogyasztás következtében – olvasható a törvény indoklásában.
A jogszabályt a szenátus már elfogadta, hatályba lépéséhez csak az államfő aláírására van szükség.
Magyarországon is bevezetnéd?
Magyarországon két éve történt eset ?
Elájult, kifordult a padból, majd meghalt egy 14 éves fiú a hatvani Kossuth Lajos általános iskolában.
Nem sokkal az első tanítási óra megkezdése előtt esett le Máté a tanterem padlójára az iskolapadból. Két tanár is megpróbálkozott az újraélesztésével, de a 7.A osztályos gyerek már nem reagált semmire. Több mentőállomásról is elindult egy-egy rohamkocsi a gyermek segítségére, a mentőautóktól az iskola előtti tér nehezen volt megközelíthető.
Az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint a tizennégy éves hatvani fiú újraélesztését a kiérkező mentőegységek emelt szintű beavatkozás keretében vették át. Az ellátásba egy gyermekrohamkocsi orvosa is bekapcsolódott, hosszan küzdöttek a beteg életéért, de sajnos nem lehetett megmenteni a fiút. A halál okát igazságügyi orvos szakértői vizsgálat állapíthatja majd meg.
A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószolgálata a Blikk kérdéseire elmondta, az ügyben semmiféle rendőri intézkedés, még terület lezárás, helyszín biztosítás sem történt.
2024. február 20. (kedd), 17:17
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.