Vigyázat! Furcsa vírus terjed és Skarlát veszélyi is van! A hazai hatóságok is felfigyeltek rá! Ha ezeket a tüneteket tapasztalja feltétlenül menjen orvoshoz! Erős torokfájással jár, hőemelkedéssel és rendkívül erős, vizes orrfolyással, bizonyos esetekben fülfájással jár
Figyelem: különös vírus terjed Magyarországon! Már sokan megbetegedtek!
Járvány szerűen terjed, lassan szinte minden megyéből jelentettek eseteket! És a Skarlát is megjelent!
/Komoly a baj hazánkban, ugyanis hihetetlen mértékben megnőtt a légúti megbetegedések száma az elmúlt napokban\./
Még olyan emberek is megbetegedtek, akik amúgy kevesebbet járnak utcára, ebből adódóan valamivel ritkábban betegek.
HAZAI HATÓSÁGOK IS FELFIGYELTEK A KÓRRA. EZ ERŐS TOROKFÁJÁSSAL JÁR, HŐEMELKEDÉSSEL ÉS RENDKÍVÜL ERŐS, VIZES ORRFOLYÁSSAL, BIZONYOS ESETEKBEN FÜLFÁJÁSSAL IS.
[adSulvo]
Egyelőre annyit tudni, hogy rengeteg esetet jelentettek már minden megyében, vagyis a megbetegedések országos szintet öltöttek.
De nem is ez a legriasztóbb az egészben.
A járványt az úgynevezett rhinovírusok okozzák, amelyekből körülbelül 200-féle létezik – vagyis, aki ezen a héten elkapott egyfajta vírust, két hét múlva akár újra elkaphat egy hasonlót.
JELINEK BENJÁMIN FŐORVOS ELMONDTA, HOGY MAJDNEM ANNYIAN BETEGEK, MINT EGY ERŐS INFLUENZAJÁRVÁNY IDEJÉN.
A tünetek mindenkinél egybehangzók: erős torokfájás, láz, orrfolyás és általános levertség.
Azonban sokak szerint nincs miért aggódnunk, mivel ilyenkor szeptember végén, októberben ez normális.
ok ember tartózkodik egy élettérben napi 8-10 órát, és ez megágyaz a járványoknak.
Mindehhez hozzájön, hogy még maga az időjárás is a betegségek és vírusok kialakulásának és szaporodásának kedvez.
Ha azonban nem kaptuk még el a vírust, érdemes lehet vigyázni, nehogy elkapjuk.
A BETEGEK JELENTŐS TÖBBSÉGE – 90%-A – 20-30-40 ÉVES, VAGYIS VALÓBAN AZ AKTÍV FELNŐTT LAKOSSÁGOT ÉRINTI LEGINKÁBB A MOST TERJEDŐ VÍRUS.
Fontos, hogy tudd, hogy nincs gyógyszer a betegségre, tüneteket lehet csupán enyhíteni lázcsillapítóval, fájdalomcsillapítóval, köptetővel és torokfertőtlenítővel.
A most terjedő betegség egyébként legfeljebb egy hétig tart – de többnyire három-öt nap alatt meggyógyul a páciens a háziorvos tapasztalata szerint.
Nagyon érdemes figyelni rá, és fontos az is, hogy azonnal kezeljük a tüneteket, ugyanis komoly szövődmények is kialakulhatnak, mint például tüdő és, vagy arcüreggyulladás.
A skarlát, régies nevén vörheny egy baktérium – nevezetesen a Streptococcus pyogenes – által okozott akut fertőző betegség. Cseppfertőzéssel terjed. Kb. egy hét lappangás után láz, torokfájdalom, nyaki nyirokcsomó-duzzanat, majd pontozott, apró elemű bőrkiütés lép fel – ekkor típusos a kép. Adott esetben igen jellegzetes, lobos garatképletek észlelhetők.
A kiütés leginkább a hajlatokban – a melegnek kitett helyeken – látható, és az egyébként összefolyó pírral borított orcák mellett szintén jellemző módon megkímélt – sápadt – a száj körüli terület.
A torokból rendesen kitenyészthető a kórokozó. A kiütés ennek egyik toxinjának a következménye. A skarlát obligát módon (ha a beteg arra nem érzékeny) penicillinnel kezelendő – ez jelenthet szájon át való kezelést is.
Esetleges szövődmények a szívet, ízületeket érinthetik.-rja a wikipedia.org.
Mivel a tünetek gyorsan elmúlnak, immunitás nem feltétlenül alakul ki, ennek megfelelően ismételt megbetegedések előfordulhatnak. A betegséget az ÁNTSZ-nek be kell jelenteni.
Lappangási ideje két-nyolc, többnyire három nap. Tipikusan lázzal, hidegrázással, hányással és garatgyulladással kezdődik, de fej- és hasfájás is kísérheti.
Egy-négy nap múlva megjelenik a jellegzetes élénkvörös kiütés. A foltok gombostűfej nagyságúak, és sűrűek. A leginkább érintett helyek a hónalj és az ágyék, de az egész testre is kiterjedhet, kivéve a száj-áll háromszöget. A bőr érdes tapintású. A betegség kezdetét követő két hét múlva testszerte hámlani kezd a bőr. Néha ez alapján állapítják meg a skarlátot, mivel a kiütés még nem elég bizonyíték, hiszen vannak más betegségek is, amik szintén kiütéssel járnak, és sok ilyen betegség vírusos.
A betegség lehet súlyos magas lázzal, erős fájdalmakkal és kifejezett kiütésekkel, de lehet enyhe is nyakfájással és kevés jellemző tünettel, sőt láz, kiütések és a nyelv elszíneződése nélkül is jelentkezhet, emiatt nem is ismerik fel mindig a skarlátot. A mandula- vagy mandulák hiányában garatgyulladás viszont elmaradhatatlan. A 21. század elején az erős tünetekkel járó skarlát ritka.
Leginkább a streptococcus-utóbetegségektől kell tartani: a gennyes középfülgyulladástól, a poststreptococcus vesegyulladástól és a reumás lázzal járó reumás ízületi megbetegedéstől, a szívizomgyulladástól, ami a beteg egész további életére kihat. Ezeket a betegségeket az immunrendszer válaszreakciója okozza a betegség kitörésétől számított négy-hat hétig még jelenlevő kórokozók ellen. Ezek a szövődmények ma már ritkák.
Továbbá egyes jelek arra mutatnak, hogy a streptococcus-fertőzés neuropszichiátriai megbetegedéseket eredményezhet (PANDAS), például Tourette-szindrómát, vagy kényszerbetegséget.[3]
Ha a kórokozók a vérerekbe kerülnek, akkor toxikus sokk is kialakulhat.
A beteg környezetében tartózkodóknak fokozottan kell figyelniük minden nyílt sebet, és minden gomba által fertőzött bőrfelületet, mivel a bőralját és az izmokat is fertőzés fenyegeti,írja a palyazatinfok.hu wikipedia.org.
2017. november 19. (vasárnap), 18:34
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.