Terv szerint halad az azonnali fizetési rendszer kialakítására indított országos projekt, a Giro Zrt./\-ben elkezdődött a központi rendszer létrehozása \- közölte a Magyar Nemzeti Bank \(MNB\) a rendszer létesítését koordináló projektirányító bizottság ülését követően\./
A bizottság tagjai közé tartoznak a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Bankszövetség, a Magyar Államkincstár, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Giro Zrt. vezető tisztségviselői. A szeptemberi ülésen a tagok áttekintették a projekt munkafolyamatait és megállapították, hogy minden az eredeti ütemezés szerint halad.
A tájékoztatás szerint a zrt.-ben elkezdődött a központi rendszer létrehozása, ezzel párhuzamosan pedig folyamatban van a rendszer alapszolgáltatásainak működését leíró technikai és üzleti szabályok véglegesítése. A jogszabály-módosítási javaslat elkészült, és megkezdődött róla a konzultáció. Szintén megkezdődött a központi rendszerhez kapcsolható kiegészítő szolgáltatások átjárhatóságának és az azonnali fizetés széleskörű felhasználhatóságának megteremtését támogató munka a piaci szereplők széleskörű részvételével.
Az azonnali fizetési rendszer indulására 2019. július 1-ig minden szereplőnek fel kell készülnie. Ettől kezdve az év minden napján, 24 órában, legfeljebb 5 másodperc alatt lehet majd átutalásokat teljesíteni úgy, hogy lehetőség lesz a hosszú számlaszámok helyett a kedvezményezett más azonosítóját - például mobiltelefonszám, e-mail cím - megadni. A fejlesztés eredményeképpen a jegybank arra számít, hogy jóval szélesebb körben és új technikai megoldások használatával lehet majd elektronikusan fizetni, így például nagy lendület kaphat a mobilfizetések elterjedése.
Az azonnali fizetési rendszerrel a magyar pénzforgalomban is hasznosíthatóak lesznek az elmúlt években alacsony költségek mellett elérhetővé vált modern kommunikációs és informatikai technológiák. Ezeknek köszönhetően az azonnali fizetési szolgáltatás alkalmas lesz rá, hogy a bankok és egyéb pénzforgalmi szolgáltatók megfelelő fejlesztései esetén számos fizetési helyzetben lehetővé tegye az elektronikus fizetést, és a jelenleginél jóval szélesebb körben teremtsen választási lehetőséget a készpénzhasználat mellett.
Az azonnali fizetési szolgáltatás kapcsán létrejövő új alapinfrastruktúra használatával az innovatív fizetési szolgáltatások a jelenleginél gyorsabban és egyszerűbben lesznek létrehozhatóak, így a pénzforgalmi piac jelenlegi szereplőinek javulhat a versenyképessége, az új piaci szereplők pedig egyszerűbben léphetnek be a pénzforgalmi piacra, ahol a jelenlegi szereplőkkel azonos infrastruktúrát használhatnak a szolgáltatásaikhoz.
Pr7
2017. szeptember 27. (szerda), 21:11
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.