Elhunyt Harkányi Endre – Búcsú a Kossuth-díjas színművésztől ??
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy életének 90. évében elhunyt Harkányi Endre, Kossuth-díjas színművész, a magyar színházi élet meghatározó alakja. /Egy korszakos művész távozott közülünk, akinek tehetsége, emberi nagysága és színpadi jelenléte örök nyomot hagyott a magyar kultúrában\./
Harkányi Endre 1934. március 26-án született Budapesten, zsidó családban. Gyermekkorát súlyos tragédiák árnyékolták be: édesanyját a háború alatt deportálták, ahonnan sosem tért vissza, míg édesapja az ukrajnai munkaszolgálatból betegen tért haza, majd rövidesen elhunyt.
Egészen fiatalon, 13 évesen tűnt fel a magyar filmvásznon Radványi Géza legendás filmjében, a Valahol Európában-ban, ahol egy háborús árvát alakított – önmagát. A film egyik híres mondata, „Könyörgöm, akasszuk fel!”, örökre beírta a nevét a magyar filmtörténelembe. Akkor azonban még nem gondolta, hogy a színészet lesz az élete.
A Valahol Európában forgatása alatt Gábor Miklós vitte el őt a Nemzeti Színházba, ahol a Szerelmi házasság című darabot látta. Ekkor érintette meg először a színház varázsa.
Bár a családja először nem támogatta döntését – inkább esztergályosnak tanult –, Harkányi Endre végül jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1957-ben sikeresen diplomázott.
Diplomája megszerzése után pályája a debreceni Csokonai Színházban indult (1957–1960), majd a budapesti Petőfi Színház és a legendás Vígszínház színpadán is játszott. Karrierje során több színházban is megfordult, köztük a Mikroszkóp Színpadon, a József Attila Színházban, valamint a Művész Színházban is.
1977-től ismét a Vígszínház tagja lett, ahol pályafutása egyik legemlékezetesebb időszakát töltötte. Itt játszott egészen 2015-ig, és közben több száz szerepben láthatta őt a közönség.
Harkányi Endre nem csupán a színpad mestere volt, hanem a filmvásznon is emlékezetes alakításokat nyújtott.
Harkányi Endre mélyen hitt a színház formáló erejében. Egy 1977-es interjúban így vallott erről:
"A színház arra való, hogy embereket formáljon, neveljen: a színpadon és a nézőtéren. A színház olyan, amilyenek mi magunk vagyunk. S ha valaki arra kíváncsi, milyenek vagyunk: jöjjön el a színházba."
Ez a hit vezérelte őt egész életében – a színpad számára nem csupán szórakoztatás volt, hanem eszköz az emberekhez való kapcsolódáshoz.
Pályafutása során számos elismerést kapott, köztük a Jászai Mari-díjat, a rangos Kossuth-díjat és a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét. Mégis, talán a legnagyobb díjat a közönség szeretete jelentette számára.
Az utolsó hónapokban egészségi állapota romlott. Januárban combnyaktörést szenvedett egy otthoni baleset során, és bár kezdetben bizakodó volt, szervezete végül feladta a harcot.
Egyik utolsó interjújában így nyilatkozott:
"Elestem otthon. Nem tudom, hogyan. Eszembe jutott a gyerekdal, hogy János bácsi a csatában elesett egy fűszálban. Én megbotlottam, eltörtem magam, de már jól vagyok. Gyógytornáztatnak. Nagyon jó itt. Igazán rendesek velem. Erdőre néz a szobám. Kitekintek az ablakon, és látom a havas fákat. Nagyon romantikus a panoráma. Mit akarjak még?"
Még a legnehezebb időkben is megőrizte derűjét és életszeretetét.
Harkányi Endre már nincs köztünk, de szelleme, munkássága és ikonikus alakításai örökké velünk maradnak. Színházak színpadain és a filmvásznon tovább él az a tehetség, amely évtizedeken át elvarázsolta a közönséget.
Nyugodj békében, Mester! ??
2025. február 23. (vasárnap), 17:05
Meghalt Harkányi Endre – Kossuth-díjas színművész
Elhunyt Harkányi Endre – Búcsú a Kossuth-díjas...
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.