Alíz ismét mély levegőt vett, miközben idegesen morzsolgatta megviselt táskájának fülét.– Fekszik erőtlenül. /Sem étvágya, sem energiája\./
– Ugyan már, milyen beteg! – szisszent fel váratlanul Péterné, és felháborodás csillant a szemében. – A te Balázskád remek színész, csak éppen még Stanislavszkij is irigykedne! Olyan műsort ad elő, hogy tapsot érdemelne!
– Miért mond ilyet? – szontyolodott el Alíz, bár valahol mélyen belül már kezdtek megjelenni a kételyek. – Balázs tényleg szenved. Mit tehetne ő arról, ha az orvosok nem találnak semmit?
– Ehh, fiatal vagy még – legyintett a falu körzeti ápolónője. – Az orvosok nem találnak semmit, mert nincs is mit találni. De majd magad is megérted – vetette oda sokatmondóan, végigmérve Alízt, aztán eltűnt a kis sikátorban, magára hagyva a lányt a kavargó gondolataival.
Hazamenni semmi kedve nem volt. Alíz inkább a folyóhoz ment, leült egy kidőlt fatörzsre, amit a helyiek padnak használtak.A szeme előtt újra megjelent a kép a temetés előtti búcsúzásukról.
Balázs, amint meghallotta, hogy Alíz el akar utazni a nagybátyja temetésére, látványosan felsóhajtott, és viaszsápadt, vékony kezét a homlokára tette:
– Menj csak, drágám, én megértem… Csak tudd, az örökség nem terem az útszélén. Ha meghalok, még a temetésemre sem lesz pénz.
Most ezek a szavak keserű szilánkként martak Alíz lelkébe. Emlékezett, honnan is indultak.A lány, a zeneiskola elvégzése után, dacolva a nagyapja reményeivel, megtagadta a hegedűt.
– Soha többé nem veszem kézbe ezt a hangszert! – jelentette ki, amikor elé tette a piros diplomát meg a tizenkét évesen kapott hegedűt.
– Hogyhogy nem?! – vörösödött el haragtól a nagyapja, munkától durva kezei ökölbe szorultak. – Én az egész életemet arra áldoztam, hogy zenész legyél! Vagy talán inkább teheneket akarsz faroknál fogva csűrbe rángatni?!
– Inkább teheneket, mint hegedűt! – csattant fel Alíz, aztán azonnal megbánta, de már késő volt.A büszkeség és a sértettség elnémította a bocsánatkérést.
Így került hát a kis faluba, ahol a művelődési ház vezetőjeként helyezkedett el.Ott ismerte meg Balázst – az egyetlen férfit, aki nem káromkodott folyamatosan, aki kedves volt és úgy tűnt, ideális társ.
Az első közös év, mint egy álom, elsuhant. Alíz dolgozott megállás nélkül: vett egy tehenet, pedig Balázs inkább egy motorról álmodott.A fiú durcás lett, sértődötten ismételgette: Alíz nem törődik vele, semmibe veszi az álmait.
Most, visszagondolva, Alíz keserűen gondolta: bár eladtam volna mindenem, vettél volna akár tíz motort is, csak visszakaphassam azt a Balázst, akibe beleszerettem...
A válság négy hónappal ezelőtt kezdődött, egy viharos éjszakán, amikor a vacsoraasztalra csöpögött a víz.– Balázs, mi ez? – kérdezte Alíz, egy tálat tartva a víz alá.
– Víz. Mi más? – nevetett Balázs, a tévét bámulva.
– Ez neked vicces? Mindjárt ránk szakad a tető! – kiáltotta Alíz, először felemelve a hangját.
– Mit tehetnék? – fordult felé bosszúsan Balázs. – Tetőt javítani pénz kell. Neked van?
– Neked? – robbant ki Alízból a feszültség. – Más férfiak hajnalban kelnek, éjjel alszanak csak, hogy eltartsák a családjukat! Te mit csinálsz?
– A faluban nincs nekem való munka! – pattant fel Balázs. – Nem fogok trágyában turkálni valami vidéki gazdaság kedvéért! Nem ezért születtem!
A veszekedés után Balázs elköltözött az anyjához.
Ahogy Alíz most a jól ismert ösvényen araszolt hazafelé, fejében csak úgy kavarogtak a körzeti ápolónő sokatmondó szavai.Amikor a házhoz ért, megdöbbenve látta, hogy a kiskapu tárva-nyitva állt – pedig határozottan emlékezett, hogy bezárta, mielőtt elindult.És ekkor meghallotta a hangokat, amelyek kiszűrődtek a házból.
Lopakodva közeledett az ajtóhoz, és óvatosan fülelni kezdett.
– Áh, anyu, hát mondtam, hogy tök hülye – nevetett Balázs tele szájjal. – A mai töltött káposztád isteni volt! Már ezer éve nem ettem ilyet!
Alíz szíve nagyot dobbant. Óvatosan benézett a résnyire nyílt ajtón, és amit látott, szíven ütötte:A „halálos beteg” férje jó étvággyal lapátolta magába az ebédet, energikusan gesztikulálva. Arca kipirult az evéstől, hangja harsányan zengett a szobában.
– Ne felejtsd el – csilingelt az anyja hangja –, amikor visszajön, olyan rosszul kell lenned, mint még soha. Szóba kell hozni egy szanatóriumot, drága kezeléseket. Hiszen most örökölt a nagyapjától, most lehet kihúzni belőle a pénzt!
– Naná! – nevetett Balázs, szalvétával törölgetve a száját. – A kezelésem pont annyiba fog kerülni, mint az egész öröksége! Utána meg, hoppá, majd lassacskán „csodásan meggyógyulok”!
Alíz szinte megfulladt a dühtől és megaláztatástól.
Nem sokkal később már a szomszédoknál járt, akik hamarjában el is kapták a tehénkét meg a néhány tyúkot pár fillérért.Ezután visszament a házba, elővette a padlásról az ütött-kopott bőröndjét, és módszeresen pakolni kezdett.
Ahogy megérezte a mozgást, Balázs azonnal „rosszul lett”:
– Alízkám… Hozz egy kis vizet… Nagyon-nagyon rosszul vagyok...
Alíz azonban megvetően nézett rá:
– Nem a betegségtől vagy rosszul, drágám, hanem attól a sok hazugságtól meg a mamádtól.Nézz magadra! Egy egészséges, életerős férfi, aki egész nap heverészik, és a feleségét pumpolja.
Balázs kinyitotta a száját, hogy tiltakozzon, de Alíz már hátat is fordított neki.Aznap este elutazott a városba – abba a lakásba, amit még a nagyapjától örökölt.
Egy hét telt el csendben.
Aztán egy napon ajánlott levél érkezett: a válókereset.De Balázs, a mamája „okos tanácsaival” felfegyverkezve, nem adta fel ilyen könnyen: elhatározta, hogy visszahódítja a feleségét.Nem azért, mert szerette, hanem mert abban reménykedett, hogy így majd megkaparinthatja a városi lakást.
Így aztán egész napokat töltött azzal, hogy fel-alá járkált Alíz háza előtt, mint egy unatkozó kandúr.
Ám egyszer csak fekete, elegáns autó gördült a ház elé, és egy sármos, őszülő férfi szállt ki belőle.Udvariasan kinyitotta az ajtót, majd kifogástalan mozdulattal kisegítette belőle Alízt.
Balázs döbbenten bámult: Alíz ragyogott.Elegáns, letisztult öltözékben, tökéletes frizurával, magabiztos mosollyal az arcán állt előtte.Semmi sem maradt abból a falusi, megtört nőből, akit pár hete még elhagyott.
– Te meg mit keresel itt? – vonta fel Alíz a szemöldökét, és lenézően méregette Balázst.
– Hát… hát a feleségemért jöttem! – hebegte a férfi, próbálva visszanyerni a bátorságát. – És meg… meg kikérem magamnak, hogy más férfiakkal...!
– Először is, ez itt András, egy régi jó barátom – közölte nyugodtan Alíz. – Másodszor pedig: semmi közöd már hozzám. Vagy nem kaptad meg a válókeresetet?
– Megkaptam… de nem értek vele egyet! Hisz mi szeretjük egymást! – bökte ki előre betanult mondatát Balázs, de már ő maga is érezte, mennyire hamisan cseng.
Alíz nevetett – tisztán, könnyedén, mintha végre lerázta volna a múlt terheit:
– Menj haza, Balázs.
András csendben, de annál határozottabban nézett Balázsra.Szürke szemei olyan erőt és méltóságot sugároztak, hogy Balázsnak azonnal elment a kedve attól, hogy vitatkozzon.Szinte menekülőre fogta a dolgot.
Fél évvel később a város legszebb anyakönyvi hivatalában felcsendült az esküvői zene.Fehér ruhában, sugárzó mosollyal lépkedtem az oltár felé, András karját szorítva, aki erősen, mégis gyengéden vezetett.A szívem megtelt boldogsággal, a szemeim pedig örömtől ragyogtak.
A vendégek arcán nem láttam kételyt: mindenki tudta, hogy most örökre búcsút intettem a múlt árnyainak, és életem legszebb döntését hoztam meg.
András nemcsak sikeres és okos férfi volt – hanem valóságos ajándék számomra.Megértést hozott az életembe, biztonságot, nyugalmat… és valami még ennél is különlegesebbet: visszahozta a zenét.Igen, mert András maga is kiváló zenész volt, és tudta, mit jelent egy léleknek az, ha újra megszólalhat benne a dallam.
Amikor az első közös esténk alkalmával beköltöztünk a tágas, fényes lakásunkba, András egy különös, bársonyos dobozt nyújtott át nekem.
– Nézd csak meg – mosolygott huncutul, miközben a kezembe adta.
Reszkető kézzel bontottam ki.A dobozban, puha bársonyon pihenve, egy csodaszép, antik hegedű feküdt.
– De… – nyögtem fel, könnyeimmel küszködve. – Én… én megfogadtam, hogy soha többé nem...
András óvatosan megérintette a kezem.
– A hegedű nem hibás semmiért – suttogta. – Nem ő vette el az örömöd.Csak akkor vedd a kezedbe, ha a szíved is úgy akarja.
Azon az estén, hosszú évek után, újra felcsendült a zene.A nappalit nem a múlt szomorúsága, hanem boldog, felszabadult dallamok töltötték meg.És a lelkem, amely annyi ideje némán szenvedett, újra életre kelt.
Ahogy beesteledett, András gyengéden a fülembe súgta:
– Tudod, amikor először megláttalak, rögtön tudtam: különleges vagy.Nem csak a szépséged miatt… hanem azért, mert a lelked zenél.
Felnevettem – könnyes, mégis tiszta nevetéssel –, és a könnyeimet letöröltem.
– Sosem hittem volna, hogy egy napon hálás leszek a múlt minden szomorúságáért.
– Mert az vezetett el ide – mosolygott András, és gyengéden megszorította a kezem.
És igaza volt.Ha nincs az a sok fájdalom, az a sok árulás, ha nem törik össze annyiszor a szívem – talán soha nem találtam volna meg azt a boldogságot, amit most megtapasztalhattam.
Péterről azóta sem hallottam semmit.A faluban azt beszélték, hogy néhány hónap múlva elhagyta azt is – rájött, hogy a könnyű pénz itt sem terem.Anyjával együtt valami omladozó tanyára költözött, ahol – úgy hírlik – még mindig arról álmodozik, hogy egy nap hirtelen meggazdagszik.
Én viszont soha többé nem néztem hátra.
Minden este, amikor András zongorán játszott, én pedig a hegedűmmel csatlakoztam hozzá, a szobát betöltötte a boldogság zenéje.És én mosolyogtam, tudva: az élet néha különös, kanyargós utakat talál, de végül mindig oda vezet, ahová tartozunk.
Ahogy a vonó puhán siklott a húrokon, új dallam született – olyan, amelyet már nem a múlt fájdalma, hanem a jelen öröme írt.
És én tudtam: többé nem kell félnem.
Mert végre – igazán – hazataláltam.
2025. április 26. (szombat), 19:04