Idén Kriszta töltötte be az ötvenet, de úgy érezte, mintha már hetven is elmúlt volna. Kimerült volt – testileg, lelkileg egyaránt. Az élet nem bánt vele kesztyűs kézzel. /Alig pár hónappal kisebbik lánya születése után elveszítette a férjét, Józsefet – szorgalmas, csendes, jóravaló férfi volt, akit egy gyors lefolyású betegség vitt el\./
A lányaik miatt élt. Hajnalban lépcsőházat takarított, délelőtt egy varrodában dolgozott, esténként pedig segített egy közeli kifőzdében. Minden megkeresett forintot félretett: ruhára, tankönyvre, osztálykirándulásra, később különórákra. Szerencséjükre volt hol lakniuk – egy kicsi, kétszobás panellakásban, amit Kriszta a nagymamájától örökölt.
Azt remélte, ha a lányok felnőnek, elvégzik az iskolát, elköltöznek, végre majd fellélegezhet. Talán csak egy munkahelye lesz. Talán lesz egy kis ideje is magára. De persze másképp alakult.
Amikor a nagyobbik, Dóra egyetemre ment, egyik este hazahozott egy magas, szikár, bizonytalan tekintetű fiút.
– Kriszta néni… – kezdte remegő hangon a fiú, akit Ricsinek hívtak. – Nagyon szeretem Dórit… és… megkérném a kezét… Szeretnénk összeházasodni.
Kriszta megdöbbent. Dóra még csak tizenkilenc volt.
– Ricsi csak azt akarta kérdezni… – vette át a szót gyorsan a lánya –, hogy maradhatnánk-e nálad egy darabig? Csak amíg összegyűjtünk egy kis pénzt albérletre vagy lakásra.
Dóra nem várt választ, kézen fogta Ricsit, és bevonultak a szobába, amit addig a húgával, Vikivel osztott meg.
Hova férnek még többen? – kérdezte magától Kriszta. A kicsi lakás hirtelen még szűkebb lett. Vikit, aki még gimnazista volt, átköltöztette a saját szobájába. Egy ágyon osztoztak, egy íróasztalon. Magánéletről szó sem lehetett.
Hat hónappal később megszületett Dóra kisfia, Marci. Kriszta örült az unokának, de tudta, miért kellett sietni az esküvővel. A boldogságot azonban hamar elnyomták a gondok. A fiatalok maradtak – és maradtak. Ricsi keveset keresett, Dóra gyesen volt. A gyereket leginkább Kriszta gondozta, ő altatta, etette, pelenkázta – munka után, kimerülten.
A rezsi megduplázódott. Élelmiszerre, pelenkára, babaruhára, kis játékokra kellett költeni. Közben Viki is elérte a kamaszkort. Folyton eljárkált valahová, és ha megszólalt, így kezdte:
– Anya, adj pénzt! Moziba megyünk. Kellene egy új felső. Koncert lesz a parkban.
Nem kérdezte, honnan van pénz. Nem segített otthon. Semmit nem vett le Kriszta válláról. Egy idő után Kriszta leült Dórival:
– Dóra, nem bírom tovább egyedül. Dolgozom hajnalban, este… de nem elég. Legalább a rezsihez adjatok hozzá valamit.
– De anya! – sértődött meg Dóra. – Tudod, hogy gyesen vagyok! Ricsi meg gyűjt kocsira. Nem tudunk most a számlákba is beszállni.
Kriszta fáradtan bólintott. A megbeszélés eredménytelen volt.
Közben egyre több volt a veszekedés. Viki és Dóra állandóan civakodtak – a fürdőért, a tévéért, a mosogatásért, a szemétért. Kriszta lett a békéltető, a döntőbíró, az ingyenes pszichológus. Mindenki őt szólította.
– Viki, mosogass már! – kiáltott Dóra.
– Jaj, repülök! – szólt vissza Viki szarkasztikusan.
– Anyaaaaaa! – ordították egyszerre, mint két óvodás.
– Mondd meg nekik, hogy tűnjenek már el! – panaszkodott Viki este. – Az a Ricsi még a szemetet sem vitte le. A szobájuk egy disznóól.
Így telt el öt év. Öt év feszültség, áldozat, kompromisszum.
De Viki fizetése divatra, bulikra, kozmetikumokra ment el. Egy forintot sem adott a házba. Kriszta továbbra is két helyen dolgozott.
A pohár akkor telt be, amikor Viki is hazahozta a barátját. És bejelentette:
– Anya, nem baj, ha egy ideig nálad lakunk? Ja, és… terhes vagyok!
Kriszta úgy érezte, elgyengülnek a lábai.
– Hova akarsz beférni, Viki? A konyhába? A hűtő mellé? Vagy a fürdőszobába ágyazunk meg?
– Hát… ha muszáj, megoldjuk… De anyu, azért… kéne egy kis… magánélet, érted…
És akkor Kriszta összeszedte magát. Behívta mindannyiukat – Dórát, Ricsit, Vikit és az új „vőjelöltet” –, és kimondta azt a beszédet, amit évek óta formált magában:
Csend lett. Majd kitört a vihar.
– Szívtelen vagy! – sírt Viki.
– Ezt érdemeljük? Miért vagy ilyen kegyetlen? – kiabált Dóra.
Kriszta nem hátrált meg.
Egy hónap múlva elköltöztek. Dühösen, sírva, sértődötten. Hónapokig nem beszéltek vele. Aztán lassan, nagyon lassan elkezdtek visszatérni – előbb telefonon, aztán látogatóba, a kisunokákkal.
A kapcsolat még nem volt tökéletes, de volt. És Kriszta? Végre levegőt kapott. Egyedül élt, nyugalomban. Olvasott, filmet nézett, barátnőkkel kávézott. Még dolgozott, de már csak egy helyen. Újra élt.
És tudta: helyesen cselekedett. Nehéz volt, fájdalmas – de szükséges. Megmentette magát. És néha… ez a legfontosabb győzelem.
2025. április 24. (csütörtök), 06:19