Egy használt ruha, 2200 forintért... és benne egy cetli, ami három életet örökre megváltoztatott ???

Hirdetés
Egy használt ruha, 2200 forintért... és benne egy cetli, ami három életet örökre megváltoztatott ???
Hirdetés

A RUHA, AMI EGY ÉLETET VÁLTOZTATOTT MEG.

Mindig is „jó kislány” voltam. Csendes, szorgalmas, az a fajta diák, akire a tanárok azt mondják: „Benne tényleg van potenciál./” De ahogy nagymamám szokta mondogatni\: „A potenciál szép dolog, de nem fizeti ki a villanyszámlát\./

Hirdetés
” Apám akkor lépett le, amikor hétéves voltam.

Onnantól hárman éltünk: anyu, nagyi és én, egy kicsi, elöregedett lakásban a 13. kerületben, Újlipótvárosban. Soha nem dúskáltunk semmiben, de volt egy saját kis világunk, régi bútorokkal, kopottas szőnyegekkel, és megfakuló családi fotókkal, amik elmesélték, hogy valaha talán jobb idők is voltak.

A szalagavató közeledtével tudtam, hogy nem kérhetek új ruhát. Anya napközben irodában dolgozott, este meg takarított, nagyi pedig kötött-horgolt mindenféle apróságot, amiket a Lehel piacnál próbált eladni. Minden forintnak helye volt. Ruhára nem tellett. De nem panaszkodtam.

Egyik este, vacsora közben, nagyi letette a villát és rám nézett.

– Kislányom, menjünk el holnap a Hunyadi téri turkálóba. Ott mindig találok valami kincset. Ha szerencsénk van, még egy szép ruhát is kifogunk.

Mosolyogva bólintottam.

A másnap délután valóban varázslatos volt. A bolt tele volt levetett múltakkal, de számunkra igazi kincsesbánya volt. A levegőben dohos kabátok, elszalasztott bálok és túlhasznált sálak illata keveredett. Már majdnem feladtuk, amikor megláttam azt a ruhát.

Sötétkék volt. Földig érő, finoman csipkézett hátú. Egyszerű, de elegáns – nem hivalkodó, inkább időtlenül szép.

Hirdetés
Mintha valaki vásárolta volna, de sosem volt alkalma viselni. Az ára: 2200 forint. Nekünk ez is sok volt, de nagyi csak rám mosolygott és bólintott.

Otthon azonnal nekiült, hogy rám igazítsa. Ahogy szokta mondani, „a varrás a szegények varázslata.” De ahogy dolgozott, megakadt a szeme egy furcsa öltésen a cipzár mentén.

– Ez itt nem gyári – morogta. – Valaki belenyúlt ebbe a ruhába.

Kíváncsiságból benyúltam a bélés mögé… és kezembe akadt valami.

Egy összehajtogatott papírlap volt. Kézzel írták. Kissé megsárgult, a tintája megfakult, de még mindig jól olvasható. A szívem hevesen vert, ahogy széthajtottam és olvasni kezdtem.

„Annak, aki ezt megtalálja:
A nevem Balla Eliza. 21 éves vagyok, és ez lett volna a szalagavatós ruhám. De nem viseltem. Ma van a bál napja, de én nem vagyok ott. Egy kórházi szobában ülök Budapesten, míg a barátaim táncolnak.
Azt mondják, nem sok időm van hátra. Rák. Mint egy villámcsapás, úgy ért. Elvette minden álmomat.
A szüleim most is itt vannak velem, próbálnak erősek maradni, de látom a szemükben a fájdalmat. Egyvalami miatt vagyok igazán kétségbeesve: az öcsém, Vilmos miatt.
Öt éves. Nincs senkije, aki megvédené. Apám dolgozik reggeltől estig, anyám érzékeny, gyenge. Vilmosnak valaki kell, aki erős.
Ha megtaláltad ezt a levelet, kérlek, keresd meg őt. Anyajegye van a bal vállán – csillag alakú. A címünk: Budapest, Tölgyfa utca 14., 17. kerület. A vezetéknevünk: Balla.
Kérlek, vigyázz rá helyettem. És… kérlek, élj. Élvezd az életet. Mert az nagyon rövid és kiszámíthatatlan.
Köszönöm. Eliza.”

A kezem remegett. Nagyi is elolvasta, lassan, figyelmesen.

– Ez… ez valóságos – suttogta. – Ilyet nem találsz ki csak úgy.

Pont akkor lépett be anya. Ahogy meglátta az arcunkat, megkérdezte:

– Valami baj van?

Átnyújtottam neki a levelet. Ő is elolvasta, majd hosszú csend következett.

– Ez nem lehet csak úgy a véletlen műve – mondta. – Ez egy kérés. Egy utolsó, kétségbeesett kérés.

Hirdetés

– Szeretném megtalálni Vilmost – mondtam halkan. – Nem tudom miért, de úgy érzem, muszáj.

– Kislányom, lehet, hogy ez a levél tíz-tizenöt éve itt van ebben a ruhában – mondta anya. – Ki tudja, mi történt azóta?

– Akkor is – válaszoltam. – Talán pont mi kellettünk hozzá, hogy megtalálják őt.

Anya és nagyi egymásra néztek. Talán őrült ötlet volt. De valahogy mindhárman éreztük, hogy ez több, mint egy egyszerű levél. Ez egy láncszem volt két világ között – a múlt és a jelen között. És valaki végre válaszolni akart rá.

A következő napokban a levél mindannyiunk gondolataiba beleette magát. Eliza szavai ott motoszkáltak a fejemben, még akkor is, amikor próbáltam másra figyelni. Az a csillag alakú anyajegy, a Tölgyfa utca 14., a neve: Balla Vilmos. Minden részlet mintha valami régi regényből került volna elő, de ez nem kitaláció volt – ez a valóság.

– Először nézzük meg az ingatlan-nyilvántartást – javasolta anya. – Ha szerencsénk van, még a Balla családhoz köthető nevet is találunk.

– Vagy már régen elköltöztek – szólt közbe nagyi. – Egy ilyen tragédia után… ki bírna ott maradni?

Mégis elkezdtünk kutatni. Internetről lekértük az elmúlt 20 év tulajdonosait a XVII. kerület Tölgyfa utca 14 szám alatti társasházból. A legrégebbi adat, amit találtunk, egy Balla János nevű férfi volt, és felesége: Balla Mária. Ők tíz évvel ezelőtt adták el a lakást.

– Ez lehet Eliza apukája és anyukája – mondtam, miközben feszülten meredtem a képernyőre.

Hirdetés

Egyre világosabb lett: Eliza nem mesélt légből kapott történetet. Ez valóban megtörtént. Most már csak az volt a kérdés: mi lett Vilmossal?

Elkezdtünk keresgélni a nevekkel. Facebook, régi cégadatbázisok, elhagyott blogbejegyzések, iskolaalapítványi évkönyvek… mindenhol kerestük a Balla Vilmos nevet. De csak általános találatokat kaptunk.

– Nem lehet, hogy névváltoztatás történt? – vetette fel anya. – Ha a család akarta elfelejteni a múltat…

– Vagy épp elbújni – fűzte hozzá nagyi halkan. – Gondolj bele: meghal a lányuk, eltűnik az apa…

– Mit mondtál? Eltűnik?

Nagyi bólintott.

– Nem mondtad még, de én olvastam erről. Tíz évvel ezelőtt volt egy cikk az újságban. Egy pénzügyi tanácsadó – Balla János – aki hirtelen eltűnt. Állítólag elsikkasztott milliókat. Azóta se látta senki.

A vér megfagyott bennem.

– Tehát… Eliza tudta, hogy az apja nem megbízható. Ezért könyörgött, hogy valaki vigyázzon az öccsére.

Felütöttem a régi archívumokat, és hamarosan megtaláltam a cikket. A 2023-as híradás szerint Balla Jánost sikkasztással és okirat-hamisítással vádolták. Meggyanúsították, de azelőtt, hogy lecsaphattak volna, egyszerűen eltűnt. Felesége és fia nem szerepeltek a sajtóban.

– Mi van, ha anyja és fia új nevet vettek fel? – vetettem fel. – Vagy vidékre költöztek?

– Vagy… az anya már nem is él – mondta nagyi. – Egy ilyen családi tragédia tönkretesz egy embert.

A történet egyre szövevényesebbé vált.

Hirdetés
De még nem adtuk fel.

A KÖVETKEZŐ LÉPÉS: KÖZVETÍTÉS.

Felvettem a kapcsolatot az egyik régi kerületi általános iskola titkárságával, ahová a kor szerint Vilmos járt volna. Hosszú e-mailezés után végül kaptam egy nevet, akit elérhetek: Török Ildikó, egykori osztályfőnök.

Telefonon beszéltünk.

– Igen, emlékszem a Balla fiúra – mondta. – Csendes volt, sokat rajzolt. Egyszer az egyik rajzán egy csillag alakú folt volt egy ember vállán. Kérdeztem, mi az, és azt mondta: „Anyajegy. Olyan, mint nekem.”

Lefagytam.

– Tudja, hogy mi lett vele?

– Az édesanyja egy nap nem jött érte. A fiú az iskola előtt várt órákig. Aztán egy nő – azt hiszem, a nagynénje lehetett – érte jött, és soha többé nem láttuk őt. Ez volt… tizenegy éve.

– Megvan a nő neve?

– Csak annyi rémlik, hogy Piroska volt. De nem tudom a vezetéknevét.

Ez volt minden, amit megtudtunk. De most már tudtuk, hogy Vilmos nem halt meg. Valaki elvitte őt. Talán rokon. Talán idegen. De élt.

ÚJ NYOM: A MŰVÉSZETI ISKOLA.

Anya ekkor vetette fel:

– Nem mondta a tanárnő, hogy rajzolt? Lehet, hogy rajziskolába vitték.

Elkezdtem átböngészni a budapesti és Pest megyei művészeti iskolák egykori tanulóit. Egy Pálvölgyi Vilmos nevű fiú neve többször is felbukkant egy galéria oldalán. Festményekkel. Sötét tónusúak, de tehetségesek.

Az egyik kép alatt ez állt:

„Vilmos, aki túl sok mindent látott túl korán.”

Hirdetés

És alatta: „Alkotótárs: Fekete Piroska.”

Felkiáltottam:

– Ő az! A Piroska!

Anya és nagyi odasiettek hozzám.

– Megvan a vezetékneve! Most már biztosan megtaláljuk őket!

A következő lépés egy kis galéria volt a X. kerületben, ahol az egyik kiállítást tartották. Felhívtuk a megadott számot. Egy fiatal nő vette fel. Elmondtam, hogy Eliza levele miatt keresem a fiút.

– Ön Eliza rokona? – kérdezte a nő.

– Nem. Csak… megtaláltuk a levelét egy ruhában.

Csend lett. Majd a nő ennyit mondott:

– Jöjjenek el. Úgy érzem, ezt személyesen kell megbeszélnünk.

A galéria, ahová meghívtak bennünket, egy eldugott kis udvarban volt a X. kerületben, egy régi téglaház földszintjén. A bejárat felett apró tábla: „Műhely a Csendhez” – ennyi.

Egy sötét hajú nő nyitott ajtót, valószínűleg harmincas évei végén járhatott. Arcán fáradtság, de valami kedvesség is ott bujkált.

– Önök keresnek engem… Piroska vagyok. Fekete Piroska.

Bólintottam, majd kezembe vettem a levelet, amit Eliza írt. Átnyújtottam neki.

Ő végigolvasta, és a papír remegett az ujjai között. Az arca megváltozott – a szemei megteltek könnyel.

– Nem hittem, hogy ez a levél valaha előkerül… Eliza… – suttogta. – Én ismertem őt. Mária, az édesanyja, az én nővérem volt.

– Akkor maga tényleg a nagynénje volt Vilmónak – mondta anya.

Piroska lassan bólintott, majd beinvitált minket. A kis galéria falain festmények lógtak – sötét tónusú, mélyen érzelmes képek, főként városi tájak, gyerekalakok, egyedül.

A szoba egyik sarkában ott ült egy férfi.

Hirdetés
Karcsú volt, a haja kissé hullámos, az arca borostás, de fiatalos. Kezében ceruza, előtte egy vázlatfüzet. Ahogy felemelte a fejét, megláttam a bal vállán a csillag alakú anyajegyet. Ő volt az.

Balla Vilmos.

Piroska közelebb lépett hozzá.

– Vili… ezek az emberek… valamit hoztak neked.

Vilmos felállt, bizonytalanul lépett felénk. A szemében üresség és védekezés. Nem értette, mit akarunk.

Odaléptem, és átnyújtottam neki a levelet.

– A ruhádban találtam – mondtam halkan. – Abban, amit Eliza sosem viselt el a báljára.

Ő először nem vette el. Csak nézett ránk, mintha azt várná, hogy ez valami furcsa tréfa. De aztán lassan elvette a papírt. Olvasni kezdte.

Minden sorral egyre halkabb lett körülötte a világ. Amikor a végére ért, leguggolt, a fejét a térdeire hajtotta, és hosszú percekig sírt. Nem csendesen. Egészen úgy, mint akiből évek fájdalma szakad ki végre.

– Eliza… ő… mindig vigyázott rám – mondta remegő hangon. – Akkor is, amikor már nem tudott…

Letérdeltem mellé, és megfogtam a kezét.

– Most mi vagyunk itt. Ő küldött minket, hogy továbbvigyük, amit ő már nem tudott befejezni.

Vilmos felnézett.

– Hogy találtatok rám?

– Véletlen volt… vagy talán sors. A ruha elvezetett hozzád.

Ez volt az a pillanat, amikor a múlt és a jelen összeért. És a fájdalom, amit annyira sokáig csendben cipelt, elkezdett oldódni.

ÚJ KEZDET.

A következő napokban sokat találkoztunk Vilmossal. Először mindig csendben figyelt minket, majd egyre többet beszélt. Elmesélte, hogyan halt meg az anyja néhány évvel apja eltűnése után. Hogy Piroska vette magához, és ő tanította meg rajzolni. A rajzolás volt a menedék, a biztonság, a terápia.

– Sosem hittem volna, hogy valaki még emlékszik Elizára – mondta egyik este, miközben egy régi családi fotót nézegettünk, amit Piroska őrzött.

– Nemcsak hogy emlékszünk rá – mondtam. – De mostantól tovább is visszük az emlékét.

Az ötlet ott született meg bennem. Egy kiállítás. Vilmos képeiből. Eliza emlékére.

Vilmos eleinte tiltakozott.

– Nem vagyok elég jó. Ki kíváncsi rám?

De ahogy segítettünk neki, szerveztünk, biztattuk, valami átváltott benne. Mintha újra hinni kezdett volna abban, hogy értékes, hogy van helye a világban.

A KIÁLLÍTÁS.

Néhány hónappal később, a belváros egyik kis művészeti központjában, megrendezésre került „A ruha emlékezik” című kiállítás. A falakon Vilmos képei sorakoztak, mindegyik alatt egy-egy sor Eliza leveléből. A középpontban: a sötétkék báli ruha, egy üveg mögött, mellette a kézzel írt levél másolata.

Aznap este nem volt száraz szem a teremben.

Vilmos beszélt is – először életében nyilvánosan. Elmondta a történetét, és azt, hogyan változtatta meg az életét egy levél, amit egy ismeretlen talált meg egy használt ruha bélésében.

A kiállítás híre bejárta a magyar médiát. A történet mindenkit megérintett. Olyannyira, hogy egy magánalapítvány támogatást ajánlott fel Vilmosnak, hogy művészetterápiás programot indítson gyermekek számára, akik veszteséget szenvedtek el.

ZÁRSZÓ – EGY LEVÉL, AMI ÉLETEKET MENTETT MEG.

Évekkel később is őriztem Eliza levelének egy másolatát. Minden nap emlékeztetett arra, hogy egyetlen gesztus, egyetlen üzenet, egyetlen darabka múlt képes új jövőt építeni.

Vilmos már nem volt az a megtört fiú, akit először megismertünk. Ő lett a Balla Eliza Művészeti Alapítvány vezetője, mentor, tanár, inspiráció.

És Eliza? Ő mindig velünk maradt. Nem csak a levelei és a festmények révén. Hanem az emberek szívében, akikhez eljutott a történetük.

Egy ruhával kezdődött. Egy öltéssel, ami elárult egy titkot.

És egy ígérettel, amit soha nem feledtünk el:
„Élj. Mert az élet rövid és kiszámíthatatlan.”

? Jogi nyilatkozat:

 

Ez az írás személyes szerkesztésű, szabad felhasználásra szánt tartalom, amely a magyar olvasóközönség számára készült. Bármely hasonlóság valódi személyekkel vagy eseményekkel pusztán a véletlen műve lehet.

2025. július 22. (kedd), 09:20

Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Cikkajánló

Mindenegyben blog
2025. július 22. (kedd), 06:23
Hirdetés

Csak két hétre hozta ide az unokámat…– három hónap telt el azóta, és amit megtudtam.....

Csak két hétre hozta ide az unokámat…– három hónap telt el azóta, és amit megtudtam.....

Csak két hétre hozta ide az unokámat…” – három hónap telt el azóta, és amit megtudtam, attól a föld is megmozdult...

Hirdetés
Mindenegyben blog
2025. július 21. (hétfő), 07:14

Beledobott a medencébe – és azt hitte, ez vicces lesz…

Beledobott a medencébe – és azt hitte, ez vicces lesz…

Beledobott a medencébe – és azt hitte, ez vicces lesz…Nem gondoltam volna, hogy egy esküvői fotózás lehet életem...

Mindenegyben blog
2025. július 21. (hétfő), 05:56

A Fiam sírni kezdett, amikor meglátta az újszülött húgait… és azt suttogta: „Nem mindkettő…

A Fiam sírni kezdett, amikor meglátta az újszülött húgait… és azt suttogta: „Nem mindkettő…

A fiam sírni kezdett. Nem olyan gyerekes, múló sírás volt, mint amikor leesik a fagyi, vagy ha nincs kedve aludni. Ezek...

Mindenegyben blog
2025. július 20. (vasárnap), 13:07

Egy síró baba a gépen – és egy férfi, aki mindent megváltoztatott

Egy síró baba a gépen – és egy férfi, aki mindent megváltoztatott

Egy síró baba a gépen – és egy férfi, aki mindent megváltoztatott”A baba éles, kétségbeesett sírása úgy hasított végig...

Mindenegyben blog
2025. július 19. (szombat), 17:48

A húgom a rég eltűnt bátyánk nevét adta a gyermekének – pedig soha nem hallotta tőlünk ezt a nevet…

A húgom a rég eltűnt bátyánk nevét adta a gyermekének – pedig soha nem hallotta tőlünk ezt a nevet…

A húgom a rég eltűnt bátyánk nevét adta a gyermekének – pedig soha nem hallotta tőlünk ezt a nevet…” – 1. részTaps,...

Mindenegyben blog
2025. július 18. (péntek), 17:11

A sógornőm a folyosóra fektette az anyámat a családi nyaraláson – de én visszavágtam

A sógornőm a folyosóra fektette az anyámat a családi nyaraláson – de én visszavágtam

A sógornőm a folyosóra fektette az anyámat a családi nyaraláson – de én visszavágtam”Néha egy családi nyaralás nem...

Mindenegyben blog
2025. július 17. (csütörtök), 14:10

Az anyjuk temetésére érkeztek, de a koporsóban valami mozdult… Aztán jött a hidegzuhany

Az anyjuk temetésére érkeztek, de a koporsóban valami mozdult… Aztán jött a hidegzuhany

Az anyjuk temetésére érkeztek, de a koporsóban valami mozdult… Aztán jött a hidegzuhany”Négy felnőtt férfi, négy...

Mindenegyben blog
2025. július 17. (csütörtök), 08:46

A rendőr hitetlenkedve nézett a volán mögött ülő kisfiúra – de amikor meglátta, kit szállít a hátsó ülésen, azonnal átértékelte az egész helyzetet… ?? Egy magyar kisfiú hőstette, ami milliókat döbbentett meg!

A rendőr hitetlenkedve nézett a volán mögött ülő kisfiúra – de amikor meglátta, kit szállít a hátsó ülésen, azonnal átértékelte az egész helyzetet… ?? Egy magyar kisfiú hőstette, ami milliókat döbbentett meg!

A rendőr hitetlenkedve nézett a volán mögött ülő kisfiúra – de amikor meglátta, kit szállít a hátsó ülésen, azonnal...

Hirdetés
Hirdetés