„Tudod, Klári… néha úgy érzem, mintha az élet csak tréfálkozna velem. Háromszor mentem férjhez, és mindháromszor úgy éreztem, most végre sikerül. /Most végre jó lesz\./
Kovács Julianna, hatvanhárom éves, fáradt tekintetű, de mindig rendben lévő asszony volt. Éppen a nappalijában ültünk, és a keze ügyében ott gőzölgött a megszokott mentatea. Már jól ismertem a történeteit, de ezúttal úgy tűnt, valami új réteget akar megmutatni belőlük.
– Az első férjem, Pista… hát ő még fiatalon hagyott ott. Azt mondta, unja, hogy csak főzök, mosok, takarítok. Hogy nem tudok vele mit kezdeni. Hogy nem vagyok „izgalmas”. – Itt keserűen felnevetett. – Két gyerek mellett? Komolyan? Mit várt, hogy esténként táncoljak a nappali közepén?
– Pista sosem érett meg az apaságra – mondtam óvatosan.
– Nem, soha. És amikor elment, azzal a huszonéves kis csitrivel, egy világ omlott össze bennem.
Egy pillanatra elhallgatott. A tekintete elkalandozott, talán a múlt sziluettjeit fürkészte a régi, megsárgult képek mögött.
– Aztán jött a második. Laci. Ő akkor érkezett, mikor azt hittem, már tudom, hogyan kell egy házasságot fenntartani. Dolgoztam, főztem, gyerekeket neveltem. Próbáltam minden elvárásnak megfelelni. Ő meg dolgozgatott, keveset keresett, a pénz mindig elfogyott. De azt mondta, együtt bármit kibírunk.
– És kibírtatok?
– Csak addig, míg meg nem betegedtem. – A hangja itt elcsuklott. – Egy ideig még járt be hozzám a kórházba… de aztán már nem jött. Csak egy cetlit hagyott: „Elnézést, de nem ezt ígértem magamnak.” És már mással volt. Míg én a műtét utáni lábadozásom közepén próbáltam felkelni az ágyból.
– Ez… kegyetlen.
– Tudod, mit mondott, mikor egyszer mégis felhívtam, miután jobban lettem? Hogy ő nem akart egy beteg, lelassult asszonyt. Ő élni akart.
– Hát te nem?
Csak egy szomorú mosoly volt a válasz.
– A harmadik férjem… Róbert.
– És ők tévedtek?
– Nem. Nekik lett igazuk. Míg én dolgoztam, ő otthon ült, sorozatokat nézett, a házhoz sem nyúlt. Aztán egyszer csak… azt mondta, hogy „Nem törődsz magaddal. Elhagytad magad. Öreg vagy. Már nem vagy nő.” És ezután?
– Mi történt?
– Nem adtam több pénzt neki. Mire ő azt mondta: „Kapzsi vagy.” És elkezdett ordítani, hogy milyen „elviselhetetlen, hisztis, túlsúlyos nő” lettem.
– Istenem, Julcsi…
– Tudod, mit mondott utána? „Én csak három évvel vagyok fiatalabb nálad, de te már egy rom vagy.” Hát… lehet, hogy igazat mondott. De én már nem akarok férfit, aki csak kihasznál.
– Tudod, Klári – szólalt meg újra Julianna, miközben óvatosan kavargatta a teáját –, sokszor azon kapom magam, hogy bámulom magam a tükörben.
– Egy igazán jó, odaadó nő – tettem hozzá halkan.
– Lehet, hogy az voltam. De úgy érzem, ez senkinek nem elég. Tudod, mikor Róbert elment, nem fájt úgy, mint mikor Laci, vagy Pista hagyott el. Már nem volt könny a szememben. Csak üresség.
– Elfáradtál.
– Igen… nagyon. És nem csak a testem. A lelkem is. – Egy pillanatra elnémult. – Néha úgy érzem, hogy egész életemben próbáltam „tökéletes feleség” lenni. Főztem, mostam, dolgoztam, gyereket neveltem. De közben sosem kérdezte meg senki, én mit szeretnék. Hogy mi hiányzik nekem.
– És most mit szeretnél?
– Tudod mit? – nézett rám, és a szeme végre nem csak fáradt volt, hanem élettel teli is – Nem luxust. Nem pénzt. Csak valakit, aki nem azt nézi, milyen méretű a ruhám. Aki nem méri az életem értékét a testem formájához. Aki látja, hogy mennyi minden van bennem. A jóság. Az odaadás. A humorom. A bölcsességem. És az, hogy szeretek adni.
– De miért gondolod, hogy a „nagy nőket” senki sem szereti?
– Mert ezt hallom mindenhol.
– De ezek hazugságok.
– Tudom, de néha elhiszem őket. És ez a legrosszabb. Amikor már én is azt gondolom, hogy nem vagyok elég.
Másnap reggel Julianna rám írt üzenetben. Azt írta: „Egész éjjel forgolódtam. Az járt a fejemben, amit tegnap kérdeztél: mit szeretnék. Rájöttem valamire.”
Megbeszéltük, hogy délután újra találkozunk. Ezúttal a közeli parkban, ahol régen gyakran sétáltunk.
Amikor megérkezett, nem hozott sminket. Nem volt rajta semmi különös – csak egy kényelmes kabát, és egy halványlila sál, amit az unokája kötött neki.
– Tudod, Klári, tegnap este összeírtam egy listát. – A kezében ott volt egy összehajtogatott papírdarab. – Nem bevásárlólista. Hanem egy „nem”-lista. Olyan dolgok, amikhez többé nem vagyok hajlandó asszisztálni.
– Na mutasd – mosolyogtam.
Felolvasta:
– „Nem fogok többé csak azért főzni, takarítani, kiszolgálni, hogy valaki ne hagyjon el. Nem fogok többé pénzt adni olyan férfinek, aki nem becsül meg.
– Ez gyönyörű – suttogtam. – Ez bátorság.
– Nem tudom, bátorság-e. De szükség volt rá. Mert én most már magamat akarom szeretni először. Aztán majd… ha az élet mégis úgy hozza, talán valaki mást is.
– És ha nem?
– Akkor sincs baj. Mert ha magamat szeretem, már nem vagyok egyedül.
Három nappal később Julianna újra jelentkezett. Ezúttal telefonon. A hangja kicsit remegett, de volt benne valami, amit korábban nem hallottam: határozottság.
– Képzeld, Klári, ma felhívott Róbert.
– Tényleg?
– Igen. Azt mondta, sajnálja, hogy így beszélt velem. Hogy hirtelen felindulásból mondta, hogy öreg vagyok meg „nem vagyok már nő”. Azt mondta, csak dühös volt, mert nem kapott több pénzt.
– Hát ez nem túl romantikus vallomás – jegyeztem meg szarkasztikusan.
– Nem is annak szánta. Csak... próbált visszakúszni. Tudod, az a fajta „talán mégis együtt kéne maradnunk” beszélgetés volt.
– És mit válaszoltál?
– Azt mondtam neki, hogy én nem a nőiességemet veszítettem el – csak a türelmemet. És az nem jön vissza. Még akkor sem, ha sírva könyörögne.
Egy pillanatra csend lett a vonalban. Majd mindketten nevetni kezdtünk. Olyan igazi, felszabadult nevetéssel. Mint akik végre kiléptek egy rossz álomból.
A következő héten Julianna új dolgokat kezdett kipróbálni.
Beiratkozott egy kezdő festőtanfolyamra. Ott ült az ecsettel, kezdetben bátortalanul, aztán egyre szabadabban festett. Virágokat, tájképeket – és egyszer egy női alakot is. Azt mondta, nem tudja, ki az, de valahol mélyen érzi: ő saját maga.
Elővette a régi fényképeket, és nem sírt rajtuk. Csak nézte őket. A múlt emlékeit. Pista mosolygott rajta, Laci a gyerekekkel hintázott, Róbert egy születésnapi torta mellett ült. Mindegyik férfi része volt az útjának. De már egyik sem uralta azt.
– Tudod, Klári, rájöttem valamire – mondta egyszer, miközben egy padon ültünk a tavaszi parkban. – Én mindig csak arra vágytam, hogy valaki szeressen. De soha nem kérdeztem meg magamtól: én szeretem magam?
– És most?
– Most igen. Mert most már nem csak túlélni akarok. Élni akarok. Úgy, ahogy vagyok. Nagydarab nőként, hatvanon túl, ősz hajjal. És ha valaki így tud majd szeretni – annak szívből örülök. De ha nem? Akkor sem vagyok kevesebb.
Néhány héttel később váratlan dolog történt.
Egy régi ismerős, Tamás, akivel még a középiskolában együtt járták a könyvtárat, újra felbukkant. Egy véletlen Facebook-komment, egy közös ismerős posztja, és máris beszélgetni kezdtek.
– Tudod, Klári – mesélte Julianna kissé zavartan –, azt mondta, mindig is kedvelt engem, de sosem mert közeledni. Most meg… most meg azt mondta: „Julcsi, én soha nem a testedet néztem, hanem azt, ahogy mosolyogsz, amikor a gyerekeidről mesélsz.”
És amikor ezt mondta, Julianna szeme megtelt könnyel.
– Mit válaszoltál?
– Azt, hogy ez volt az első mondat évek óta, amit nem akartam azonnal elfelejteni.
Nem tudni, mi lesz Tamással. Nem tudni, lesz-e „negyedik” fejezet. De az biztos: Julianna már nem fél az egyedülléttől. Mert megtanulta, hogy a legfontosabb társ, akit valaha is meg kell tanulni szeretni – az önmagunk.
? Zárógondolat:„Háromszor mentem férjhez, és minden alkalommal igyekeztem tökéletes feleség lenni. Ma már tudom, hogy először önmagamnak kell jó társnak lennem. Aki ezt nem becsüli – az nem is érdemel engem.” – Kovács Julianna
? Ha téged is megérintett Julianna története, oszd meg másokkal. Lehet, hogy valaki épp ezekre a sorokra vár… ?
2025. július 11. (péntek), 18:40