Nem hittem volna, hogy valaha ilyet leírok – de ami velem ma történt, az maga a csoda…
Soha nem gondoltam volna, hogy egyszer valami ilyen rendkívüli dolog történik velem. /Olyan megmagyarázhatatlan, mégis lenyűgöző volt az egész, hogy muszáj vagyok megosztani, hátha más is érezte már ezt az érzést\: amikor a múlt hirtelen visszatér – szó szerint\./
Tíz évvel ezelőtt kaptam egy pár gyönyörű fülbevalót. Drágák voltak – legalábbis az én mértékemmel mérve – fehéraranyból készültek, apró, csillogó gyémántokkal kirakva. A formájuk is különleges volt: kecses spirálok tekeredtek a fülkagyló mentén, és mindegyik végén egy könnycsepp alakú gyémánt lógott. Nem hordtam őket gyakran – számomra szinte talizmánként éltek, a boldog idők emlékeiként.
Egyik este gálavacsorára mentem a budai várban. Amikor hazatértem, döbbenten vettem észre: az egyik fülbevaló eltűnt.
– Nem lehet! – mondtam ki hangosan, miközben a tükör elé álltam. – Hol lehet? Hogy lehet ez?!
Kétségbeesetten végigjártam minden helyszínt: visszamentem a taxishoz, végigkutattam a lépcsőházat, újra benéztem a vendéglőbe, még az asztal alá is bebújtam, miközben a pincérek megrökönyödve figyeltek.
Semmi. Nyoma sem volt. Végül meg kellett barátkoznom a gondolattal, hogy elveszett.
A másik fülbevalót egy kis bársonydobozba zártam, és elrejtettem az éjjeliszekrény mélyén.
Hat éve történt, hogy újabb sokk ért. Egy takarítás alkalmával rá akartam nézni a megmaradt fülbevalóra – de a doboz üres volt.
– Ez nem lehet igaz! – kiáltottam, és remegő kézzel fordítottam fel mindent a lakásban. Ruhásszekrény, fiókok, könyvek mögött, az ágy alatt, a radiátor mögött, még a virágcserepek földjét is kiszórtam. Semmi. A fülbevaló egyszerűen eltűnt – megint.
Érthetetlen, zavarba ejtő érzés kísért napokig. Egyedül éltem, a lakás mindig zárva volt, betörés nem történt. Mégis, mintha valaki játszana velem.
Aztán, négy évvel ezelőtt, születésnapomra új fülbevalót kaptam – szerényebb, gyöngyökkel díszített darabokat, ezüst kapoccsal. Megfogadtam, hogy ezeket csak különleges alkalmakkor hordom.
Három évvel ezelőtt nyáron a nagykovácsi nyaralónkban töltöttem egy hetet. Egyik reggel, mikor felébredtem, és megigazítottam a hajam, észrevettem: csak az egyik fülben van fülbevaló. A másik eltűnt.
– Na ne! Már megint? – szó szerint felsikoltottam.
Felborítottam mindent a házban. Kipakoltam a párnákat, felforgattam a szőnyegeket, a terasztól az erdő széléig minden négyzetmétert átkutattam, még a közeli kis tavat is átvizsgáltam.
Egy év telt el. A fülbevaló emléke már alig kísértett. Aztán egy nyári reggelen, mikor a nyaralóban kávét készítettem, ott volt. Ott, a konyha közepén, a szőnyeg szélénél. Az elveszett gyöngyös fülbevaló. Érintetlenül.
– Ez lehetetlen... – suttogtam magam elé, mozdulatlanul állva.
Fogalmam sem volt, hogyan került oda. Ezerszer takarítottam már meg ezt a padlót, milliószor átnéztem ezt a helyet. És most csak úgy... ott volt?
Nem sokkal később Budapesten, a lakásomban dolgoztam a laptopomon, mikor a nappali padlóján valami megcsillant. Azt hittem, pénzérme, de mikor lehajoltam…
– Jézusom… – szóltam félhangosan.
Ott feküdt az a fülbevaló, amit tíz éve a gálavacsorán veszítettem el. Tökéletes állapotban.
– Ez már tényleg több a soknál…
De még nem volt vége. Két órával később, vacsora közben leejtettem a villám. Miközben lehajoltam, hogy felvegyem, a szőnyeg széle alól előbukkant… a másik. A párja.
Az első pár fülbevaló újra egyesült. Tíz év után.
Másnap reggel fejfájással ébredtem. Alig aludtam az éjszaka – fejemben újra és újra lejátszódott az előző nap eseménye: a fülbevalók megmagyarázhatatlan visszatérése. Ott voltak az éjjeliszekrényemen, egymás mellett, mintha soha nem váltak volna el.
Úgy döntöttem, elmesélem mindezt a legjobb barátnőmnek, Kiss Máriának. Ő az a fajta ember, aki két lábbal áll a földön, mindenre van logikus magyarázata – vagy legalábbis azt hiszi.
Már reggel megjelent nálam, hozott kávét és kakaós csigát, és úgy talált rám, ahogy a kanapén ülök, a fülbevalókat bámulva.
– Na jó, Eszter, most már mondd el, mi ez az egész – szólalt meg Mária, miközben lehuppant mellém.
– Nem is tudom, hol kezdjem… – mondtam remegő hangon, és elmeséltem mindent: az első elvesztést, a bársonydobozt, a második eltűnést, majd a nyaralóban történt visszatérést, és végül a tegnapi két „csodát”.
Mária eleinte csak hümmögött, de ahogy a történet kibontakozott, a szemöldöke egyre magasabbra kúszott.
– Eszter… ez… nos… ez már túl van minden ésszerűségen.
– Ugye, hogy ugye? – sóhajtottam. – Még én is félek kimondani, de… talán tényleg valami… hát… paranormális dolog áll a háttérben?
– Vagy… – Mária elhallgatott, majd felállt. – Emlékszel, ki adta neked az első pár fülbevalót?
– Hogyne. A nagynéném, Várhegyi Anna. Mindig is különös érzéke volt az antikvitásokhoz.
– Akkor hívd fel. Talán tud mondani valamit a fülbevalók eredetéről.
Mária annyira biztosan mondta, hogy már nyúltam is a telefonomért.
Anna néni örömmel fogadta a hívásomat.
– Drága Esztikém! Hogy vagy? Rég hallottam rólad! – csendült a hangja.
– Jól vagyok, de… lenne egy nagyon különös kérdésem.
– Hogyne emlékeznék! Az volt az egyik legkülönlegesebb darabom. Egy régiségvásáron vettem egy idős úrtól, aki azt állította, hogy a fülbevalókat egy régi, eltűnt arisztokrata család, a Várhegyi-család kincsei közt találták. A legenda szerint ezek a fülbevalók „hazatalálnak”, ha valaha elvesznek.
– Hazatalálnak? – kérdeztem hitetlenkedve.
– Igen. Azt mondták, ha a párjaik elvesznek, de az egyikük megmarad, az előbb-utóbb visszahozza a másikat. Ha nem is szó szerint, akkor valahogyan... újra megjelennek. Sokan csak mesének hitték. De úgy tűnik, nálad működik.
Letettem a telefont, és a barátnőmre néztem.
– Most mondd meg… tényleg létezhet ilyesmi?
Mária csak bámult rám.
– Eszter… lehet, hogy ezek a fülbevalók valami sokkal nagyobb dolog részei.
Ezután elhatároztuk, hogy utánajárunk a Várhegyi-család múltjának. Az interneten csak kevés információ volt róluk – egyes források szerint vagyonos gyógynövénygyűjtők és természetgyógyászok voltak a 18–19. században, mások szerint egyenesen „boszorkányos” képességeik voltak.
Mária ekkor felvetette:
– Ismerek valakit, aki ezzel foglalkozik.
Pár nappal később már egy elegáns kávézóban ültünk Andrással, és részletesen elmeséltem a történetet.
– Hűha – sóhajtott András, miután végig hallgatott. – Ez több, mint izgalmas. Tudjátok, a Várhegyiek valóban legendás család voltak. Van egy elmélet, hogy a kincseik között nemcsak arany, hanem tudás is volt: ősi kéziratok, receptek, térképek. És hogy ezeket csak az örökösök találhatják meg – akikre a fülbevalók maguktól „rátalálnak”.
– De én nem vagyok Várhegyi – tiltakoztam.
– Talán nem közvetlenül. De a nagynénéd révén… lehet, hogy van benned valami a családból. És ha így van – tette hozzá komoran –, akkor lehet, hogy ezek a fülbevalók kulcsok. Nem díszek.
Mária csak annyit mondott:
– Akkor meg kell tudnunk, mit nyitnak.
András ekkor előkotort egy régi, megsárgult dokumentumot.
– Ez egy elfeledett telekkönyvi bejegyzés a Várhegyi-családtól. Egy elhagyatott, erdőszéli birtoké, ami azóta érintetlen. Lehet, hogy ott rejlik a válasz.
Egymásra néztünk. Tudtuk, hogy nincs visszaút.
– Oda kell mennünk – suttogtam.
– Induljunk – bólintott Mária.
Kora hajnalban indultunk útnak: Mária, András és én.
A házhoz egy régi földút vezetett, amit fák árnyékoltak be. A természet már visszavette, ami az övé, de a térkép szerint jó helyen jártunk. Ott állt előttünk egy omladozó kúria, repedezett falakkal, bedeszkázott ablakokkal, a tetőn növényekkel. De volt benne valami… szentélyszerű.
Ahogy beléptünk, a fülbevalók a nyakamon enyhén rezegni kezdtek.
– Ez... már megint – motyogtam, és megfogtam őket. Melegek voltak, mintha élnének.
A belső tér poros volt, pókhálós és sötét. Egy ponton a padló nyikorogni kezdett alattunk, majd beszakadt – mögötte lépcső vezetett lefelé, a pince irányába. Mintha maga a ház vezetne minket.
A pincében hideg és nedves levegő csapott meg. A fülbevalók vibrálása egyre erősödött. A fal egyik részén különös mintázat rajzolódott ki: egy faágakat idéző faragás, amely pontosan olyan volt, mint a fülbevalók mintázata.
– Nézd csak – szólt András. – Mintha… összeillenének vele.
Levettem a fülbevalókat, és egyiküket a faragásba illesztettem. Halk kattanás hallatszott. A fal megnyílt. Egy rejtett szoba tárult elénk.
Odabent sötét faállványokon megsárgult pergamenek, viaszpecsétes tekercsek, palackokban gyógynövények és könyvek sorakoztak. A polcokon apró medálok, botanikai illusztrációk, és térképek feküdtek, amik különféle gyógyforrásokat, ritka növényeket jeleztek.
– Ez… – szólalt meg elhaló hangon Mária – egy elfeledett tudástár.
A sarokban találtunk egy dobozt. Benne egy medál feküdt, ugyanolyan fémből, mint a fülbevalók. Kinyitottam. Benne kézzel írt üzenet:
„Aki viseli e fülbevalókat, viselje a tudás felelősségét is. Ne hagyd, hogy a múlt elvesszen. A bölcsesség, amit örököltél, nem tied, hanem az emberiség jövőjéé.”
– Ez neked szól – súgta Mária.
A következő hetekben András segítségével katalogizáltuk a dokumentumokat, és létrehoztuk az „Egyensúly – a Várhegyi Tudás Alapítványt”, amely a hagyományos gyógymódok, természetgyógyászat és fenntartható életmód kutatására épült. Folyamatosan jelentkeztek érdeklődők: orvosok, történészek, ökológusok.
Az alapítvány központja a régi kúria lett, amit felújítottunk – a pincéből könyvtárat alakítottunk ki. A fülbevalók azóta is a nyakamban lógnak. Már nem tűnnek el. Mintha most már tudnák, hogy végre jó helyen vannak.
Néhány hónap múlva, egy kis, baráti összejövetelen a kúriában, Mária rám nézett.
– Eszter, belegondoltál valaha, mi történt volna, ha nem találod meg az első fülbevalót újra?
– Akkor most is keresném – mosolyodtam el. – Mert valami hiányozna. Nem a tárgy, hanem az, amit képvisel.
– És szerinted... ez az egész varázslat?
Ránéztem a gyémántokra. Úgy ragyogtak a gyertyafényben, mint apró csillagok.
– Nem varázslat, Mária. Hagyomány. Tudás. Sors.
És ebben a pillanatban mindketten tudtuk: a történet nem ért véget. Csak most kezdődik igazán.
2025. május 27. (kedd), 12:44