Emlékszel?Sokan meg álltuk a helyünket és még ma is ❗?????Minden természetes volt rajtunk ! Akkor nekünk így volt szép és jó , ez volt a divat ! Minden kornak meg van a maga ? ? szépsége❗❗.
/Biztosan te is érezted már, hogy a Pinterestet vagy az Instagramot görgetve mintha visszarepülnél az időben\./
Míg a '60-as és '70-es éveket a '90-es és '00-as években gondolták újra a tervezők, most, 2022-ben pedig a '90-es évek van terítéken. Érdemes tehát mélyebben is megismerni ezt az izgalmas korszakot.
Pattanjunk is be az időgépbe, és repüljünk vissza, egyenesen a '60 évekbe!
A '60-as évek történelmileg rendkívül izgalmas évtized volt, ami rányomta a bélyegét az akkori divatra.
1960-ban tört ki a vietnámi háború, megkezdődött a harc a világűrért, felépült a berlini fal, meggyilkolták Robert és John F. Kennedyt, Martin Luther Kinget, a világ pedig egyre közelebb sodródott egy lehetséges atomháborúhoz.
Szocialista ország lévén Magyarországra sokkal lassabban kúsztak be ezek a divatjegyek.
Miután Magyarországon véget értek az '56-os események, a '60-as évektől egy viszonylagos konszolidációs időszak következett, ami a divatra is erőteljes hatást gyakorolt. A Kádár-korra jellemző, szürkébb ruhadarabok egyre inkább kikoptak a fiatalok köréből. Előkerültek az első miniszoknyák, a világosabb, vidámabb színek.
Amit az emberek tudtak, becsempésztek a nyugati országokból. Sokat elmond például, hogy a hatvanas évek legkedveltebb csempészárui a ruhadarabok voltak: például a nejlonharisnya, az orkánkabát és a farmer.
Szükség is volt erre, hiszen a Centrum Áruház (korábban Országos Áruházi Vállalat) csupán konfekciós ruhákat ontott magából, amelyek gyenge minőségű, egyenruhadarabok voltak.
Természetesen volt lehetőség arra, hogy a tehetősebb vásárlók, persze drágábban, a Grácia Női Ruhaházban és a Dáma Áruházban különlegesebb, legalábbis a konfekciós daraboktól merőben más, eltérő ruhákat vásároljon.
Nem mehetünk el szó nélkül a Különlegességi Női Ruhaszalon mellett sem, amelyben híres, Rotschild Klára által tervezett darabokat lehetett kapni.
A Clara Rothschild nevével felcímkézett ruhák igazi különlegességnek számítottak, egy cseppnyi párizst varázsolva a fővárosba. A divat nagyasszonyai 3. részében részletesebben is írtunk Rothschild Kláráról, így ha érdekel a 60-as évek divatja, akkor mindenképp olvasd el.
Az 1960-as évek öltözködési szokásai jól tükrözték vissza a korszak társadalmi változásait, s a legfontosabb események is hatással voltak az alakulására. Így elmondhatjuk, hogy talán még sosem volt olyan sokrétű és színes (szó szerint is) a divat, mint ebben az évtizedben, mert egymással egyidőben és egymást követően is számos stílus jellemezte. Terjedelmi okok miatt képtelenség ennek minden mozzanatát bemutatni itt ebben a cikkben, így csak villanásokat nézzünk meg most együtt.
A nőknél az első években a korábbi évtized ruhasziluettjei köszöntek vissza. (Arról, hogy milyen volt a divat az 1950-es években, itt olvashatsz.) A ceruzaruhák, vagy éppenséggel a szűk felsőrész és bő szoknya kombinációja hódított, igen magas, aszfaltot lyuggató tűsarkú cipőkkel. A kosztüm változatlanul minden konszolidált nő ruhatárának részét képezte.
Divatkép egy 1961-es katalógusból.
Katalóguskép 1961-ből.
Vogue 1965.
A szovjet és az amerikai tudósok állandó versengésének gyümölcseként Jurij Gagarin 1961-ben űrhajójával megkerülte a Földet, majd aztán 1969-ben Neil Armstrong személyében először lépett ember a Holdra. Így a divatban is beköszöntött az űrkorszak. Ekkoriban születtek a tervezői asztalokon a furábbnál furább futurisztikus ruha ötletek, mint pl. ezek itt:
Pierre Cardin modell 1967
Pierre Cardin modellek 1968.
A húsz évig tartó vietnami háború jelentős évei ezekre az időkre estek (1955-1975). Egyre több amerikai diák gondolta úgy, hogy ennek véget kéne már vetni. A diáklázadásokból alakult ki a társadalmi normák és az aktuális politikai rendszer ellen lázadók mozgalma, a hippi mozgalom, mely egy teljesen új, szabad életérzést hozott magával. Hosszú hajukról, bő szárú farmernadrágjukról, a nyakukban csüngő sok-sok láncról, színes, virághímzéses tölcsér ujjas blúzaikról, óriási napszemüvegeikről lehetett már őket messziről megkülönböztetni.
Mick Jagger, Michelle Breton és Anita Pallenberg
A nagy újítás, a műszálas anyagok általános jellegű felhasználása volt. A nylon, a műbőr és más szintetikus anyagok kiváltották a drágább selyem, valódi bőr és egyéb természetes anyagokat, így a konfekcióipar óriási mennyiségben ontotta a tömegtermelt árucikkeket. A legfrissebb trendek szerinti, de olcsóbb kivitelezésű ruhadarabok a kevésbé tehetősek számára is elérhetővé váltak.
Az évtized második felében ,hála Mary Quant angol divattervezőnek(1930- ) hódító útjára indult a mini szoknya és a forrónadrág.
Mary Quant 1965-ös modell.
Mary Quant rövidnadrágok 1966-ból.
Piet Modrian(1912-1944) festményei megihlették Yves Saint Laurent (1936-2008), és 1965-ben bemutatta híressé vált Modrian kollekcióját. A ruháknak nemcsak a mintája volt újdonság, hanem a bő, "A" vonalvezetés is.
Yves Saint Laurent Modrian kollekciója
A geometrikus op-art minták új, színes, fiatalos és modern külsőt kölcsönöztek viselőjüknek. Úgy tűnik, a fantázia ezen a téren kimeríthetetlen volt. Ezekhez az általában élénk színű mini ruhákhoz színes harisnyát és közepesen magas, vastag sarkú színes műbőr lakk félcipők illettek.
Pierre Cardin op art modellek. A kép forrása: CutureAllure.com
Az alsóneműk és hálóruhák is nylonból készültek:
A nők hajukat szépen ondolálva, tupírral magasítva, sok lakkal fixálva viselték. Divatos volt a műhajjal megemelt, magasra tupírozott konty is, de Twiggynek (1949- ), a korszak híres kislányos alkatú modelljének köszönhetően az egészen rövid fiús frizura is.
Twiggy
A férfiak ruhatára látványosan átalakult. Az öltöny válla keskenyebb, a nadrág szára szűkebb lett.
A sportos fazonok teljesen bevonultak a hétköznapi öltözködésbe.
Alsóruhájuk szerencsésebb esetben pamutból, egyébként műszálas anyagból készült:
A korszak híres énekesei, együtteseinek tagjai is alakították a divatot. Hajviseletük, öltönyeik vagy éppen laza bőrdzsekijeik és farmernadrágjaik után számos fiatal sóvárgott.
A Pink Floyd 1967-ben.
Elvis Presley 1968-ban.
A férfiak vágattak maguknak rövid, vagy félhosszú hajat is, de a laza hippi stílus kedvelői megnövesztették egészen hosszúra.
A lábbeli stílusa a felsőruházat stílusához igazodott. Öltönyhöz elegánsabb, farmerhez sportosabb cipőt húztak. Ekkoriban vált népszerűvé a tornacipő-farmernadrág párosítás.
Magyarországra a fenti divatirányzatok szűrten jutottak el. A politikai elit és a népszerű művészek a Budapest Divatszalonból vagy Rotschild Klára szalonjából öltözködhettek, ahol minőségi anyagokból a legfrissebb trendek szerint készültek a ruhák.
A Rotschild- lányok, azaz a Clara szalon modelljei 1966-ból.
A népes többség pedig az állami áruházak konfekció kínálatából választhatott, vagy varrattak maguknak. Az áruválaszték azonban mindig egy-két évvel le volt maradva az aktuális divattól. Ekkoriban készültek azok az igen jellegzetes domborúra nyomott mintás dzsörzé anyagok és ruhák, amiket szüleink és nagyszüleink szekrényében találtunk, s amelyek manapság ismét megjelentek a nagyobb ruházati áruházak polcain.
A kép forrása: Berzsenyi Dániel Könyvtár képeslap-és fotótára
A nők esetében már elfogadható volt, ha valaki nadrágot viselt, de a férfiaknál a hosszú hajat és mindkét nem esetében a farmer nadrágot sokáig rossz szemmel nézték. Egyfajta tiltó listán voltak, mert úgy gondolták, hogy ezek az imperialista laza erkölcsök megtestesítői.
A híres színészek hajviseleteikkel, öltözködési szokásaikkal szintén hatottak a divatra, mint azt már a korábbi évtizedekben is láthattuk. Végezetül nézegessünk párat a fotóik közül:
Alain Delon
Clint Eastwood
Paul Newman
Jean-Paul Belmondo
Sophia Loren
Claudia Cardinale
Audrey Hepburn
Az 1970-es évek szintén színes volt történelmileg, habár talán kevésbé izgalmas, mint a '60-as évek.
Az évtized elején még tartott a vietnámi háború, olajválság ütötte fel a fejét, tovább dübörgött az űrprogram, ugyanakkor enyhült a hidegháborús nyomás, habár ez sem jelentett felhőtlen viszonyt az Egyesült Államok és a Szovjetunió között.
Popkulturálisan azonban egy nagyon is színes korszak volt, hiszen a rádióból szólt a Rolling Stones, Pink Floyd, itthon pedig az Omega, a Hungária és a Neoton. Ugyanakkor nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy megjelent az első Star Wars-film a mozikban, aminek szintén jelentős hatása volt a 70-es évek végi divatra.
A '60-as évek vége, egyben a hippi-korszak és a pszichedelikus-divat kezdete volt, ami átgyűrűzött a '70-es évekre is. Az emberek mindinkább el akartak menekülni a valóság elől, ami megmutatkozott a ruhák megjelenésében is.
Ugyanakkor rendkívül érdekes, hogy talán ez volt az első évtized a divat korszakban, amikor a fő szempont a kényelem és a praktikum volt.
A széles trapéznadrágok, a széles nyakkendő, ing gallér és garbó, valamint a színes, geometriai formák uralták az akkori irányzatot.
A férfi-női ruhák közötti szakadék egyre kisebb lett: férfiak is hordatk platform-cipőt, valamint nők is viseltek kényelmes, nem testhez simuló farmernadrágot.
A 70-es évek középtől tarolt a diszkóláz: az ABBA, a Bay City Rollers, vagy épp Donna Summer dalai felváltva szóltak a klubokban. A diszkógömb fénycsóvái alatt pedig flitteres nadrágban, dajerolt hajjal, testhezálló színes ruhában táncoltak az emberek.
Ennek mintegy ellenpólusaként létrejött a lázadó punk-irányzat is. The Ramones, a Sex Pistols, The Clash, csak néhány a nagy nevek közül, amelyek szerves részét képezték az éppen csak kialakuló punk kultúrának.
Divat szempontjából jellemző a férfiak esetében a felnyírt, tarajos haj, nőknél pedig a színes, összevissza álló hajkoronák. A mintás bőrdzseki, a láncok, a farmer és a bakancs pedig szintén a ruhatár részét képezték.
Magyarországon szintén jelent volt a diszkó és a punk-kultúra, nagy hatást gyakoroltak az olyan ismert zenekarok, mint az Omega, vagy a Neoton-família.
A laza esésű midi ruhák, a bőrruha, a rövidnadrág-kosztüm kombó, valamint a pöttyös, kockás mintájú dresszek szintén nagy népszerűségnek örvendtek.
Az időutazásunk végére értünk. Azonban tartsatok velünk, hiszen a következő részben bemutatjuk a 80-as, 90-es évek stílusirányzatait is!
2024. február 04. (vasárnap), 07:56
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
fEmlékek, amik ma már ritkaságszámba mennek – Egy generáció életérzései
Emlékek, amik ma már ritkaságszámba mennek – Egy generáció életérzéseiEttél valaha zsíros kenyeret vaj nélkül, egyszerű...
Ő volt Isaura – Lucélia Santos ennyit változott 66 éves korára
Lucélia Santos: Isaura szerepe örökre legendává tetteLucélia Santos 1976-ban, mindössze 19 évesen kapta meg Isaura...
Emlékszel?Ettél valaha zsíros kenyeret, cukros-vizeset, lekvárosat vaj nélkül? Aprítottál forralt tejbe kiflikarikákat reggelire, vacsorára? Ebédeltél már paprikás krumplit, kemény tarhonyát, főzeléket feltét nélkül sima zöldséges vagy tojásleves után? Tudod milyen héjában sült krumplit enni lilahagymával szalonnával, töpörtyűvel, ismered a foghagymás pirítós ízét? Tudod milyen kályha mellett téli estéken vastag pulóverben mégis elégedetten kucorogni és azon vitatkozni, most ki hasogasson és hozzon be fát?
Ettél valaha zsíros kenyeret, cukros-vizeset, lekvárosat vaj nélkül? Aprítottál forralt tejbe kiflikarikákat reggelire,...
Emlékszel?Vonalember kalandjai...
Vonalember kalandjai... Menő Manó gyakran aranyos és gyakran dühös. Néha kifejezetten bunkó. De a sztorik, melyekbe egy...
Egyik legszebb színésznőnk 22 évesen – Így néz ki most, 75 évesen!
Neve hallatán mai napig szinte mindenkinek mosoly fut át az arcán. Egy megmagyarázhatatlan kedvesség, harmónia sugárzik...
Emlékszel?Ez még igazi piac volt! Nyomj egy megosztást ha neked is van ilyen emléked!
Emlékszel?Ez még igazi piac volt! Nyomj egy megosztást ha neked is van ilyen emléked!Sosem felejtem el csütörtökön volt...
Mi, 40, 50, 60, 70 év felettiek, olyan generáció vagyunk, amely soha nem jön vissza...
"Mi, 40, 50, 60, 70 év felettiek, olyan generáció vagyunk, amely soha nem jön vissza:Egy generáció, amely gyalog ment...
Egy kenyér, egy hagyma és egy tányér tepertő 6 szájra.
Egy kenyér, egy hagyma és egy tányér tepertő 6 szájra. Mégis, azok a szájak soha nem szűntek meg azt mondani, hogy...
Mindenegyben blog , mint a nevében is utalunk rá, minden benne van, ami szem-szájnak ingere.
Kedves böngésző a napi fáradalmaktól meg tud nálunk pihenni, kikapcsolódni, feltöltődni.
Mindenegyben blog -ban sok érdekes és vicces képet találsz. Ha megnyerte a tetszésedet csatlakozz hozzánk.
Rólunk:
Mindenegyben blog indulási időpontja: 2012. március
Jelenleg két adminja van a blognak: egy fiú és egy lány.
Kellemes böngészést Mindenkinek!