Ahogy közeledik a hideg időszak, minden kertész tudja, hogy sok növényt be kell vinni a házba, hogy megóvják őket a fagyoktól. /Az alábbiakban bemutatjuk azt az öt közkedvelt növényt, amelyet most kell teleltetni, különben jövő tavasszal már nem élvezhetjük szépségüket vagy termésüket\./
A leander egy mediterrán növény, ami nem bírja a fagyos időjárást. Már most érdemes megtenni a szükséges lépéseket a jövő évi pompázáshoz. Az első feladat a vesszők visszavágása. Ezt általában szeptemberben szokták elvégezni, de ha október elejéig elmaradt, akkor már csak tavasszal tegyük meg.
A rózsák érzékenyek a téli fagyra, ezért ősszel gondoskodni kell a megfelelő védelemről. A metszés során csak az elhalt vagy beteg ágakat távolítsuk el. Törperózsák esetén érdemes szalmával vagy egy zsákkal letakarni őket. Egyesek félbe vágott műanyag palackot is használnak védelmi célból.
A citromfa a melegebb éghajlatot kedveli, ezért itthon csak úgy marad életben, ha telelni visszük. Helyezzük olyan helyiségbe, ahol 6-8°C van, így a fa tavaszig hibernálhatja magát. Ha azt szeretnénk, hogy a citromfa továbbra is virágozzon és teremjen, tegyük 15°C feletti hőmérsékletű helyre. Fontos a párás környezet, ezért időnként permetezzük le a leveleket egy kis vízzel.
A narancsfára hasonló szabályok vonatkoznak, mint a citromfára. Ősszel csökkentsük az öntözések számát, és végezzük el a kártevő-mentesítést, például a viaszos citrompajzstetű ellen. A narancsfa ideális telelőhelye alacsonyabb hőmérsékletű és kevésbé fényes, hogy a növény pihenő időszakát elősegítse. A citrusfélék akár 1-5°C-on is áttelelhetnek, de ügyeljünk, hogy fagy ne érje őket.
Az olajfa mérsékelt téli hőmérsékletet részesít előnyben, és bár rövid ideig képes túlélni a fagyokat, a tartósan hideg idő károsíthatja. Az optimális hőmérséklet számára 10-15°C között van. Teleltetéséhez világos, szellős hely szükséges, mivel az olajfák még a téli hónapokban is igénylik a természetes fényt. Ha a kertben van kiültetve, gondosan takarjuk le a gyökereit, és zsákkal védjük az ágait a hidegtől.
A muskátli nagyon érzékeny a fagyra, ezért mindenképpen teleltetni kell.
A fuksziát érdemes visszavágni ősszel, majd hűvös és világos helyre vinni. Ideális hőmérséklet számára 5-12°C. Ha bent, a lakásban teleltetjük, kerüljük a közvetlen napfényt. Az öntözés legyen mérsékelt, elegendő havonta egyszer, épp csak annyira, hogy ne száradjon ki teljesen a földje.
A hibiszkusz trópusi növény, így a hideg hónapokat nem viseli jól. Helyezzük világos, de hűvös helyre, ahol a hőmérséklet 10-15°C között van. A téli hónapokban csökkentsük az öntözést, de ügyeljünk rá, hogy a földje ne száradjon ki teljesen. A hibiszkusz hajlamos a kártevőkre, ezért rendszeresen ellenőrizzük leveleit.
A rozmaring örökzöld, de a tartós fagyokat nem bírja, ezért télre vigyük védett helyre. Helyezzük hűvös, világos helyre, ahol a hőmérséklet 5-10°C között van. Az öntözést minimalizáljuk, mivel a túlzott nedvesség károsíthatja a gyökereket. Tavasszal, a fagyok elmúltával, újra kitehetjük a kertbe vagy az erkélyre.
A bugenvillea mediterrán növény, ami nem viseli jól a hideg időt. Teleltetéshez vigyük be a házba vagy egy üvegházba, ahol a hőmérséklet 10-15°C között van. Helyezzük világos helyre, de közvetlen napfényre nincs szüksége. Az öntözést csökkentsük minimálisra, épp csak annyira, hogy a gyökerek ne száradjanak ki teljesen. Tavasszal metsszük meg, mielőtt kivinnénk a szabadba.
A begónia nem bírja a fagyos időt, így teleltetésre van szüksége. Vigyük be a lakásba, és helyezzük hűvös, de világos helyre, ahol a hőmérséklet 10-15°C között van. Öntözzük mérsékelten, csak annyira, hogy a földje ne legyen teljesen száraz. A leveleit rendszeresen ellenőrizzük, és távolítsuk el a sárguló részeket.
Ez a szemet gyönyörködtető fa érzékeny a téli fagyokra, különösen fiatal korában. A japán juhart teleltetéskor helyezzük hűvös, de szélvédett helyre, például egy garázsba vagy üvegházba. Ügyeljünk rá, hogy a gyökerei ne fagyjanak át, ezért a cserepet is takarjuk be szalmával vagy ruhával.
Ez a déli növény nem viseli jól a hideg időjárást, ezért érdemes ősszel behozni a lakásba. Helyezzük világos helyre, ahol 15-20°C van. Öntözzük mérsékelten, és időnként permetezzük vízzel, hogy párás környezetet biztosítsunk számára. Tavasszal, a fagyok elmúltával, ismét kitehetjük a szabadba.
Ez a növény szintén mediterrán eredetű, és rendkívül érzékeny a hidegre. Helyezzük világos helyre, ahol a hőmérséklet 10-15°C között van. Az öntözést a téli hónapokban minimalizáljuk, hogy a gyökerek ne kapjanak túl sok nedvességet. Ha megfelelően teleltetjük, tavasszal újra csodálatos virágokat hoz majd.
A gerberát érdemes már ősszel a házba vinni, és világos, hűvös helyen tartani. Ideális hőmérséklet számára 10-15°C. Az öntözést csökkentsük minimálisra, de ügyeljünk arra, hogy a földje ne száradjon ki teljesen. Tavasszal, amikor az idő felmelegszik, újra kivihetjük a szabadba.
A fenti növények teleltetése kulcsfontosságú, ha azt szeretnénk, hogy a következő évben is szépek és egészségesek maradjanak. A megfelelő hőmérséklet, fényviszonyok és öntözési rutin biztosítja számukra az optimális körülményeket a hideg hónapok átvészeléséhez.
2024. október 07. (hétfő), 20:28