Nagyapámtól tanultam ezt a módszert:Kétszer annyi málna terem 2025-ben, ha így metszed októberben
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer annyi málna terem 2025-ben, ha így metszed októberben
A málna igazi kincs a kertben, de ahhoz, hogy a következő években is bőséges termést hozzon, fontos a megfelelő őszi metszés. /A málna termesztése nem bonyolult, de érdemes tudni, hogy többféle málna létezik\: vannak egyszer és kétszer termő \(folyton termő\) fajták\./
Hirdetés
Az őszi metszés során meg kell különböztetnünk ezeket, hiszen a kétféle fajtát eltérő módon kell visszanyírni. Most egy kertészmérnök segítségével bemutatjuk, hogyan metszd meg a málnádat, hogy 2025-ben kétszer annyi gyümölcsöd legyen!
Először is: Határozd meg a málna fajtáját!
Az első lépés az, hogy meghatározzuk, milyen fajtájú málnát termesztünk a kertünkben.
Hirdetés
Ezt a legkönnyebben a málna színe alapján tudjuk megtenni:
Sárga málna: Általában kétszer termő (folyton termő).
Piros málna: Lehet egyszer termő vagy kétszer termő (folyton termő).
Fekete vagy bíbor málna: Egyszer termő.
Mindhárom málnafajta körülbelül két évig él: az első évben a tőről kihajtanak és áttelelnek, majd a második évben hozzák a gyümölcsöket. Az egyszer termő málna csak az előző évben kihajtott és megerősödött vesszőkön terem, míg a kétszer termő (folyton termő) málna az előző és az aktuális év hajtásain is hoz gyümölcsöt.
Az egyszer termő málna őszi metszése
Az egyszer termő málnával a legegyszerűbb a dolgunk.
Hirdetés
Az őszi metszés során, miután a növény letermett, a következő lépéseket kövesd:
Metszés talajszintig: A letermett vesszőket ősszel, közvetlenül a talajszint fölött kell levágni. Az új hajtásokat viszont hagyjuk meg, hiszen ezek hozzák majd a következő évi termést.
Ritkítás: Ha a málnabokor túl zsúfoltnak tűnik, érdemes egy kis ritkítást végezni, hogy elegendő helye legyen a gyümölcsöknek fejlődni. Hagyj meg néhány erős, egészséges hajtást, és távolítsd el a vékonyabbakat, illetve a sűrű részeket.
Hirdetés
Ezzel a módszerrel biztosíthatod, hogy az egyszer termő málna jövőre is bőséges termést hozzon.
A kétszer termő málna őszi metszése
A kétszer termő málna metszése valamivel bonyolultabb, mert figyelembe kell venni, hogy a növény az első évben az ágak tetején, a második évben pedig az oldalhajtásokon terem. Az alábbi szabályokat kövesd:
Első év metszése: Az első évben csak a vesszők végén található részt vágd le, ahol az év során termés volt. Így a vessző körülbelül egy méter hosszú marad, amely a következő évben az oldalhajtásokon hoz gyümölcsöt.
Hirdetés
Második év metszése: Amikor a második évben az oldalt is termett málna befejezte a termést, akkor a teljes vesszőt visszanyírhatod talajszintig.
Praktikus tippek a málna gondozásához
Az újonnan kihajtó málnavesszőket érdemes karóra futtatni, hogy könnyebben átlátható és rendezettebb legyen a málnabokor. Ezzel a módszerrel nem csak a metszés lesz könnyebb, de a termés is jobban hozzáférhetővé válik, ráadásul a növény egészségesebben fejlődik.
Miért fontos az őszi metszés?
Az őszi metszés segít abban, hogy a málna jövőre is bőségesen teremjen.
Hirdetés
Ha megfelelően vágjuk vissza a hajtásokat, akkor a növény energiáit a friss, erős vesszőkbe irányítja, amelyek több és nagyobb gyümölcsöt hoznak. A túl sűrűn hagyott málna bokrokban a hajtások egymást akadályozzák a növekedésben, ráadásul kevésbé jutnak fényhez, ami gyengébb termést eredményez.
Összefoglalva: Mit kell tenned októberben?
Határozd meg a málna fajtáját: egyszer vagy kétszer termő?
Egyszer termő málna: Az ősszel letermett vesszőket talajszintig vágd vissza.
Kétszer termő málna: Első évben csak a végüket vágd le, a második évben az oldalhajtások termése után talajszintig metszd vissza.
Ritkítsd a bokrot, hogy a megmaradt hajtásoknak elegendő helyük legyen fejlődni.
Futtasd karóra az új vesszőket a rendezettség érdekében.
Ha ezt a metszési technikát alkalmazod októberben, akkor 2025-ben biztosan kétszer annyi málnát fogsz szüretelni!
2024. október 04. (péntek), 18:11
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra: