Itt a vége!Szombattól megszűnik az Orbán-kormány egyik legvitatottabb intézkedése
Hirdetés
Hirdetés
Vége van a védett üzemanyagárak rendszerének
Szombattól megszűnik az Orbán-kormány egyik legvitatottabb intézkedése, a védett üzemanyagárak rendszere. Az Országgyűlés a Tisza-kormány javaslatára kedden úgy döntött, hogy kivezeti a védett üzemanyagárak rendszerét. A döntés után a törvény pénteken megjelent a Magyar Közlönyben, így szombattól hivatalosan is hatályba lép a változás. /A kivezetést azzal indokolták, hogy jelenleg a piaci ár a védett ár alatt van, ezért a korábbi szabályozás fenntartását már nem tartják indokoltnak\./
Hirdetés
Rendkívüli jogköröket kapott a miniszter
Kapitány István gazdasági és energetikai minisztert rendkívüli jogkörökkel ruházták fel, hogy szükség esetén miniszteri rendeletben vezethessen be hasonló intézkedéseket.
Hirdetés
Ez azt jelenti, hogy ha az üzemanyagpiacon újra olyan helyzet alakul ki, amely beavatkozást igényel, a miniszter rendeleti úton dönthet bizonyos lépésekről. A törvény nemcsak a védett árak kivezetéséről szól, hanem arról is, hogy a jövőben milyen feltételek mellett lehet újra beavatkozni az üzemanyag-ellátásba vagy az árak alakulásába.
Hirdetés
Szigorú bírságok jöhetnek jogsértés esetén
A törvény szabályozza az ellenőrzést és a szankciókat is. Jogsértés esetén akár 100 ezer és 150 millió forint közötti bírság szabható ki, ami már önmagában is komoly figyelmeztetés a töltőállomások számára. Ismételt szabályszegésnél még súlyosabb következmény is jöhet: ideiglenesen be is zárhatják a töltőállomásokat. A cél az, hogy a készletekkel, az árakkal és az esetleges hatósági szabályokkal kapcsolatban minden szereplő betartsa az előírásokat.
Hirdetés
Az állam továbbra is beleszólhat az ellátásba
A jövőben a miniszter rendeletben határozhatja meg a stratégiai kőolaj- és üzemanyagkészletek felszabadításának feltételeit, az ellátás sorrendjét, illetve akár fogyasztáskorlátozó intézkedéseket is elrendelhet. A törvény pontosítja az állami adó- és vámhatóság ellenőrzési jogköreit, valamint bírságolási lehetőségeit a készletek felhasználásával és az esetleges hatósági ár alkalmazásával kapcsolatban. Vagyis a védett üzemanyagárak rendszere megszűnik, de az állam kezében továbbra is maradnak olyan eszközök, amelyekkel rendkívüli helyzetben beavatkozhat az üzemanyagpiac működésébe.
Hirdetés
(mti.hu nyomán)
2026. június 27. (szombat), 19:07
Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.