VÁLTOZIK A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE!Magyar munkavállalók millióinak életében jön nagy változás! Átírják a munka törvénykönyvet! Minimálbér, bérpótlék, pihenőnap, felmondás és távolléti díj 2018
Hirdetés
Hirdetés
VÁLTOZIK A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE! ÉRINTI A FELMONDÁST, A MINIMÁLBÉRT, A BÉRPÓTLÉKOT, A PIHENŐNAPOT ÉS A TÁVOLLÉTI DÍJAT!
/A Magyar idők hírei alapján átfogó egyeztetésekre kerül sor a 2012\-ben hatályba lépett munka törvénykönyvének módosítási javaslatairól\./
Hirdetés
A szakszervezetek szeretnék rendezni elsősorban a felmondásra vonatkozó szabályozásokat, a jogellenes munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos jogorvoslati lehetőségeket, a kisgyermekeseknek a még nagyobb védelmét, ugyanakkor a bérpótlékok kérdését is szeretnék újabb jogalapokra helyezni.
Hirdetés
A munkaadói és a munkavállalói oldal szakértői között egyeztetések történnek annak érdekében, hogy az Országgyűlés egyszerre tárgyalhassa a 2012 óta hatályban lévő kódex pontosításra szoruló paragrafusait, valamint az egyéb javaslatokat is.Közös indítványokat tesznek a Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok. is, természetesen már régóta tart a törvénykönyv felülvizsgálata, a felek a javaslatokról a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán állapodhatnak majd meg, és a parlament elé majd csak ezután kerülhet a módosító csomag.Többek között az alábbi javaslatok szerepelnek a szakszervezetek javaslatai között:
Hirdetés
– a legkisebb munkabér meghatározásánál a munkáltató már nem hivatkozhatna az aktuális munkaerőpiaci helyzetre, mint ahogy eddig megtette, hanem most már több szempontot kell figyelembe vennie: az ország általános bérszínvonalát, a dolgozók és családjaik szükségletét, a létfenntartáshoz szükséges költségeket, a társadalombiztosítási juttatásokat, és nem utolsó sorban az egyes társadalmi csoportok helyzetét is.
Hirdetés
– a megszakítás nélküli műszakban dolgozóknál beépítenék a törvénykönyve a műszakpótlékon felüli kötelező 10 százalékos bérpótlékot. Ugyanakkor tartalmazza a javaslatcsomag a 100 százalékos, minden érintett munkavállalóra nézve kötelező vasárnapi bérpótlékot is. – tegyék kötelezővé a munkáltatónak, hogy a havi két pihenőnapot munkavállalója számára, vasárnapra ossza be. – a kisgyermekes dolgozók esetében, egészen a gyermek ötéves koráig, csak korlátozott szabályozás mentén lehessen megszüntetni a munkaviszonyát. – arra is köteleznék a foglalkoztatót, hogy amennyire csoportos létszámleépítésre kerül sor, azt követően, elsősorban azokkal töltsék fel a megüresedő álláshelyeket , akiknek a12 hónapon belül mondtak fel, a vállalkozás működésével összefüggő okok miatt.
Hirdetés
– a javaslat szerint a jelenlegi 12 hónapban maximalizált távolléti díjfizetési kötelezettséget megemelnék legalább 12, de legfeljebb 36 hónapra.
Ez a cikk kizárólag tájékoztatási célokat szolgál, célja, hogy átfogó képet adjon a közelmúlt eseményeiről, politikai elfogultságtól mentesen. Szerkesztőségünk számára fontos a különböző nézőpontok bemutatása és a tények hűséges közvetítése. Kiemeljük, hogy a cikk nem hordoz politikai célzatot, nem áll egyik vagy másik politikai erő oldalán, és nem nyújt jogi vagy egyéb személyre szabott tanácsokat. Olvasóink saját belátásuk szerint értelmezhetik az itt közölt információkat, és ennek megfelelően semmiféle felelősséget nem vállalunk az esetleges értelmezésekből eredő következményekért.