Apánk végrendeletet készített három árvaházi hármasikrek javára. Azt hittük, megbolondult. De amikor megláttuk őket, elállt a szavunk... ???

Hirdetés
Apánk végrendeletet készített három árvaházi hármasikrek javára. Azt hittük, megbolondult. De amikor megláttuk őket, elállt a szavunk... ???
Hirdetés

Apánk végrendeletet készített három árva javára – először azt hittük, megőrült, de amikor megláttuk őket, elállt a szavunk

– Mit fogunk most csinálni? – kérdezte idegesen Mária.

– Hát, mit is lehetne tenni ebben a helyzetben? – vont vállat meglepetten az édesanyjuk.

– István, legalább te beszélj apáddal! Ez egyszerűen őrültség! Ki kellene nyilváníttatni cselekvőképtelennek! /– kiáltotta Mária\./

Hirdetés

– Lányom, nyugodj meg! Talán apád még meggondolja magát, és új végrendeletet ír. – próbálta csitítani őt az anyjuk.

– Ezt még ki kell deríteni, hogy ki vette rá erre. Anya, kivel tartott kapcsolatot mostanában? – kérdezte István az anyját.

– Ugyan, mit kell itt kideríteni! Ez az öreg csak túl sok krimit nézett. Úgy döntött, hogy egy fillért sem hagy ránk. Én számítottam arra a pénzre! – nem nyugodott Mária.

– Te mindig csak viccelődsz, öcsém. – mondta Mária. – Persze, te már elrendezted az életed. – Nekem viszont pénzre van szükségem.

– Épp most egyeztünk meg, hogy elkezdjük a klip forgatását.

Hirdetés
– Lányom, elég! Úgy beszélsz, mintha már eltemetted volna apádat. Az, hogy forgatásokat szervezel, a te saját kezdeményezésed, a te szeszélyed.

– Hogy tervezhetsz bármit is, ha egyszerűen nincs pénzed hozzá?

– Anya! – dobbantott a lábával Mária. – Arra számítottam, hogy apám most segít nekem. Később már kinek fogok kelleni? Most kell karriert építenem, amíg fiatal és szép vagyok.

– Igazad van, lányom. Karriert kell építened. – mondta váratlanul az apa.

Mindenki annyira belemerült a hagyatéki kérdések megvitatásába, hogy észre sem vették a családfő megjelenését.

– Apa! – sóhajtott fel Mária.

– Mihály, kérlek! A gyerekek egyszerűen nem értik! – próbálta őket védeni az anya.

– És hol látsz itt gyerekeket? – vonta fel a szemöldökét az apa.

– Én… – Elég, Ilona! Ők a gyerekek? Szerinted 25 és 35 évesek még gyerekek? Nos, család, menjünk a konyhába. Úgy érzem, újra el kell magyaráznom mindent…

– Nos, az alapján, amit hallottam, úgy gondoljátok, hogy teljesen és visszavonhatatlanul elvesztettem az eszemet? Nem gondoltam volna, hogy magyarázkodnom kell a döntéseim miatt.

Hirdetés
Mondjátok meg, ti nyomorogtok? Nem adtam meg nektek a lehetőséget, hogy rangos egyetemeken tanuljatok? Nem tőlem kaptatok lakásokat nagykorúságotokkor? Minden évben elutaztunk a tengerhez. A legdivatosabb ruhákat hordtátok, amiket az utazásaimról hoztam nektek.

– Mindenetek megvolt. Akkor mondjátok meg, miért gondoljátok, hogy a pénzemmel rendelkezhettek a továbbiakban? Mindenetek megvan ahhoz, hogy sikeres emberek legyetek. Nem kell keményen dolgoznotok és esténként tanulnotok.

– Nem kell szobát bérelnetek egy közös lakásban. Nem kell nyaraláskor három helyen dolgoznotok, hogy egy kis pénzt összegyűjtsetek. Mindenetek megvan.

– Tehát, ismétlem, emelte fel a hangját az apa. Miért osztjátok a pénzemet? Eltekintek attól, hogy élek és egészséges vagyok. És ti még azt is fontolgatjátok, hogy őrültnek nyilváníttattok.

– Apa, nem értem, miért hoztad ezt a döntést? Igen, valóban mindent megadtál nekünk. De mi a gyerekeid vagyunk. Miért nekik, és nem nekünk? – kérdezte István.

Hirdetés

– Fiam, ez nagyon egyszerű. Megnyitottam nektek az utat a jövő felé, biztosítottalak benneteket. De ezeknek a gyerekeknek nincs, aki segítsen.

– Érted, nem hagyok pénzt az árvaháznak. Túl nagy a kockázat, hogy egyszerűen nem jutnak el a címzettekhez. Én ezeknek a hármas ikreknek hagyok pénzt.

– Nálunk még egy gyereket sem fogadnának örökbe, itt pedig három vér szerinti testvér egyszerre. Értsd meg, egyszerűen nincs esélyük arra, hogy örökbe fogadják őket.

– És nem gondolod, hogy egyszerűen elpazarolják a pénzedet? – kérdezte István.

– Mindenre gondoltam. Az egész összeget nem kapják meg egyszerre. Gondoskodtam arról, hogy először pénzt különítsenek el a tanulásra, lakhatásra és egyéb kiadásokra. És csak a diploma megszerzése után kapják meg a pénz fennmaradó részét.

– Érted, a pénz megszerzésének fő feltétele a diploma lesz.

– Miért? Nem lenne egyszerűbb, ha egyszerűen adnál nekik pénzt? Mit csinálnak vele, azt majd ők eldöntik.

Hirdetés
Apa, csak próbálom megérteni.

– Fiam, ez normális. Ahhoz, hogy munkát találjanak, tudniuk kell dolgozni, ismerniük kell a szakmájukat. Nekem nem fontos, mit tanulnak, de az oktatás fontos.

– És mit fognak tanulni? Egyikük mondjuk jogot, a másik valami gazdaságit, és a harmadik pszichológiát? – kérdezte Mária kétkedve.

– Nem tudom, kicsim. Azt tanulják majd, amit választanak. De én adok nekik egy esélyt, amit más nem adna meg nekik. Értitek, ezt nem könyöradományként adom, hanem lehetőségként. Szeretném, ha legalább egy valaki az életükben mellettük állna.

– De hát nem is ismered őket! – csattant fel Mária. – Én sem vagyok már gyerek, de ettől még az apám vagy! Vártam, hogy mellém állsz, hogy segítsz! Hát nem ez a dolga egy apának?

– Mária – szólt közbe Ilona halkan –, én értem, hogy nehéz most ez neked, de édesapád nem elfordul tőled, hanem másokon is segít.

– Ugyan már! – horkant fel Mária. – Mindig másokon segít, de ha rólam van szó, csak megvonja a vállát!

– Apának igaza van – szólalt meg halkan István.

Hirdetés
– Tényleg mindent megadott nekünk. Sajnálom, hogy így reagáltam. Csak meglepett.

– Ne sajnálkozz! – vágta rá Mária. – Nekem is szükségem lenne támogatásra. Most vagyok harminc, most kell építkeznem, most van a legnagyobb szükségem arra, hogy valaki mögöttem álljon!

– És szerinted ezek a gyerekek nem így vannak vele? – kérdezte Mihály nyugodtan. – Nekik senki sincs mögöttük. Nincsenek szüleik, nagyszüleik, senkijük. Te legalább számíthatsz rám. Ők senkire.

– Hol találkoztál velük? – kérdezte Ilona.

– Az önkéntes munkám során. Már egy éve járok be az otthonba hetente egyszer. Először csak mesét olvastam nekik. Aztán beszélgetni kezdtünk. Először csak Dénes jött oda, utána a húgai is: Panni és Eszti.

– Hármas ikrek? – kérdezte István meglepetten.

– Igen. Elképesztő, mennyire ragaszkodnak egymáshoz. Olyan egység van köztük, amit ritkán lát az ember. És mégis... senki nem meri őket örökbe fogadni, mert hárman vannak. Féltik őket szétszakítani.

– És te... megszeretted őket? – kérdezte halkan Ilona.

Hirdetés

– Igen, azt hiszem, ez a legjobb szó. Nem tudok úgy eljönni onnan, hogy ne gondoljak rájuk napokig. És amikor azt hallottam, hogy hamarosan egy új csoportba helyezik őket, ahol már nem maradhatnak együtt... Nos, akkor döntöttem el, hogy segítek nekik.

– De... miért pont a végrendeleted? – kérdezte Mária elcsukló hangon.

– Mert ez az, amit biztosítani tudok nekik. Én nem vagyok fiatal, nem fogom tudni őket felnevelni. De ha nem is tudom örökbe fogadni őket, legalább biztosíthatom számukra azt, amit a saját gyerekeimnek megadtam. Egy biztos alapot.

– És... ők tudnak erről? – kérdezte István.

– Még nem. Azt akarom, hogy először lássák, hogy bízhatnak bennem. Hogy nem csak egy bácsi vagyok, aki hetente egyszer hoz nekik csokit. Ezért is akarom, hogy eljöjjetek velem, és találkozzatok velük. Nem kell egyetértenetek velem. Csak lássátok, kik ők.

Másnap délután Mária és István, kissé szkeptikusan, de kíváncsian kísérték el apjukat az otthonba. Az intézmény csendes volt, csak néhány gyerek játszott az udvaron. A három kisgyerek egy sarokban ülve rajzolt – azonnal felismerték Mihályt, és örömmel szaladtak oda hozzá.

– Mihály bácsi! – kiáltotta Eszti, és szinte felugrott a nyakába.

– Nézd, mit rajzoltam neked! – szólalt meg Dénes, egy házikót mutatva, ahol három emberke állt kézen fogva.

– A mi családunk lesz majd ilyen? – kérdezte Panni halkan.

Mihály szeme megtelt könnyel.

– Igen, ha rajtam múlik, pont ilyen lesz – válaszolta, és megsimogatta a kislány fejét.

István és Mária percekig némán álltak. A három gyermek mosolya, ragaszkodása, a tekintetükben bujkáló remény szíven ütötte őket.

– Ők... tényleg fantasztikusak – mondta halkan István.

Mária nem szólt semmit, csak nézte a gyerekeket, és valami elkezdett benne megváltozni.

– Még mindig haragszol rám, lányom? – kérdezte Mihály később, amikor hazafelé tartottak.

– Nem tudom... – válaszolta Mária. – De azt hiszem... most már értem.

– Az élet nem arról szól, hogy mindig a saját vérünket részesítjük előnyben. Hanem arról, hogy ott segítsünk, ahol igazán szükség van ránk – tette hozzá Mihály halkan.

– Talán... talán én is meglátogatom őket újra – mosolyodott el Mária.

– Tudod, apa – mondta István –, ha ők egyszer egyetemre mennek, ott leszek a diplomaosztón.

– Én is – bólintott Mária.

Mihály csak bólintott, és először hosszú idő óta könnyű szívvel nézett a jövőbe.

 

2025. április 11. (péntek), 05:21

Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Cikkajánló

Mindenegyben blog
2025. április 18. (péntek), 16:07
Hirdetés

Mi van ?! Te tényleg mosogatóként dolgozol itt?!” – Viktor be akarta égetni volt feleségét a szeretője előtt. De amint meghallotta, hogyan szólítják őt, az arca fokozatosan elfehéredett…

Mi van ?! Te tényleg mosogatóként dolgozol itt?!” – Viktor be akarta égetni volt feleségét a szeretője előtt. De amint meghallotta, hogyan szólítják őt, az arca fokozatosan elfehéredett…

Mi van ?! Te tényleg mosogatóként dolgozol itt?!” – Viktor be akarta égetni volt feleségét a szeretője előtt. De amint...

Hirdetés
Mindenegyben blog
2025. április 18. (péntek), 15:19

Elhagyta a férjét egy gazdag szeretőért, ráhagyta a gyerekeiket… Tíz évvel később egy véletlen találkozásnál MEGFAGYOTT a levegő...

Elhagyta a férjét egy gazdag szeretőért, ráhagyta a gyerekeiket… Tíz évvel később egy véletlen találkozásnál MEGFAGYOTT a levegő...

A kopott falú, forgalmas étkezdében, egy műanyag tálcával maga előtt, egy fáradt arcú nő üldögélt. A ruhái viseltesek...

Mindenegyben blog
2025. április 18. (péntek), 14:31

A macska nem hagyta egyedül a kisbabát. Amikor a szülők megtudták, miért, azonnal hívták a rendőrséget

A macska nem hagyta egyedül a kisbabát. Amikor a szülők megtudták, miért, azonnal hívták a rendőrséget

A macska nem hagyta egyedül a kisbabát. Amikor a szülők megtudták, miért, azonnal hívták a rendőrséget A laptop...

Mindenegyben blog
2025. április 18. (péntek), 13:38

A kisfiú lebénult! Az orvos azt tanácsolta a családnak, hogy vegyenek meg EZT a kutyát… Mindenki sokkot kapott attól, amit a kutya tett, amikor meglátta a gyermeket…

A kisfiú lebénult! Az orvos azt tanácsolta a családnak, hogy vegyenek meg EZT a kutyát… Mindenki sokkot kapott attól, amit a kutya tett, amikor meglátta a gyermeket…

A kisfiú lebénult! Az orvos azt tanácsolta a családnak, hogy vegyenek meg EZT a kutyát… Mindenki sokkot kapott attól,...

Mindenegyben blog
2025. április 18. (péntek), 08:38

A gyerekek hagyták, hogy az idős anya elenyésszen egy elhagyatott faluban, de amikor visszatértek a hagyatékért…

A gyerekek hagyták, hogy az idős anya elenyésszen egy elhagyatott faluban, de amikor visszatértek a hagyatékért…

A gyerekek hagyták, hogy az idős anya elenyésszen egy elhagyatott faluban, de amikor visszatértek a hagyatékért…Odabent...

Mindenegyben blog
2025. április 18. (péntek), 07:09

A gazdag férfi kimentett egy fiatal nőt az utcáról, majd elvitte a mozgásképtelen fiához. De amikor meghallotta, MIT suttogott a vendég a fiúnak IDEGEN NYELVEN… lefagyott az arca ???

A gazdag férfi kimentett egy fiatal nőt az utcáról, majd elvitte a mozgásképtelen fiához. De amikor meghallotta, MIT suttogott a vendég a fiúnak IDEGEN NYELVEN… lefagyott az arca ???

sűrű eső úgy verte az autó szélvédőjét, mintha vödörszám öntenék. Gábor alig látott valamit vezetés közben, a...

Mindenegyben blog
2025. április 18. (péntek), 06:29

A farkas nem mozdult el a nő koporsójától, és amikor közelebbről megnézték az emberek, ELKÁBOLTAK attól, amit láttak… ???

A farkas nem mozdult el a nő koporsójától, és amikor közelebbről megnézték az emberek, ELKÁBOLTAK attól, amit láttak… ???

A farkas nem mozdult a koporsó mellől” – történet a MátrábólAzt mondják, az állatok olykor többet éreznek, mint az...

Mindenegyben blog
2025. április 17. (csütörtök), 20:11

Úgy döntöttem, gondoskodom a beteg édesanyámról, a férjem pedig eladta az autómat, „csak hogy ne tudjak elszökni vidékre”. Ez volt az a pillanat, amikor megértettem: kétféle szeretet közül kell választanom. Kriszta vagyok, 42 éves. Egy hónappal ezelőtt még sikeres pszichológusként dolgoztam Budapesten, volt egy lakásom a belvárosban, és egy férjem, akivel tizenöt éve voltunk házasok. Most Vargán, a szülőfalumban élek, és minden reggel teát viszek az anyámnak. A konyha ablakából nézem, ahogy az áprilisi reggel napfénye lágyan simogatja a virágzó orgonabokrot a régi családi ház udvarán. Soha nem hittem volna, hogy egyszer végleg visszatérek ide – arra a helyre, ahonnan tizennyolc évesen olyan határozottan indultam el. De az élet másként döntött. – Meghoztam a teát, anyu – mondom, miközben kilépek az udvarra. Anyu, hetvenéves, a kedvenc székében ül, egy vékony pléddel betakarva, pedig a nap melegen süt, és úgy tűnik, szép idő lesz. – Nem kellett volna jönnöd, drága kislányom – mondja, miközben remegő kézzel átveszi a csészét. – Megvolt a saját életed a városban. Elmosolyodom, és eligazítom a plédet a térdén. Úgy tűnik, az utóbbi héten még többet fogyott. A Parkinson-kór kegyetlen – apránként lopja el az embert önmagától, míg végül csak egy test marad, ami már nem hallgat a lélekre. Az orvosok egy évet, talán kettőt adtak neki. Egy egész életnyi munka után – előbb a termelőszövetkezetben, aztán takarítóként a falu iskolájában – ennél sokkal többet érdemel. Nem egy idősek otthonát, nem egy idegent, aki majd vigyáz rá. – Ez is az otthonom – válaszolom halkan, bár tudom, hogy nem teljesen igaz. Az otthonom volt a budapesti lakás is, Dani mellett. Vagy legalábbis annak hittem… egészen egy hónappal ezelőttig. Még mindig élénken él bennem minden beszélgetés, ami anyu diagnózisa után kezdődött. – Majd keresünk valakit, aki vele marad – próbált győzködni Dani. – Vagy fizetünk egy rendes otthont. Nem hagyhatod ott a karrieredet, nem mehetsz csak úgy vissza vidékre! De én tudtam: anyu nem bírná ki, ha elvágják a gyökereitől. Ha elszakad a kertjétől, a tyúkjaitól, amik reggelente felverik, a szomszédoktól, akik néha beköszönnek a kapun, hogy „na, hogy van, Eléna néni?”. Amikor közöltem Danival, hogy fél évre szabadságot veszek ki a rendelőből – a sürgős eseteket online kezelem majd –, csak kinevetett. – Ezt nem gondolhatod komolyan – mondta. – Ezzel tönkreteszed, amit évek alatt felépítettél! De amikor látta, hogy tényleg csomagolok, hirtelen átváltott fenyegetésbe. – Ha elmész, mindennek vége – mondta egy este, miután újra összevesztünk. – Nem fogok ingázni Budapest meg egy isten háta mögötti falu között. Talán lett volna megoldás, ha Dani legalább egyszer eljön ide. Ha látta volna, hogyan él anyu, ha megértette volna, hogy ez nem „csak betegség”, hanem méltóság, szeretet, emberség. De mindig csak kifogásokat keresett – túl sok a munka, fontos tárgyalás, allergia… Aztán eljött az indulás napja. Dani már kora reggel elment otthonról. Összepakoltam a bőröndjeimet, néhány dobozt, és elindultam le a mélygarázsba… de amikor odaértem, a kocsim már nem volt ott. A telefon akkor csörrent meg, amikor a taxira vártam. – Eladtam – mondta Dani hűvösen. – Hogy ne mehess csak úgy ki vidékre, amikor kedved tartja. És akkor minden világossá vált. Ez nem anyuról szólt. Nem a távol töltött időről. Hanem arról, hogy ő nem tudta elviselni, ha nem ő dönt. Abban a másodpercben tizenöt év házasság omlott össze, mint egy rosszul rakott kártyavár. A folytatást a fotó alatti első hozzászólásban olvasd el ??

Úgy döntöttem, gondoskodom a beteg édesanyámról, a férjem pedig eladta az autómat, „csak hogy ne tudjak elszökni vidékre”. Ez volt az a pillanat, amikor megértettem: kétféle szeretet közül kell választanom. Kriszta vagyok, 42 éves. Egy hónappal ezelőtt még sikeres pszichológusként dolgoztam Budapesten, volt egy lakásom a belvárosban, és egy férjem, akivel tizenöt éve voltunk házasok. Most Vargán, a szülőfalumban élek, és minden reggel teát viszek az anyámnak. A konyha ablakából nézem, ahogy az áprilisi reggel napfénye lágyan simogatja a virágzó orgonabokrot a régi családi ház udvarán. Soha nem hittem volna, hogy egyszer végleg visszatérek ide – arra a helyre, ahonnan tizennyolc évesen olyan határozottan indultam el. De az élet másként döntött. – Meghoztam a teát, anyu – mondom, miközben kilépek az udvarra. Anyu, hetvenéves, a kedvenc székében ül, egy vékony pléddel betakarva, pedig a nap melegen süt, és úgy tűnik, szép idő lesz. – Nem kellett volna jönnöd, drága kislányom – mondja, miközben remegő kézzel átveszi a csészét. – Megvolt a saját életed a városban. Elmosolyodom, és eligazítom a plédet a térdén. Úgy tűnik, az utóbbi héten még többet fogyott. A Parkinson-kór kegyetlen – apránként lopja el az embert önmagától, míg végül csak egy test marad, ami már nem hallgat a lélekre. Az orvosok egy évet, talán kettőt adtak neki. Egy egész életnyi munka után – előbb a termelőszövetkezetben, aztán takarítóként a falu iskolájában – ennél sokkal többet érdemel. Nem egy idősek otthonát, nem egy idegent, aki majd vigyáz rá. – Ez is az otthonom – válaszolom halkan, bár tudom, hogy nem teljesen igaz. Az otthonom volt a budapesti lakás is, Dani mellett. Vagy legalábbis annak hittem… egészen egy hónappal ezelőttig. Még mindig élénken él bennem minden beszélgetés, ami anyu diagnózisa után kezdődött. – Majd keresünk valakit, aki vele marad – próbált győzködni Dani. – Vagy fizetünk egy rendes otthont. Nem hagyhatod ott a karrieredet, nem mehetsz csak úgy vissza vidékre! De én tudtam: anyu nem bírná ki, ha elvágják a gyökereitől. Ha elszakad a kertjétől, a tyúkjaitól, amik reggelente felverik, a szomszédoktól, akik néha beköszönnek a kapun, hogy „na, hogy van, Eléna néni?”. Amikor közöltem Danival, hogy fél évre szabadságot veszek ki a rendelőből – a sürgős eseteket online kezelem majd –, csak kinevetett. – Ezt nem gondolhatod komolyan – mondta. – Ezzel tönkreteszed, amit évek alatt felépítettél! De amikor látta, hogy tényleg csomagolok, hirtelen átváltott fenyegetésbe. – Ha elmész, mindennek vége – mondta egy este, miután újra összevesztünk. – Nem fogok ingázni Budapest meg egy isten háta mögötti falu között. Talán lett volna megoldás, ha Dani legalább egyszer eljön ide. Ha látta volna, hogyan él anyu, ha megértette volna, hogy ez nem „csak betegség”, hanem méltóság, szeretet, emberség. De mindig csak kifogásokat keresett – túl sok a munka, fontos tárgyalás, allergia… Aztán eljött az indulás napja. Dani már kora reggel elment otthonról. Összepakoltam a bőröndjeimet, néhány dobozt, és elindultam le a mélygarázsba… de amikor odaértem, a kocsim már nem volt ott. A telefon akkor csörrent meg, amikor a taxira vártam. – Eladtam – mondta Dani hűvösen. – Hogy ne mehess csak úgy ki vidékre, amikor kedved tartja. És akkor minden világossá vált. Ez nem anyuról szólt. Nem a távol töltött időről. Hanem arról, hogy ő nem tudta elviselni, ha nem ő dönt. Abban a másodpercben tizenöt év házasság omlott össze, mint egy rosszul rakott kártyavár. A folytatást a fotó alatti első hozzászólásban olvasd el ??

42 éves vagyok, Krisztinának hívnak. Még csak egy hónapja, hogy hátat fordítottam a bukaresti életemnek:...

Hirdetés
Hirdetés