Rózsa, aki egykor boldogan élt családja gyönyörű kastélyában, most az utcán tengődött három fia kapzsisága miatt. De egyetlen telefonhívás mindent megváltoztatott…
A Kovács-kastély, egy hat hálószobás, pazar épület, minden járókelő számára a megtestesült álomotthon volt. /Az emberek megálltak a gyönyörű kovácsoltvas kapuk előtt, hogy fotókat készítsenek, miközben nem is sejtették, milyen tragédia zajlott a falakon belül\./
Ez a kastély volt a szeretet otthona, amelyet Rózsa férje, Sándor építtetett negyven évvel ezelőtt, hogy ott neveljék fel négy gyermeküket: három fiút, Donátot, Dánielt, és Dávidot, valamint a legkisebb lányt, Debórát.
De ugyanakkor veszteség helyszíne is volt, hiszen ott halt meg Sándor hosszú betegeskedés után, szeretett felesége karjai között.
És végül a kapzsiság helyszíne lett, amikor Rózsa fiai elűzték őt, mert nem volt hajlandó eladni a családi házat.
– „Ez csak egy öreg ház. Miért kellene tovább várnunk az örökségünkre?” – mondta Donát a testvéreinek egy videóhívás során.
– „Debóra sincs itt, hogy beleszóljon. Valahol a világ másik végén próbálja megmenteni az emberiséget valami új betegségtől!” – nevetett Dávid.
– „Anyának meg? Ugyan már! Ő nem fog az utcára kerülni. Megoldja magának valahogy, mindig is okos volt.” – tette hozzá Dániel, a legidősebb testvér.
Rózsa, 63 éves özvegyként, mindent elveszített: a férjét, az otthonát és a fiai szeretetét. Az utcán kellett élnie, miközben három fia megosztozott a kastély eladásából befolyt 360 millió forinton. Mindhárman új, modern otthonokat vettek maguknak.
Debóra, Rózsa lánya, a pénzéből jótékony célokra költött, de távol volt a családtól – egy másik kontinensen dolgozott orvosi kutatóként, hogy új betegségekre találjon gyógymódot.
Rózsa, egy régi autó hátsó ülésén aludt, amit még a férje hagyott rá. Az utcákon bolyongva többször beszélt Sándorhoz az ég felé nézve.
– „Sándor, drágám, ez lett a vége? Örülök, hogy ezt nem kell látnod, mert összetörne a szíved. Várj rám ott, ahol most vagy, hamarosan csatlakozom hozzád.”
Egy hónap telt el a hajléktalan életből. Rózsa szíve még mindig tele volt fájdalommal, de soha nem panaszkodott.
– „Debóra! Kislányom, ez egy álom?” – kiáltotta könnyek között, amikor a lánya átölelte.
Debóra elmesélte, hogy egy régi szomszéd értesítette őt arról, mi történt.
– „Anya, mostantól minden rendben lesz. Hazaviszlek.”
Debóra nemcsak visszavásárolta a kastélyt az anyja számára, hanem gondoskodott arról is, hogy testvérei érezzék a tetteik következményeit…
Aznap délután Debóra és Rózsa egy szállodai szobában ülve hosszasan beszélgettek. Az emlékek, a régi boldog idők és az elszenvedett fájdalom mind szóba kerültek. De Debóra hamarosan rátért a lényegre.
– „Anya, amit Donát, Dániel és Dávid veled tettek, megbocsáthatatlan. Nem hagyom, hogy így folytassák az életüket. Itt az ideje, hogy érezzék, mit jelent elveszíteni valamit, amit értékesnek tartanak.
Rózsa megrendülten nézett rá.
– „Kislányom, én nem akarok bosszút állni. Csak szeretném, ha békén hagynának, és végre nyugalomban élhetnék. Ez minden, amit szeretnék.”
Debóra azonban nem hagyta annyiban. Másnap elvitte Rózsát egy különleges helyre. Egy hosszú autóút után megérkeztek egy ismerős helyszínre: a Kovács-kastélyhoz. Rózsa könnyei azonnal megindultak, ahogy meglátta a házat.
– „Olyan szép, mint régen volt. Kár, hogy már másé lett…” – mondta Rózsa csendesen, miközben letörölte könnyeit.
Debóra elmosolyodott.
– „Ez nem igaz, Anya. A ház mostantól újra a miénk. Visszavásároltam.”
Rózsa hitetlenkedve nézett rá.
– „De hogyan? Az annyi pénzbe került… Nem is tudom elhinni!”
Debóra elmagyarázta, hogy minden megtakarítását arra használta, hogy visszaszerezze a családi otthont. Ráadásul mindezt úgy tette, hogy a testvérei ne tudják, ki a vevő.
– „Ők becsaptak téged, Anya. Most rajtam a sor, hogy megmutassam nekik, milyen érzés, amikor valakit becsapnak.”
Debóra gondosan kidolgozott egy tervet, hogy a testvéreit rákényszerítse újonnan vásárolt házaik eladására. Egy ügyvédi csapat segítségével olyan feltételeket teremtett, amelyek miatt mindhárom testvére pénzügyi válságba került. Kiderült, hogy az új otthonaik valójában nem is az ő tulajdonukban álltak, és hamarosan mindannyian szembesültek azzal, hogy elveszítették, amit megszereztek.
Miközben a fiai próbálták rendezni az életüket, Debóra minden erejét arra fordította, hogy Rózsának visszaadja a boldogságot, amit megérdemelt.
– „Anya, mostantól csak magadra kell gondolnod. Ez az idő rólad szól. Elég volt a szenvedésből.
Debóra rendszeresen szervezett programokat Rózsa számára: spa-napokat, közös vacsorákat, születésnapi fotózásokat, és még apró kirándulásokat is. Rózsa lassan újra megtanulta élvezni az élet kis örömeit.
Egy nap, miközben az udvaron üldögéltek, Rózsa halkan megszólalt.
– „Debóra, annyira hálás vagyok neked. Nem is tudom, mit csináltam volna nélküled.”
– „Anya, mindezt te tanítottad nekem. Te mutattad meg, hogyan kell jónak lenni másokkal. Most én szeretném, ha te is megtanulnád, hogyan kell jónak lenni magaddal.” – felelte Debóra mosolyogva.
Rózsa végül a saját kastélyában találta meg a békét. Debóra mindig mellette volt, egészen addig a napig, amikor Rózsa csendben és békében elhunyt a lánya karjaiban. Az utolsó szavai ezek voltak:
– „Most már boldogan csatlakozhatok Sándorhoz. Vigyázz magadra, kislányom.”
Debóra, bár elveszítette az édesanyját, elégedetten nézett vissza az együtt töltött időre. Tudta, hogy mindent megtett, amit lehetett, hogy Rózsa utolsó éveit boldoggá tegye.
Oszd meg ezt a történetet, hogy mások napját is megszépítsd, és emlékeztesd őket a szeretet fontosságára!
2025. január 11. (szombat), 22:31