A férjem és az anyósomék elvárták, hogy anyám örökségéből álljam az újévi vacsorát – de ez mindent megváltoztatott
/Amikor Anikó édesanyja elhunyt, a nő egy szerény, de fontos örökséget kapott, amely biztonságot nyújthatott volna számára\./
A nevem Anikó, és anyám halála után egy kisebb örökséget kaptam. Nem volt annyi, hogy gyökeresen megváltoztassa az életemet, de elég volt ahhoz, hogy biztonságot nyújtson egy kis időre.
De ahogy telt az idő, Gábor egyre több utalást tett arra, hogyan kellene elköltenem a pénzt. „Talán vehetnénk egy új autót” – mondta egyszer mosolyogva. „Vagy felújíthatnánk a konyhát, nem gondolod?” Először azt hittem, csak álmodozik, hogy elterelje a gondolataimat a gyászról, de ahogy ezek a megjegyzések egyre gyakoribbak lettek, kezdtem kényelmetlenül érezni magam.
Az újévi vacsora meghívás
Szilveszterkor anyósomék meghívtak minket a város egyik legdrágább éttermébe. Erika lelkesen újságolta telefonon: „Ez a hely fantasztikus, Anikó! Gyönyörű, finom az étel, és élő zene szól! Alig várom, hogy együtt ünnepeljük az új évet!” Nem akartam elrontani az örömét azzal, hogy a költségekről beszélek, így beleegyeztem. Úgy gondoltam, egyetlen este miatt nem kell aggódnom.
Az étterem tényleg lenyűgöző volt: csillogó fények, kellemes zene és elképesztően finom illatok fogadtak minket. Az este jól indult. Rendeltünk koktélokat, nevettünk, és élveztük az ételeket. Gábor is lazának tűnt, ami ritka volt mostanában.
De ahogy múlt az este, egyre jobban nyomasztott a gondolat, hogy ez a vacsora hatalmas összegbe kerülhet. Az étlap árainak látványa összeszorította a gyomromat. Amikor a pincér végül letette a számlát az asztalra, Erika mosolyogva rám nézett. „Tudod, Anikó,” kezdte édesen, „mióta megkaptad azt az örökséget, igazán kedves gesztus lenne, ha te állnád a számlát ma este.”
A döntés pillanata
Megdermedtem. Valóban elvárják tőlem, hogy fizessek? Gábor, aki eddig csendben ült, nem tett semmit.
Tamás is közbeszólt. „Ez csak egy vacsora, Anikó. A család támogatja egymást, nem igaz?” Szavaik mintha tőrként fúródtak volna a szívembe. A férjem még mindig hallgatott. Ez jobban fájt, mint bármi más.
Kinyitottam a táskámat, hogy elővegyem a pénztárcámat, de kezem egy kis borítékot érintett meg. Anyám utolsó levelét. Eszembe jutottak a sorai: „Légy erős, és ne hagyd, hogy mások kihasználjanak.
„Nem, nem fogom kifizetni a vacsorát” – mondtam határozottan.
A konfliktus
A szavak elhangoztak, és az asztalnál mindenki elnémult. Erika hitetlenkedve nézett rám. „Micsoda? Mit értesz ez alatt?” – kérdezte. „Ez az örökség az én jövőmre van félretéve” – feleltem. „Nem egy vacsorára, és nem arra, hogy mások kedvéért feléljem.”
Tamás dühösen rázta a fejét. „Ez csak egy étkezés, Anikó. Ne legyél már ilyen önző.” Gábor végül megszólalt. „Ne csinálj ebből jelenetet” – mormolta halkan.
Felálltam az asztaltól. „A nagy ügy az, hogy nem állsz ki mellettem. Ez az örökség az enyém, és nem fogom engedni, hogy bárki megmondja, mire költsem.”
A következmények
Hazafelé vezetve Gábor hallgatott. Másnap reggel azonban kitört. „Megszégyenítettél a szüleim előtt!” – kiabálta. „Nem volt szükség erre a drámára.”
„Nem fogom hagyni, hogy a pénzem miatt használjanak ki” – feleltem higgadtan. „Ha nem állsz mellettem, akkor talán át kell gondolnunk a házasságunkat.”
A beszélgetésünk nem vezetett megoldásra. Néhány nap múlva elköltöztem egy barátomhoz, hogy időt adjak magamnak átgondolni mindent. Nem tudom, hogyan végződik majd ez a történet, de biztos vagyok benne, hogy édesanyám büszke lenne rám, amiért kiálltam magamért.
Tanulságok
2025. január 03. (péntek), 09:29