Az 5 leghíresebb magyar betyár, aki rettegésben tartotta hatalmat!
Hirdetés
Hirdetés
Betyárság, némi betyárromantikával!
5. Bogár Imre (1842-1862)
Országos hírnevét ifjú korának és szépségének köszönheti. 18 évesen ültették le először, 20 évesen kivégezték. /Még a hivatalos leírás szerint is “igen szép külsejű és arcú” volt, a korabeli sajtó szerint pedig egyenesen “leventei termettel, majdnem gyermeteg ifjúsággal, deli szépséggel – és az Isten képmását viselő arcvonásokkal” rendelkezett\./
Hirdetés
4. Milfajt Ferkó (1807-1836)
Sobri alvezére pechesen végezte: egy elfajult mulatság során saját magát lőtte meg. Más változat szerint a csárdában egy embere eltörte új puskájának tusát egy vendég fején (!), majd a töltött fegyvert földhöz vágta mérgében. A puska elsült és Milfajt lábát térd felett keresztül lőtte.
Hirdetés
A sebesült betyár azután hamar kézre, majd kötélre került.
3. Sisa Pista (1846-1910)
A legkülönösebb történetű magyar betyár. Birkalopásért került börtönbe, ahol Balázs Sándor (kegyetlenkedéseiért később elcsapott) pandúr durván megkínozta a vallatásnál. Sisa durva bosszút állt: juhászkésével szó szerint lefejezte. A holttesten 50 forintot hagyott a temetésre, meg egy levelet, melyben megmagyarázza tettét és azzal zárja sorait, hogy “ne csudájják hogy ilyen írást kütem, mert boncom volt az asztal”.
Hirdetés
Elkapják, 20 évre ítélik. Társával kalandfilmbe illő szökést hajtanak végre a balassagyarmati börtönből (vésővel és reszelővel kibontották hatodik emeleti cellájuk falát és lepedőkből font kötélen leereszkedtek a földszintre), ám elkapják őket. Büntetése egy újabb év.
21 évet leülve jó útra tér, vadőr lesz egy huszárkapitány, majd egy gróf, végül Szokoly Alajos, olimpiai érmes atléta szolgálatában.
Hirdetés
2. Sobri Jóska (1810-1837)
Hírnevét vakmerő akcióinak köszönhette: fényes nappal rabolt ki számadót, káptalani pénztárat és egy ezredest is. Már a kormányzati szervek, a nádor, sőt a király is foglalkozott az ügyével és hat vármegye katonasága próbálta elfogni. A végén egy 30-35 fős sereg csapott rajta és öt társán, akik csak szabályos ütközetben tudták térdre kényszeríteni őket. Mikor Sobri látta, hogy reménytelen a helyzet, főbe lőtte magát.
Évekkel később is keringtek legendák arról, hogy valójában patikus lett New York-ban.
Hirdetés
1. Rózsa Sándor (1813-1878)
Életével regényeket lehetne megtölteni, meg is töltöttek vele párat. Úgyhogy akkor csak néhány érdekes adat róla:
1848-ban mentelmet kapott és 150 fős szabadcsapatot szervezett, amit azonban nem sokkal később fel kellett oszlatni, mert nem igazán működött a reguláris hadsereggel együtt. Mindenesetre a betyárok és Rózsa Sándor iránt érzett romantika egyik forrása ez a tette
Hirdetés
A 60-as években Kuffsteinben ő volt az egyetlen köztörvényes bűnöző (szabadságharcos népszerűsége miatt nem merték kivégezni)- Állítólag a rabsága alatt vasárnaponként pénzért lehetett megnézni a piactéren.
Szabadulás után leginkább vonatokat rabolt ki. Kisteleknél is ezt tette: embereivel felszedték a síneket, ám a kisiklatott vonaton vadászkatonák utaztak, akik hét társát megölték, őt pedig lábon lőtték.
Hirdetés
Börtönre ítélték, ahonnan ugyan megszökött, de ismét elfogták.
Úgy éreztem, a testem leáll” – A pajzsmirigyrákos nő elárulta, mi volt az első tünet, amit minden orvos...
Mindenegyben blog 2025. június 30. (hétfő), 07:51
Amikor elhagyott egy fiatalabb nőért, a gyerekeim az ő oldalára álltak – de most, hogy meghalt, hirtelen újra anyának szólítanak…” Tizenöt év csend. Tizenöt év magány. Ennyi ideje nem hívtak fel sem névnapon, sem karácsonykor. Amikor a férjem, Tamás otthagyott engem Eszterért – egy nála húsz évvel fiatalabb nőért –, a gyerekeink gondolkodás nélkül mellé álltak. Végül is Tamás egy nagyvállalat igazgatója volt, befolyással, pénzzel, kapcsolatokkal. És én? Én csak egy „megkeseredett” elvált nő lettem számukra, akit jobb elfelejteni. Sokáig azt hittem, tényleg nincs rám szükségük többé. Aztán Tamás szíve megállt. A temetés után pedig olyan üzenetek kezdtek záporozni tőlük, amilyeneket már rég nem kaptam: – Anya, hogy vagy? – Anyu, nem találkoznánk valamikor? Először nem értettem, mi ez a hirtelen fordulat. Aztán megtudták: Tamás mindenét a fiatal feleségére hagyta. És ekkor... eszükbe jutott, hogy van egy édesanyjuk is, akinek még van valamije. Azóta gyakrabban jönnek. Cukorkával, kedves szavakkal, kis mosolyokkal. De a lányom a minap egyenesen kimondta: – Mama, gondoltál már arra, hogy ideje lenne végrendeletet írni? Csak mosolyogtam. Egyikük sem tudja, hogy a végrendeletem már rég elkészült. És nem nekik szól. Hogy mit terveztem?