Amikor apám meghalt, egy darab belőlem is meghalt vele. Ott ültem a kórházi szobában, fogtam a kezét, és néztem, ahogy a gépek lassan elcsendesednek. /Az ápolók figyelmeztettek, hogy ez hamarosan bekövetkezhet, de semmi sem készíthetett fel arra a pillanatra\./
Apám volt az, aki megmentett, amikor senki más nem tette. Évekkel korábban, 15 éves koromban az anyám, Éva, kidobott otthonról, mondván, hogy „meg kell tanulnom, milyen az élet”. Egy hátizsákkal és egy gyenge magyarázattal hagyott magamra.
Azon az estén egy hajléktalanszállón kötöttem ki, de apám másnap ott volt értem. Addigra már mindent elhittem, amit Éva mondott róla: hogy nem törődik velem, hogy soha nem akart meglátogatni, és hogy az összes születésnapi üdvözletet „elvesztette a posta”.
– Kata, kicsim, sajnálom! Mostantól itt vagyok – mondta, miközben szorosan megölelt.
Apám segített befejezni a középiskolát, ott volt a ballagásomon, és támogatta az egyetemi éveimet. Újraépítettük a kapcsolatunkat, amit Éva hazugságai éveken át megmérgeztek. Minden hétvégén horgászni mentünk, és minden karácsonykor végignéztük a kedvenc filmjeinket. Az élet újra szép lett.
Amikor apám meghalt, én intéztem a temetést. Zsuzsa néni, apám húga, rengeteget segített, különösen akkor, amikor teljesen lefagytam a temetkezési vállalkozó kérdései előtt: „Milyen virágokat szeretne? Milyen zene szóljon?” Zsuzsa pontosan tudta, mit szeretett volna apa.
A végrendelet egyszerű volt: minden rám szállt, de én igazságos akartam lenni, ezért megosztottam az örökséget Zsuzsával és apám testvéreivel. Ők voltak az igazi családom – azok, akik mindig ott voltak, akik valóban szerettek.
Az életem már kezdett újra sínre kerülni. Volt egy stabil munkám, egy saját lakásom, és egyre jobban éreztem magam. És akkor Éva egyszer csak megjelent az ajtómban, mosolyogva, mintha egy kedves anya-lánya találkozóra érkezett volna.
– Kata, drágám! Nézd, milyen sikeres lettél! Büszke vagyok rád! – mondta, miközben közelebb lépett.
Láttam rajta, hogy öregedett, de a szemében ugyanaz a manipulatív csillogás ült, mint gyerekkoromban.
– Miért nem kaptam semmit az apád örökségéből? Én vagyok az exfeleség! Ezért jár nekem a pénzből! – csattant fel.
Ebédre hívtam be, bár már éreztem, hogy ez nagy hiba lesz. Apám mindig azt tanította, hogy „győzd le őket kedvességgel,” ezért próbáltam higgadt maradni. Az asztalnál azonban hamar elvesztettem a türelmemet, amikor Éva követelőzni kezdett.
– Hogy képzeled, hogy kihagytok az örökségből? – kérdezte dühösen. – Én neveltelek fel, nekem is jár valami ebből!
– Ha felneveltél volna, talán lenne jogod követelni – vágtam vissza. – De az, hogy 15 évesen kidobtál otthonról, nem nevezhető nevelésnek. Apám volt az, aki törődött velem és segített, te pedig egyszer sem próbáltál visszatérni az életembe.
Éva mindent bevetett: sírást, könyörgést, majd fenyegetéseket. De hajthatatlan maradtam.
– Éva, az apám választott engem, és most én választom, hogy te nem része vagy az életemnek. Kérlek, menj el, és ne próbálj újra manipulálni.
Az ajtónál még egyszer megfordult, arcán elmaszatolt sminkkel és haraggal teli szemekkel nézett rám.
Éva elment aznap, de nem sokáig maradt távol. Másnap reggel egy sor dühös üzenettel ébresztett a telefonomon.
– „Kata, hogy merészelsz így bánni velem?! Én vagyok az anyád!” – írta az első üzenetben. A következőben már követelte az örökséget: – „Legalább néhány ezer forintot adj! Ennyivel tartozol nekem mindazért, amit érted tettem!”
Egy darabig próbáltam figyelmen kívül hagyni a telefon csipogását, de Éva nem adta fel.
Végül leültem, hogy válaszoljak.
– „Éva, az örökség apámé volt, és azt nekem adta. Nem tartozom neked semmivel, mert te soha nem tettél értem semmit. Tisztelem a múltat, de a jövőmet nélküled építem tovább.”
Pár nappal később meglátogattam Zsuzsa nénit, hogy megosszam vele a történteket. Ő mindig is az apám mellett állt, és most is megértően hallgatta végig a beszámolómat.
– „Tudtam, hogy Éva meg fog próbálni visszatérni,” mondta Zsuzsa, miközben teát töltött. – „De büszke vagyok rád, hogy ilyen határozottan megvédted magad. Tudod, az apád soha nem hagyta volna, hogy bántsanak.”
Zsuzsa szavai megnyugtattak. Az apám emlékét akartam tisztelni, és az ő példáját követve építettem az életemet.
Egy héttel később Éva ismét megjelent a házam előtt. Ezúttal nem volt mosoly az arcán, csak egy könyörgő tekintet.
– „Kata, kérlek, hadd beszéljek veled utoljára!” – mondta remegő hangon.
Hosszan néztem rá, majd sóhajtva ajtót nyitottam. Ezúttal nem hívtam be, hanem az ajtóban maradtam.
– „Mondanivalód van? Hallgatlak.”
Éva könnyes szemmel nézett rám.
– „Bocsáss meg, Kata. Tudom, hogy rossz anya voltam. Hibáztam, amikor elhagytalak. Azóta is próbálom meggyőzni magam, hogy amit tettem, helyes volt, de tudom, hogy nem az.”
Nem válaszoltam rögtön. Az érzelmek kavalkádja átsöpört rajtam: harag, fájdalom, szánalom. De leginkább egy különös üresség.
– „Tudod, Éva, köszönöm, hogy ezt elmondtad,” mondtam végül. – „De az, hogy most bocsánatot kérsz, nem változtatja meg, hogy mi történt. Én már továbbléptem. ”
Éva elment, és ezúttal éreztem, hogy talán végleg. Aznap este, ahogy apám régi karosszékében ültem, elgondolkodtam. Az életemet apám segítségével építettem újra, és most már biztos voltam benne, hogy képes vagyok megvédeni magam.
Nem haragudtam többé Évára, de nem is akartam többé részt az életemben. Ahogy apám mondta egyszer:
– „Az igazi család azok, akik melletted vannak, nem pedig azok, akik csak a címüket hordozzák.”
Egy mély sóhajjal néztem a csillagokat az ablakból. Tudtam, hogy apa büszke lenne rám. A múltat lezártam, és most már csak előre akartam nézni – egy szabad és boldog élet felé.
2025. január 10. (péntek), 17:57