Johnny Jackson mindössze 10 éves volt, amikor először elment barátaival egy fürdőre. Úgy volt, hogy este az édesanyja utána megy és hazaviszi őt, miután jól kiszórakozzák magukat.
/Útközben hazafele az édesanyja megkérdezte tőle, hogy milyen napja volt\./
Johhny miután hazaértek, feltétlenül le akart feküdni, hogy pihenje ki magát. Elvégre egész nap szaladgáltak és játszodtak, fürödtek ezért az édesanyának nem volt szokatlan.
De amikor később édesanyja bement a gyerekszobába egy igazi szülői rémálom vált valóssággá: Johnny arcát fehér hab borította be és a 10 éves kisgyermek nem mozdult. Az édesanya megrázta a gyereket, könyörgött neki, hogy ébredjen fel, de már túl késő volt: az édes kis Johnny már nem lélegzett többé.
Amit az orvosok megállapítottak később, azt Johnny édesanyja is nehezen tudta elhinni. Megtudta, hogy mi ölte meg a kisfiát. Johnny megfulladt. Száraz fulladás, alattomos, de ugyanolyan halálos mint a vizbefulladás. Eddig még soha nem hallottam a száraz fulladásról. És sajnos nem sok szülő tudja, hogy a gyereke akkor sincsen tökéletes biztonságban, miután már kijött a vízből, hiszen ennek a kegyetlen tünetnek bárki áldozatául eshet.
Száraz fulladáskor a következő dolog történik: gyerekek és felnőttek esetében is gyakran okoz halált ez a görcsösödés. Ez egy védelmi mechanizmusa a szervezetnek, hogy megakadályozza a víz bejutását a tüdőbe. Azonban ez erősen befolyásolja a levegő bejutását is. A légzés leállása pánikhoz vezet és gyakran eszméletvesztéshez. Az eszméletvesztés során az izmok ellazulnak és a légzés nem indul be többé. Azonban az esetek csak 10 százalékában zárhatja el a légutakat.
Hasonlóképpen veszélyes lehet a legkisebb mennyiségű víz a tüdőben. Kezdetben semmilyen tünet nem észlelhető, hiszen a gyerek járni és beszélni is tud, azonban egy kis mennyiségű víz a tüdőbe tüdőgyulladást okozhat vagy ödémát vagy légzési zavarokat, ami halálhoz is vezethet.
Különösen a fiatalabb gyermekek vannak kitéve az ilyen típusú fulladásos veszélytől mert a tüdejük nagyon kicsi ezért kis mennyiségű víz is nagy kárt okozhat.
A fulladás elkerülése érdekében oda kell figyelni a következő dolgokra, mert mindkét esetben a tünetek nagyon hasonlóak:
– erős, ismétlődő köhögés
– mellkasi fájdalom
– légzési nehézség/gyors légzés
– kimerültség
– ajkak megszineződése
Ha ilyen tüneteket észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz, vagy hívjuk a mentőt. Csak így menthetjük meg az életét! Természetesen a balesetek elkerülhetőek, ezért feltétlenül legyünk figyelmesek, ha kisgyerekkel fürdeni megyünk. Még egy kis tócsából is könnyedén víz kerülhet a tüdőbe! Ezért erre különös hangsúlyt kell fektetni!
Mivel közeleg a nyár, sok gyerek szeret játszani a vízben, fontos, hogy a szülők, nagyobb testvérek értesüljenek erről a veszélyről. Csak akkor menthetünk életet, ha előre fel vagyunk készülve.
Nagyon fontos, hogy ezt az információt mindenki tudja!
Forrás: www.buzzblog.eu
2016. június 27. (hétfő), 14:21