Egy különös találkozás a rendelőben, ami megváltoztatta a világnézetemetA bőrgyógyászati vizsgálatra vártam, amikor megláttam egy elegáns, hetvenéves hölgyet. /Fogalmam sem volt, hogy a vele való beszélgetés alapjaiban fogja megváltoztatni a gondolkodásomat arról, hogy mit jelent „teljes életet élni”\./
Egy szerdai délután volt. Budán jártam, a Bartók Béla úton, ahol a bőrgyógyászom rendel. Nem volt komoly bajom, csak egy makacs kis kiütés a kezemen, ami időről időre előjött. Időpontot már hetekkel korábban kértem, de tudtam, mire számíthatok: hosszú várakozás, zsúfolt váró, ismerős fertőtlenítős illat, és a szokásos rendelői közeg.
Leültem a kemény fa padra, és próbáltam elütni az időt azzal, hogy a hirdetőtáblát nézegettem. Táplálkozási tanácsok, új bőrkezelések, szűrővizsgálatok – semmi, ami igazán lekötött volna. Ekkor tűnt fel nekem egy nő. A váró másik végében ült, és annyira stílusos, letisztult megjelenése volt, hogy azonnal odavonzotta a tekintetem.
Sötétkék kosztümöt viselt, világos pasztellszínű sál volt a nyakában, haja rendezett hullámokban omlott a vállára – nem mesterkélt módon, csak... természetesen elegánsan. Mintha egy régi francia filmből lépett volna elő. És mégis volt benne valami nagyon magyar, otthonos, kedves. Nem bámultam, de biztosan észrevette, hogy figyelem, mert rám mosolygott. Visszamosolyogtam.
Nem is tudom, hogyan történt, de hirtelen felálltam, és odamentem hozzá.
– Szia – kezdtem óvatosan. – Te is a doktornőhöz jöttél?
– Igen – bólintott. – Elég gyakran járok hozzá, sajnos.
Hangja lágy volt, kicsit rekedtes, de meleg és megnyugtató. Megtudtam, hogy a kezein van egy makacs ekcéma, ami télen mindig rosszabbodik. Rögtön volt közös témánk.
– Réka vagyok – mutatkoztam be.
– Nagyon örülök, én Márta vagyok. De a barátaim csak Mártikának hívnak. – kacsintott.
A következő negyven percben nemcsak a bőrproblémáinkat tárgyaltuk ki. A beszélgetés valahogy nagyon gyorsan átváltott mélyebb témákra. Először csak annyit tudtam meg, hogy nemrég múlt hetvenéves, és Budán, egy kertes házban él egyedül.
– Hetven?! – kérdeztem hitetlenkedve. – Komolyan?
– Hát nem látszik? – nevetett, és játékosan megigazította a haját. – De bizony, kedveském. Hetven múltam, és nincs ebben semmi különös. Az élet nem mindig hagy nyomot kívül, ha belül rendben vagyunk.
Ez a mondata később is ott motoszkált a fejemben: „ha belül rendben vagyunk”. Olyan egyszerűnek tűnt, és mégis... mennyire ritka. A legtöbben csak kívül próbáljuk összetartani magunkat, belül meg roskadozunk.
Ahogy egyre mélyebbre mentünk a beszélgetésben, elmesélte az életét is.
– Kétszer voltam férjnél – kezdte. – Az első házasságom fiatalon, az egyetem után. Ő közgazdász volt, én pedig építész.
– Gyerekek?
– Egyik kapcsolatban sem. Nem akartam. Tudatosan döntöttem így. Az első férjem ezt eleinte elfogadta – legalábbis azt hittem. De ahogy teltek az évek, és körülöttünk mindenki családot alapított, ő is kezdett változni. Egyre többször kérdezte meg, nem gondolom-e meg magam. És én mindig azt válaszoltam: nem. Soha nem éreztem azt a vágyat. Nem hittem abban, hogy mindenkinek anyává kell válnia ahhoz, hogy teljes legyen.
– És nem is bántad meg?
– Egyszer, egyetlen alkalommal. Talán harminchárom lehettem. Egy barátnőm szült, és a kezembe adta a kislányát. Megcsapott egy érzés. De ahogy jött, úgy el is múlt. Nem az én utam volt.
Márta folytatta a történetét, én pedig ott ültem mellette, egyre jobban belefeledkezve a szavaiba.
– A válás után nem akartam rögtön új kapcsolatot. Először meg kellett tanulnom egyedül élni. Aztán jó pár év múlva megismerkedtem a második férjemmel – mesélte csendesen. – Ő már túl volt egy házasságon, volt egy majdnem felnőtt lánya. Érdekes, mennyire más volt minden vele. Elfogadta, hogy nem szeretnék gyereket. Neki már volt egy, és nem akart többet. Megértő volt, türelmes, szelíd. Tíz csodálatos évünk volt együtt.
– És mi történt vele?
Márta egy pillanatra elhallgatott.
– Egy gyors lefolyású betegség. Hat hónap alatt leépült. Olyan, mint amikor a fa egyik napról a másikra kiszárad. Ott voltam vele végig. A végén már csak a kezét fogtam. Nem beszélt, de azt hiszem, érezte, hogy ott vagyok.
Nekem összeszorult a torkom.
– Nagyon sajnálom – mondtam halkan.
– Ne sajnáld, drágám – legyintett. – Az élet tele van veszteségekkel. De ha van mit felidézni, akkor nem volt hiábavaló. Még mindig beszélek hozzá néha. Főleg, ha kertészkedem. Imádta a virágokat.
Aztán kis szünet után hozzátette:
– Tudod, sokan azt gondolják, hogy egy nő, aki hetvenévesen egyedül él, gyerek nélkül, valami szomorú, elrontott életet él. Hát hadd mondjam el neked, hogy ez marhaság. Boldog vagyok. Olyan szabadságom van, amit kevesen értenek.
– És nem vagy magányos? – kérdeztem óvatosan.
– Néha, igen. De nem jobban, mint az ismerőseim, akik esténként egyedül ülnek otthon, miközben a gyerekeik messze élnek. A magány nem a gyerekek hiányából jön. Hanem abból, ha az ember nem tud mit kezdeni magával.
Olyan bölcsességgel mondta, hogy szinte megremegtem.
– Van egy barátnőm – szólaltam meg –, aki harminchárom éves, és nem biztos benne, hogy akar-e gyereket. Néha fél, hogy később megbánja, ha nemet mond.
– Mond meg neki, hogy minden út érvényes, ha belül békében van vele.
Aztán elmosolyodott, kicsit előrehajolt, és halkan hozzátette:
– Tudod, hogy hányszor mondták már nekem, hogy „önző vagy”? Vagy hogy „nem teljesítetted a női küldetésed”? Először fájt. De később rájöttem, hogy a saját boldogságomért nem tartozom senkinek magyarázattal. Az emberek úgyis mindig ítélkeznek. Ha szőke vagy, miért nem barna. Ha barna, miért nem fested szőkére. Ha van gyereked, miért nem kettő. Ha nincs, miért nem akarsz. Fárasztó.
Ezen jót nevettünk mindketten.
Mire a nővér végre kijött, és behívta őt a rendelőbe, úgy éreztem, egy könyvvel lettem gazdagabb. Egy életregénnyel, amit legszívesebben azonnal kiadnék, hogy mások is elolvashassák.
– Hamarosan visszajövök – mondta, miközben már az ajtónál járt. – Addig is, próbálj figyelni arra, mit diktál a szíved. Az ritkán hazudik.
Ahogy eltűnt a rendelő ajtaja mögött, csak ültem, és egyfajta csodálattal, melegséggel telt ürességben pörgettem újra a szavait. Nem volt bennük semmi erőltetett, semmi filozofikus mesterkéltség. Csak tapasztalat. Átélt, megemésztett, megértett dolgok.
Nem sokkal később engem is behívtak. A vizsgálat gyorsan ment, kaptam egy krémet és némi tanácsot, és amint kiléptem, Márta már a kijárat felé tartott.
Megszólítottam.
– Márta, várj! Lehet, hogy furán hangzik, de... maradt bennem egy kérdés.
Megállt, mosolyogva fordult vissza.
– Persze. Kérdezz csak.
– Hogy bírod azt a fajta nyomást, amit a társadalom rak ránk? A családod, a barátaid... nem nehezedik rád?
Elgondolkodott.
– Egy időben igen. De megtanultam, hogy ha mindig másoknak akarsz megfelelni, soha nem fogod magadnak. Az élet nem arról szól, hogy kipipáljuk a listát, amit mások írnak nekünk. Arról szól, hogy a saját listánk szerint éljünk.
Elővett a táskájából egy kis névjegykártyát, és átnyújtotta.
– Itt a számom. Ha egyszer úgy érzed, hogy jó lenne beszélgetni, hívj fel. Egy kávé mindig belefér.
Mosolyogtam, és eltettem a kártyát.
Körülbelül egy hónappal később ismét visszamentem a bőrgyógyászhoz kontrollra. Nem is a bőröm miatt mentem igazán. Belül reméltem, hogy újra összefutok Mártával. Ahogy beléptem a rendelő folyosójára, szinte ösztönösen a padok felé néztem. És ott volt. Ugyanazon a padon, ugyanazzal a derűs kisugárzással. Csak most nem sálat, hanem egy csodaszép brossot viselt a kabátján – valószínűleg örökség, mert kicsit régies volt, mégis kifinomult.
– Nahát, megint itt vagyunk – nevettem.
– Ez már kezd gyanús lenni! – kacsintott. – Mintha az élet direkt összehozna minket.
Leültem mellé. És abban a pillanatban tudtam, hogy most meg fogom kérni: hadd találkozzunk máshol is, ne csak ebben az orvosi közegben.
– Mártika, lenne kedved egyszer találkozni valahol máshol? Meghívhatlak egy kávéra? – kérdeztem kissé bátortalanul.
– Természetesen – felelte habozás nélkül. – Imádom a jó kávékat, és a jó beszélgetéseket még inkább.
Így hát néhány nap múlva találkoztunk egy kis budai kávézóban, ahol omlós péksütemény illata lengte be a levegőt, és a szomszéd asztalnál két nyugdíjas sakkozott csendben. Márta ott ült, elegánsan, mégis oldottan, és már rendelt is nekem egy mentás teát, mire megérkeztem.
– Úgy éreztem, az neked most jobban esik – mondta, amikor letette elém a csészét.
Olyan természetességgel figyelt rám, mintha ezer éve ismert volna. A beszélgetésünk ezúttal nem az élet nagy döntései körül forgott, hanem a mindennapokról szólt. Elmesélte, hogy új virágokat ültetett a kertjébe, hogy a kedvenc könyvtára felújítás alatt van, és hogy mostanában újra elkezdett írni – esszéket, rövid gondolatokat arról, mit jelent számára az „örömteli öregség”.
– Én úgy látom – mondta egy ponton –, hogy az öregség nem egy végállomás, hanem egy lehetőség. Persze, ha az ember hajlandó tanulni magáról, és nem csak nosztalgiázik.
Én csak bólintani tudtam.
– Eljönnél egyszer hozzám? – kérdezte váratlanul. – Megmutatnám a kertem. A könyvtárszobám. Tami kutyám is örülne.
– Komolyan mondod? Hogyne mennék! – feleltem, és a szívem megtelt egy furcsa, szinte gyermeki lelkesedéssel.
A következő hétvégén elmentem hozzá. A háza a budai hegyek egyik csendes utcájában állt, zöld lugas alatt megbújva. A kertje egyenesen mesébe illő volt: rózsák, orgonák, kis szökőkút, madáritató, és a teraszon egy fonott karosszék, amiben éppen ott feküdt Tami, a tacskó, mint egy nyugdíjas gróf.
– Isten hozott – mondta Márta, miközben beinvitált.
Bent világos volt, meleg, a falakon akvarellek lógtak, a könyvespolcokon pedig klasszikusok és kortársak békében megfértek egymás mellett. Az asztalon friss süti volt, meleg kávé, és egy csokor lila orgona vázában.
– Ezt magam szedtem ma reggel – mondta büszkén. – Ez is egy olyan kis öröm, amit sokan nem vesznek észre. Illatban élni, színekben, csendben.
Ahogy leültünk, megkérdeztem:
– És tényleg sosem hiányzott egy gyerekzsivajos ház?
– Néha eljátszottam a gondolattal – vallotta be. – De nem hiányzik, mert nem érzem, hogy bármiből kimaradtam. Az én életem ilyen. És boldog vagyok benne. Társaságot tudok teremteni, ha akarok, és csendet tudok élvezni, ha úgy érzem. Nekem ez a szabadság.
Beszélgettünk sokáig. Arról is, hogy az emberek mennyire félnek az öregedéstől, a magánytól, az ítélkezéstől.
– Tudod – mondta halkan –, a legtöbb félelem abból ered, hogy az emberek elhiszik: van egyetlen jó út. És ha arról letérnek, már vesztesek. Pedig a boldogságnak nem szabványa van, hanem ritmusa. Saját ritmusa.
Ezek a szavak bennem maradtak. Úgy jöttem el tőle, mintha valami értékes ajándékot kaptam volna – nem kézzel foghatót, hanem valami mélyet, igazat. Egy új perspektívát.
Ahogy telt az idő, Mártával rendszeresen tartottuk a kapcsolatot. Néha csak egy üzenet, máskor egy hosszú telefonbeszélgetés, vagy újabb találkozó – kiállításon, kávézóban, a Várban, vagy egyszerűen nála, a kertben. Ő lett az a különleges barát az életemben, aki nemcsak bölcs tanácsokat adott, hanem emlékeztetett arra, hogy nőnek lenni nem egy elváráslista kipipálását jelenti. Hanem lehetőséget arra, hogy saját magunkat válasszuk. Napról napra.
És ha valaha megkérdezik majd tőlem: „Szeretnél gyereket?” – már nem fogok feszengeni. Hanem azt mondom:
– Még nem tudom. De most már tudom, hogy nem ettől leszek értékes ember. És azt is tudom, hogy lehet teljes életet élni akkor is, ha más utat választok.
2025. május 12. (hétfő), 06:06