Ez a nő élő gyerekeket fektetett koporsóba. Minden egyes gyerek nevét felírta magának. Összesen több mint 2500-at…
Hirdetés
Hirdetés
2007-ig kevesen hallottak Irene Sendler-ről. Ekkor találtak rá a nőre, mert adatokat gyűjtöttek az archívumban egy előadásra a Győzelem Napjáról. Nagyon meglepődtek, amikor megtudták, hogy még életben van.
Kiderült, hogy II. /Világháború alatt 2500 gyermek életét mentette meg a varsói gettóban\./
Hirdetés
Irene akkortájt tagja volt a Lengyel földalatti mozgalom zsidó segélytanácsának (Zegota).
Amikor a gettóba már csak zsidókat engedtek be, Irene-nek és társainak mégis sikerült a Varsói Epidemiológiai Ellenőrzési Osztály engedélyével bejutnia.
Hirdetés
Így a nők biztonságosan beléphettek a gettó területére, és segíthettek az ott élő embereknek. Gyakran vittek magukkal ételt és gyógyszert.
Hirdetés
De a legfontosabb dolog az volt, hogy gyermekeket mentettek ki onnan.
Különböző módszereket alkalmaztak: szemetes zsákokba bujtatták el a gyermekeket, átemelték a kerítésen őket, vagy a csatornarendszeren keresztül szöktették meg őket. A csecsemőket Iréne a saját szerszámos táskájába rejtette el, a nagyobbakat a teherautó alatt sikerült kimentenie.
Mindig vele volt a kutyája, aki ugatásával segített a német őrök kijátszásában. Így az őrök nem hallhatták a gyermekek sírását, vagy egyéb neszeiket.
Irene néha még az őröket is megvesztegette, hogy ezzel is segítse a nem mindennapi munkáját. A nő minden megmentett gyermek nevét felírta magának, hogy később segíthessen a családok újraegyesítésében.
Ezt a listát kertjében egy befőttes üvegben ásta el, amelyben több mint 2500 gyermek neve szerepelt.
1943-ban a nácik letartóztatták Sendlert.
Hirdetés
Nem adott ki semmilyen információt, annak ellenére sem, hogy a karjait és a lábait is eltörték.
Ki akarták végezni, de a Zegota segítségével, megvesztegették az őröket, akik felírták Sendlert a kivégzettek listájára. A háború végig Irene álnév alatt élt.
2008-ban 98 éves korában érte a halál. Nobel békedíjra is jelölték, de abban az évben Al Gore az USA elnökjelöltje nyerte el a díjat. A nő több lengyel lovagrend tagja volt, és megkapta a Világ Igaza díjat is.
Irena Sendler mondta: „Gyermekkoromban arra tanítottak: ha valaki elmerül, meg kell menteni, függetlenül attól, hogy milyen a vallása vagy a nemzeti hovatartozása!” Ez a kifejezés lett az életének mottója!
Az anyósom kérte, hogy a gyerekek töltsenek nála egy hetet az ünnepek alatt – amikor értük mentem, összetört a...
Mindenegyben blog 2024. november 22. (péntek), 21:32
Egy szegény, idős nő, Irénke néni minden nap váratlan csomagokat kapott egy ismeretlen feladótól. Irénke néni és néhai férje, János soha nem vállaltak gyermeket, ezért nem tudta, honnan érkezhetnek ezek az ajándékok.