A férjem hazahozta a szeretőjét, és közölte velem, hogy kidob a házból – csak azt nem sejtette, hogy egy órán belül ő lesz az, akinek nem lesz hol aludnia!

Hirdetés
A férjem hazahozta a szeretőjét, és közölte velem, hogy kidob a házból – csak azt nem sejtette, hogy egy órán belül ő lesz az, akinek nem lesz hol aludnia!
Hirdetés

 

Sosem hittem volna, hogy a házasságom így végződik. Öt éve éltem együtt Andrással, és bár a mesébe illő kezdet hamar a múlté lett, mégis próbáltam minden erőmmel egyben tartani a kapcsolatunkat.

/Eleinte minden rendben ment\./

Hirdetés
Boldogok voltunk, közösen terveztünk családot, házat, jövőt. De amikor elkezdtünk próbálkozni a gyerekvállalással, és hónapok teltek el eredmény nélkül, minden megváltozott.

Én magamat hibáztattam. A testemet. A lelkemet. Az önbizalmam darabokra hullott, míg András… hát ő inkább egy új „én” keresésébe kezdett, ami valamiért egy konditerembe és egy piros kabrióba vezetett. Támogatás helyett menekült. Hozzá sem tudtam érni már. És nem csak fizikailag.

– Ágnes, ki kéne mozdulnod egy estére – javasolta a legjobb barátnőm, Lilla, amikor egy különösen mélyponton voltam. – Gyere velem, csak egy italra, egy kis élő zenés klubba, jót fog tenni.

– András azt mondta, késő estig edz ma – morogtam, miközben Lilla már húzott kifelé a kabátomért.

Így kerültünk be egy hangulatos belvárosi jazzklubba. A fények sejtelmesen világítottak, a zene lágyan szólt, épp annyira hangosan, hogy ne kelljen túlkiabálni. Kezdtem azt hinni, még élvezni is fogom az estét.

Aztán Lilla elhallgatott. Arca elfehéredett, és szinte suttogva mondta:

– Ági… nem akarlak megrémíteni, de… az ott nem András?

Lassan, szinte gépiesen fordultam meg. A sarokasztalnál ott ült a férjem – a vállán egy fiatal nő karjaival, aki vihogva hajolt hozzá, András pedig valamit súgott a fülébe.

Hirdetés
A szívem egy pillanat alatt jéggé dermedt.

Az egyetem óta sosem voltam féltékeny típus, de most… valami átvette felettem az irányítást. Mielőtt felfogtam volna, már az asztaluknál álltam.

– András, te ezt most komolyan gondolod?! – tört ki belőlem a kiáltás.

Ő felkapta a fejét, először megdöbbent, aztán – mintha megkönnyebbült volna. Aztán jött az a mosoly, amit legszívesebben lecsavartam volna az arcáról.

– Ági, végre – vigyorgott. A mellette ülő nő, akit később megtudtam, hogy Júliának hívnak, diadalittasan rám nézett.

– Nézd – vágott a szavamba András –, jobb, hogy így alakult. Nem kell tovább titkolóznom. Beleszerettem Júliába. Végeztem. Ennyi volt.

Nem volt benne egy csepp bűntudat sem. Sem egy „sajnálom”, sem egy „beszéljük meg”. Csak hideg közlés. Ott álltam, megdermedve, szinte lebénulva.

Lilla karolt át, és suttogta:

– Ez még vissza fog ütni rá, hidd el. Gyerünk innen.

Nem emlékszem, hogyan kerültünk vissza az autóhoz. A következő, amire tisztán emlékszem, hogy Lilla ágyán ülök, és végre összeroppanok.

Másnap reggel, egy perc alvás nélkül, elhatároztam: visszamegyek a házba, beszélek Andrással. Talán meggondolta magát. Talán rájött, mit veszít.

De ami otthon várt, az még a jazzklubos jelenetnél is jobban összetört.

Az udvar közepén ott hevertek a dolgaim – szétdobálva, mint valami szemét. A ruháim, régi albumok, anyukámtól örökölt könyvek – mind kint, a földön.

És a verandán ott állt András.

Hirdetés
Mellette Júlia. Mindketten mosolyogtak. Mosolyogtak!

– Azt hiszem, mondanom sem kell – szólalt meg András –, ez a ház nagyapámé. Semmi közöd hozzá. Menj szépen, pakold össze a maradék cuccaidat, és tűnj el.

A testem újra lebénult. Ő nemcsak megcsalt, de ki is dobott. És mindezt élvezte.

Nem mutattam érzelmet. Nem adtam meg neki ezt az örömöt. Csendben szedtem össze a dolgaimat és kezdtem bepakolni az autómba.

Júlia persze ott maradt, karba tett kézzel, és amikor felnéztem, odavetette:

– Alig várom, hogy átrendezzem ezt a házat. Olyan öregasszonyos és ronda minden.

És akkor… meghallottam egy motorzajt.

Egy fekete BMW gördült be az udvarra, és kiszállt belőle: Dénes bácsi, András nagyapja.

Ha valamit mindenki tudott a városban, az az volt, hogy Dénes bácsi kemény ember. A semmiből építette fel a vagyonát. Mindig is szigorú volt a családjához.

És mégis… mindig is kedves volt hozzám. Soha nem értettem miért, de úgy bánt velem, mintha a saját unokája lennék.

Most viszont… fogalma sem volt, mi történik.

– András! Gyere ki azonnal! – kiáltotta Júlia pánikban.

András kilépett, és azonnal megfagyott a levegő.

– Nagypapa… hát te? Most nem alkalmas… ez egy magánügy, nem fogod megérteni.

Dénes bácsi arca egyre vörösebb lett.

– Magánügy? Te kivágtad a legkedvesebb menyemet a házból, és ezzel a… libával randizol? Ezt nem nézem tétlenül!

– Nagypapa, Ágival vége, már nincs keresnivalója itt.

Hirdetés

– És ezt ki mondta? Ez a ház az enyém. Ti azért lakhattatok itt, mert családot akartatok alapítani – mutatott Andrásra. – De ha így bánsz Ágival, akkor most azonnal ki is húzhatod magad a listámról.

András arca elsápadt.

– Tessék? Mit mondasz?

– Azt, hogy Ági marad. Te meg mész. És mától egy fillért sem kapsz tőlem. Véged van, fiam.

– NAGYPAPA!!!

– Takarodj!

András döbbenten állt a verandán. Még mindig próbálta felfogni, hogy az az ember, akinek a pénzén évek óta élősködött, most egyetlen mondattal kidobta az életéből.

– Ezt… ezt nem teheted velem! – nyögte ki.

– Már meg is tettem – vágta rá Dénes bácsi hidegen. – És ne próbáld meg eljátszani az áldozatot. Amit láttam itt, az bőven elég volt.

– De hát... Ági nem akar már velem lenni! – próbálkozott András kétségbeesetten.

– Ági próbált kitartani melletted, amikor te már rég hátat fordítottál neki. A legrosszabb pillanatában hagytad cserben, amikor a legnagyobb szüksége lett volna rád – mondta a férfi. – Ez nem csak hűtlenség, ez jellemhiba, fiam!

Júlia ekkor lépett elő, és próbálta megfogni András kezét.

– Menjünk, Andriskám. Nem kell ezt hallgatnod.

Dénes bácsi felhorkant.

– Téged meg senki sem szólított! – dörrent rá. – Azt hiszed, hogy ha rátelepszik egy férfira, azzal bármit is nyersz? Most figyelj jól: én úgy ismerem Ágit, mint a tenyeremet. Tiszta, becsületes lány. És ha te, kisasszony, azt hitted, hogy elcsábítod az unokámat, és beülsz a vagyonomba, hát nagyobbat nem is tévedhettél volna.

Hirdetés

Júlia megszeppent, de nem szólt semmit. Csak lesütötte a szemét.

Dénes bácsi felém fordult.

– Ági, gyere be velem.

Szótlanul követtem. Még mindig remegett a kezem, de ahogy beléptünk a házba, a jól ismert illatok, a bútorok… minden újra az enyémnek tűnt.

A nappaliban leültetett a kanapéra, és sóhajtott.

– Tudod, miért jöttem ma ide? – kérdezte.

– Nem… azt hittem, véletlen… – feleltem, halkan.

– Egyáltalán nem volt véletlen. Beszéltem az apáddal, és hallottam, hogy gondjaitok vannak a teherbeeséssel. Azt akartam mondani, hogy ha szeretnétek, kifizetem az IVF-kezeléseket.

A torkomban egy hatalmas gombóc nőtt.

– Dénes bácsi, én… – nyögtem ki, és a szemem megtelt könnyel.

– De úgy látszik, épp időben jöttem. Ez az egész nevetséges jelenet… ezt nem érdemled. Te soha nem bántál rosszul velünk. Te vagy az egyetlen nő, akit valaha örömmel neveztem volna unokamenyemnek.

Megfogta a kezem.

– Most pedig figyelj rám. Ez a ház az enyém, és mostantól a tiéd. Nem csak használatra. A nevedre íratom. Az én bocsánatkérésem, amiért nem neveltem rendes férfit az unokámból.

– De… ezt nem kellene… – próbáltam tiltakozni, de ő csak legyintett.

– De igen. Ennyit minimum megérdemelsz.

Néhány nap múlva

Megérkeztek a papírok. A tulajdonjog most már hivatalosan is az enyém lett. Lilla sírt örömében, amikor elmeséltem neki. Dénes bácsi mindent intézett – ügyvéd, okirat, minden. Azt mondta, nem szeretné, ha újra földönfutóként kellene összeszednem a ruháimat.

Hirdetés

A pletykák gyorsan terjednek egy kisvárosban. Hallottam, hogy Júlia már két nap után elhagyta Andrást, amikor rájött, hogy „a nagypapi pénze” már nem az övéké. Őt nem a szerelem érdekelte – csak a biztonság és a luxus.

András meg? Hát, ő egyik haver kanapéjáról a másikra cuccolt. Senki nem akarta túl sokáig elszállásolni, mert mindig jött a dráma.

Egy hét múlva

Délután volt, már épp kávét főztem, amikor megszólalt a kapucsengő. Kinéztem, és majdnem elejtettem a bögrét.

András állt ott. Borostásan, a haját csapzottan, ugyanabban a farmerben és pólóban, amit akkor viselt, mikor kidobott.

Kinyitottam az ajtót, de a küszöbön maradtam.

– Mit akarsz?

– Ági… ne haragudj, de… nagy hibát követtem el. Nincs már senkim. A család nem áll szóba velem. A számláimat zárolták. Kérlek, beszélj nagyapával. Csak te vagy, aki még segíthetne.

– Szóval nem velem van bajod – vágtam közbe hűvösen –, hanem azzal, hogy elapadt a pénzforrás?

– Nem, én… – kezdte, de láttam, hogy csak a kétség beszél belőle. Egy csepp bűnbánat sem volt benne. Csak kaparni akarta vissza azt, amit elvesztett.

Ez volt az a pillanat, amire azt hittem, soha nem jön el.

– Tudod mit, András? – kérdeztem. – Megmondom, mit tehetsz.

– Igen?

– Feküdj abba az ágyba, amit megvetettél magadnak. – És azzal becsaptam az ajtót.

Hallottam még, hogy kívülről kiabál valamit, de nem törődtem vele. Olyan megkönnyebbülést éreztem, amit szavakkal nehéz lenne leírni.

Az ajtó becsapódása után csend lett.

Hirdetés

A kezem remegett, de nem a félelemtől – hanem a megkönnyebbüléstől. Annyi hónap, annyi év után először éreztem, hogy visszavettem az irányítást az életem felett.

Leültem a nappaliban, és csak néztem ki az ablakon. A függöny finoman lengett, a napfény megcsillant a dohányzóasztalon álló régi fényképen. Én és András. Egy esküvői kép. A fájdalom már nem hasított úgy, mint régen. Inkább csak egy halk, távoli zizegés volt.

Felkaptam a képet, néztem pár másodpercig, aztán kinyitottam a fiókot, és betettem mélyre, egy régi útlevél mellé. Oda, ahol a múlt dolgainak a helye van.

Az újrakezdés első lépése

Lilla természetesen rögtön jött, amint írtam neki, hogy András próbált visszajönni.

– Micsoda egy férfi! – csattant fel, miközben kávét kevert a konyhában. – És még neki van képe azt mondani, hogy hibázott?! Aha, persze. Hibázott, amikor a bankszámla eltűnt!

– Már nem is haragszom rá – mondtam csendesen.

– Mi van?! Ági, te mindig is túl jó voltál hozzá!

– Nem haragszom, mert már nem érdekel. Egyszerűen csak… szánalmas. És ettől erősnek érzem magam.

Lilla rám mosolygott.

– Akkor most mit tervezel?

– Először is, felújítom a házat. Nem akarom, hogy minden sarok Andrásra emlékeztessen. És szeretnék visszamenni dolgozni. Végre én leszek az első a saját életemben.

Egy hónap telt el

A házban új színek, új bútorok, új energia volt. Minden, ami korábban „öregasszonyos” volt, eltűnt – de nem Júlia ízlése szerint. Az én ízlésem szerint.

Kifestettem a nappalit világos homokszínre, levendulát ültettem az ablakpárkányra, és felraktam egy hatalmas polcot, tele könyvekkel, amelyeket soha nem volt időm elolvasni.

Munka is jött: visszavettek a régi munkahelyemre, ahol marketingesként dolgoztam. Mindenki örült nekem. Még egykori főnököm is azt mondta:

– Hiányoztál, Ági. Végre újra itt vagy.

Dénes bácsi öröksége

Egy vasárnap délután megint meglátogatott.

– Hogy megy? – kérdezte, miközben a kertben üldögéltünk.

– Jól – feleltem. – Tényleg. Először érzem úgy, hogy élek.

– Tudod, Ági – kezdte, miközben kortyolt a teájából –, azon gondolkodom, hogy új végrendeletet írok. Az egész családom közül egyedül benned látom azt az emberséget, amit mindig is kerestem.

– De hát… én nem vagyok a családod tagja – próbáltam tiltakozni.

– Nem vér szerint. De szív szerint igen. – A tekintete kemény volt, mint mindig, de most valami melegség is bujkált benne. – Te nem a pénz miatt voltál András mellett. Te a hit miatt voltál mellette. És ilyen embereknek kell továbbvinni azt, amit felépítettem.

És András?

A városban mindenki tudta, mi történt. Volt, aki sajnálta Andrást, volt, aki csak legyintett.

Ő nem próbált újra felbukkanni. Talán rájött, hogy már semmit sem nyerhet velem. Vagy csak nem bírta nézni, hogy nélküle is boldog vagyok.

Egyszer hallottam, hogy egy kis albérletben lakik valahol a külvárosban. Azt is mondták, hogy egy gyorsétteremben mosogat. De nem kárörömből érdekelt – csak úgy, mint amikor hallasz egy időjárás-jelentést: "Holnap esni fog." Tudomásul veszed, de nem érint meg.

Az új élet

Eltelt három hónap.

Egy szombat reggel kimentem a kertbe. A nap melegen sütött, és a levendulák illata beterítette a verandát. Megálltam, és csak hallgattam a madarakat.

A telefonom megcsörrent – Lilla volt az.

– Megyek érted tíz perc múlva. Ma kirándulunk! – szólt bele lelkesen.

– Rendben – mosolyogtam. – De most először iszom még egy kávét… a saját házam teraszán.

Mert végre minden az enyém volt. A ház. A szabadság. És legfőképp: az életem.

Záró gondolat

Azt hittem, amikor András becsapta az ajtót mögöttem, minden elveszett. De az élet másképp gondolta.

És ha egyszer valaki újra meg akarja osztani velem ezt a házat, ezt az életet – hát… az már csak ráadás lesz. Nem szükséglet. Hanem választás.

És ez minden különbséget jelent.

2025. május 08. (csütörtök), 07:10

Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz kattints az alábbi gombra:

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Cikkajánló

Mindenegyben blog
2025. május 09. (péntek), 08:26
Hirdetés

Kirúgtak, mert anya lettem – a főnök szerint „túl sok zavart vittem a rendszerbe”.

Kirúgtak, mert anya lettem – a főnök szerint „túl sok zavart vittem a rendszerbe”.

Reggel fél hatkor már ébren voltam. Marci fiam keservesen sírt, a kis arca vörös volt, úgy tekergett a kiságyban, mint...

Hirdetés
Mindenegyben blog
2025. május 09. (péntek), 06:49

A te anyád miatt vagyok itt… – Egy hajléktalan tanár döbbenetes vallomása

A te anyád miatt vagyok itt… – Egy hajléktalan tanár döbbenetes vallomása

A te anyád miatt vagyok itt… – Egy hajléktalan tanár döbbenetes vallomása A budapesti belváros hideg májusi reggelén...

Mindenegyben blog
2025. május 08. (csütörtök)

A fiamat otthon hagytam egy bébiszitterrel, de délben felhívott, és suttogva azt mondta: – Anya, félek. Gyere haza.

A fiamat otthon hagytam egy bébiszitterrel, de délben felhívott, és suttogva azt mondta: – Anya, félek. Gyere haza.

A nevem Eszter, harmincéves vagyok, egyedül nevelem a kisfiamat, Marcit. A mi életünk olyan, mint egy cirkuszi...

Mindenegyben blog
2025. május 08. (csütörtök), 13:25

Csak húszezer forintot hagytál ránk három napra?” – zokogva rogyott térdre, mikor meglátta, mi fogadta otthon…

Csak húszezer forintot hagytál ránk három napra?” – zokogva rogyott térdre, mikor meglátta, mi fogadta otthon…

Csak húszezer forintot hagytál ránk három napra?” – zokogva rogyott térdre, mikor meglátta, mi fogadta otthon…Szia,...

Mindenegyben blog
2025. május 08. (csütörtök), 08:04

Üzleti osztályon megalázták az idős nőt – a pilóta leszálláskor mindenkit meglepett

Üzleti osztályon megalázták az idős nőt – a pilóta leszálláskor mindenkit meglepett

Üzleti osztályon megalázták az idős nőt – a pilóta leszálláskor mindenkit meglepettElső rész – A megaláztatásStella...

Mindenegyben blog
2025. május 07. (szerda), 19:15

A szomszédasszonyom mindent lemásolt, amit csináltam – de amikor rákérdeztem, levelek tucatjait nyomta a kezembe… és az életem darabokra hullott

A szomszédasszonyom mindent lemásolt, amit csináltam – de amikor rákérdeztem, levelek tucatjait nyomta a kezembe… és az életem darabokra hullott

A Szomszédom Mindent Lemásolt, Amit Csak Csináltam – Egészen Addig, Amíg Meg Nem Tudtam a Szívszorító Igazságot Amikor...

Mindenegyben blog
2025. május 07. (szerda), 17:12

Az üzletvezető arrogánsan kidobta az idős nőt a kávézóból – másnap azonban a nő már az ő főnökével ebédelt az egyik asztalnál

Az üzletvezető arrogánsan kidobta az idős nőt a kávézóból – másnap azonban a nő már az ő főnökével ebédelt az egyik asztalnál

Május 3-án, Budapest belvárosában hirtelen hatalmas zápor zúdult az utcákra. A forgalmas Andrássy úton sétáló, idősebb...

Mindenegyben blog
2025. május 07. (szerda), 15:03

A férfi az altatót a vacsorába keverte, aztán kiszökött a szeretőjéhez – de mikor hajnalban hazatért, valami OLYAN fogadta, hogy ősz lett tőle egy pillanat alatt…

A férfi az altatót a vacsorába keverte, aztán kiszökött a szeretőjéhez – de mikor hajnalban hazatért, valami OLYAN fogadta, hogy ősz lett tőle egy pillanat alatt…

Tamás nem tudta pontosan megmondani, mikor kezdte el Lilla kiváltani benne azt a fojtó, megfoghatatlan frusztrációt és...

Hirdetés
Hirdetés