A banán egy meglehetősen népszerű gyümölcs. Nemrég tudósok felfedezték, hogy már két banán elfogyasztása képes biztosítani azt az energiamennyiséget, amit egy másfél órás intenzív edzés megkövetel az emberi szervezettől. /Éppen ezért olyan népszerű a banán a sportolók körében\./
Biztos lehetsz benne, ezen cikk elolvasása után te sem fogod csak úgy kidobni a banánhéjat a szemétbe. Már csak azért sem, mert most megtudhatod a banánhéj hasznos tulajdonságait, hogy mire használható.
1. A banánhéj felhasználható a víz tisztítására. A banán héja sok rezet és ólmot képes felvenni, melyek szervezetünk számára mérgező fémek. Így aztán érdemes a banánhéjjal vizet szűrni: egész egyszerűen tedd bele a víztároló edénybe, majd egy idő után vedd ki.
2. Kiváló komposzt a szobanövények számára. Tedd bele a virág locsolóvizébe egy napra a banánhéjat, ezután egy nyomelemekkel és energiával teli folyadékkal locsolhatod meg szobanövényeidet. Az így kapott öntözővizet lehet hígítani 1:5 arányban, és magát a banánhéjat is többször felhasználhatjuk.
3. A banánhéj nagyszerűen tisztítja az ezüstből készült étkészleteket! Turmixban némi víz hozzáadásával mixeljük össze, hogy egy finom pasztát kapjunk. Ezzel a péppel kenjük be a késeket, villákat stb., Mossad le a maradékot róluk, és polírozzad ki őket; rögtön látni fogod, mennyivel szebben csillognak az evőeszközök egy banánhéjas tisztítás után.
4. A banán héjában olyan enzimek és olajok találhatóak, melyek segítenek csillapítani az égési, csípés utáni, harapásból származó horzsolásokat, sebeket, valamint elősegíti a sebek gyógyulását. Elég az érintett bőrfelületre egy darabka banánhéjat tenni, belső felületével a seb irányába, valamivel rögzíteni.
5. Egyébként, a banánhéj az olyan betegségek tüneteit is enyhíti, mint amilyen a pikkelysömör. Ez esetben a héjjal az érintett területet kell bedörzsölni. Hamarosan jelentkezni fog az eredménye, hiszen a fájdalom megszűnik és a bőr pikkelyszerű leválása mérséklődik. A banánhéjjal ezen kívül az akne is kezelhető. Meg kell állapítani, hogy a banán héjában olyan anyagok találhatóak, melyek a bőrt táplálják és hidratálják, így a nők is használják bőrfiatalítóként.
6. Ha már elmélyedtünk a kozmetika világában, megemlítendő, hogy a banánhéj fogfehérítő hatással is bír. Rengeteg ásványi anyag található benne: kalcium, kálium, magnézium, foszfor, mangán, ezek mind fehérítőként hatnak a fogzománcra. Fogainkat tehát érdemes a banán héjával bedörzsölni azután, hogy fogkrémmel fogat mostunk. Az eredményre nem kell sokat várni!
7. A banánhéjban az olajokon kívül található még természetes viasz is, így bátran használható a cipőkrém helyett cipőnk bokszolására. Próbáljad ki te is: dörzsöljed be a kedvenc cipődet banánhéjjal, majd a szokásos módon polírozzad fel. Biztosak vagyunk benne, hogy el leszel ragadtatva az eredménytől.
8. Jó ideje közismert tény, hogy a banán gazdag káliumban. De azt tudtad, hogy a banánhéj is sok káliumot tartalmaz? Nagyszerű fogyókúrás étel, mert a káliumtartalmának hála a banán felgyorsítja a szervezet anyagcseréjét, ezáltal a szervezet több zsírt éget el. A héjból alma, fahéj vagy jég hozzáadásával készíthető püré. Bebizonyosodott, hogy az ilyen püré elfogyasztása után a szervezet szerotonin és dopamin szintje megemelkedik.
9. Tudni kell, hogy a banán olyan, reménytelennek tűnő betegségek leküzdéséhez is hozzájárul, mint amilyen a rák.
10. Visszatérve a konyhába, ha a fentiek közül egyikre se szeretnéd alkalmazni a banánhéjat, még mindig van egy alternatív felhasználási lehetőséged! Ez igazából egy gasztronómiai trükk: ahhoz, hogy a csirkemell szaftos, puha maradjon… …igen, kitaláltad, megint a banánhéj! Csak süsd együtt a csirkemellel.
Ennyi mindenre használható a korábban kidobásra szánt banánhéj. Ez persze messze nem jelenti azt, hogy ezután csak banánt vegyél a piacon vagy a zöldségesnél.
Nem szabad elfeledkezni róla, hogy testünk „helyhez kötött”, azaz a tengerentúli banánt mindenképpen kombináljuk a hazai almával, körtével! Végül is a legfinomabb a gyümölcssaláta, aminek számos receptjét megtalálod oldalunkon!
Oszd meg ezt a cikket barátiddal ismerőseiddel is, hogy ők is tudomást szerezzenek a banánhéj sokoldalú alternatív felhasználási lehetőségeiről!
Forrás: bidista.com
2017. július 06. (csütörtök), 07:29
Oldalunk a tájékozódásodat segíti, de konkrét orvosi kérdésekkel, panaszoddal fordulj kezelőorvosodhoz!